19. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako predchádzať tvorbe plesní v našich domoch a bytoch

5 min čítania

Najčastejšie sa plesne objavujú v jesennom a zimnom období pri zvýšenej vlhkosti okolo okien alebo v kútoch našich domoch. Ak sa už plesne vyskytnú – nemali by sme ich podceňovať. Niektoré plesňové huby totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú napríklad alergie či kožné ochorenia.

Jednou z najčastejších príčin tvorby plesní sú dôsledky tepelných mostov, ktoré vznikajú už pri výstavbe. Plesne neraz zmizli po zateplení domu či bytu kedy sa opravia pretekajúce a netesniace strechy aj trhliny v múroch. Izoláciou sa podarí zvýšiť povrchovú teplotu stien a zníži sa teplotné namáhanie obvodovej konštrukcie v priebehu celého roka. Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva. Za priamym pôsobením vlhkosti  v murive môžeme nájsť aj nedostatočné vysušenie stavby po dokončení stavebných prác, alebo aj únik vody pri poruchách potrubí. Na vlhké múry môžeme použiť sanačnú omietku ISOTEX v kombinácii s termokeramickým náterom ClimateCoating, ktorý nám vytiahne všetku prebytočnú vlhkosť z muriva.

Hlavným dôvodom vzniku plesní, ktoré sa prejavujú ako čierne fľaky na stene, je zvýšená vlhkosť. Tá sa môže v byte či dome objaviť napríklad po výmenne starých okien za nové plastové. Môže za to nedostatočný odvod zvýšenej vlhkosti v miestnostiach nesprávnym kúrením a vetraním. Hlavne vo „vzduchotesných“ budovách sa stretávame s kondenzáciou vody z vlhkého muriva na studených stenách.

Aby sa zabránilo tvorbe plesní, nemala by vlhkosť v byte prekročiť 65 -70%, tesne pri stenách maximálne 80%. Ideálne hodnoty sa dajú dosiahnuť vetraním. Vetrať treba najmä krátko ale intenzívne, niekoľkokrát za deň. Ideálnym spôsobom vetrania je prievan, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch.

Najväčším producentom vlhkosti v domácnosti je kúpeľňa, z ktorej sa vlhkosť v podobe vodnej pary rozširuje do celého bytu. Preto je nutné zabezpečiť, aby sa para vymenila za suchý vzduch. Odporúča sa preto ihneď po kúpaní, sprchovaní ale i praní vetrať. Ak nie je v kúpeľni okno, možno použiť vetrák, či odsávač. Netreba tiež nechávať sušiť mokré osušky v kúpeľni.

predchadzat-tvorbe-plesni-02

V rámci prevencie plesní je vhodné nechávať dvere medzi miestnosťami otvorené, aby sa zabezpečilo voľné prúdenie vzduchu v byte. Nábytok v izbách treba odsunúť od stien, aby sa zabezpečilo dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním. Okrem toho by sa malo dostatočne a pravidelne kúriť v každej miestnosti, ako aj odstraňovať prach, ktorý slúži aj ako živiny pre plesne.

Ak sa už pleseň vytvorí, nie vždy sú zákroky na jej odstránenie dostatočné. Pleseň totiž dokáže do materiálov preniknúť veľmi rýchlo a veľmi hlboko. V mnohých prípadoch už nemajú povrchové úpravy význam, pretože aj na miestach na oko správne ošetrených, sa pleseň po určitom čase vytvorí znovu. Existujú ale špeciálne proti-plesňové náterové systémy, ktorými sa zničí i hlboko uložené podhubie. Plesne sa odstraňujú takýmto náterom v domácnostiach, v zdravotníckych zariadeniach, plavárňach, hoteloch, v prevádzkach pri potravinovej výrobe ako pekárňach, pivovaroch ale i mäsokombinátoch a aj na družstvách.

6 rád a tipov, ako predchádzať tvorbe plesní

  1. Pravidelné vetranie obytného priestoru nárazovo a intenzívne 8 -10 min. niekoľko krát denne.
  2. Vetranie kúpeľne. Po sprchovaní a kúpaní sanitu vyutierať do sucha. Nenechávať v kúpeľni mokré osušky. V zimnom období radiátory v kúpeľni nevypínať.
  3. Vetranie  kuchyne. Používať digestor na odvod nadbytočnej pary z varenia.
  4. Temperovanie miestností. Nenechávať studenú miestnosť v byte na ktorú pôsobí teplý vzduch z ostatných miestností. V nevykúrenej spálni po otvorení dverí nastáva zvýšené rosenie okien aj stien.
  5. V neprítomnosti si zabezpečíte čiastočné vetranie aspoň tým, že necháte pootvárané všetky interiérové dvere.
  6. Prúdenie vzduchu. Aj v rohoch miestností musí nastať výmena vzduchu, preto ich nezapĺňajte zbytočne nábytkom. Skrine, či komody by mali mať odstup od stien aspoň 10 cm.

Odstránenie plesní bez odhalenia príčiny jej tvorby nemá zmysel. Keďže mnohé z jej druhov sú zdraviu škodlivé a môžu spôsobovať množstvo alergií a iných chorôb, je vhodné sa obrátiť na odborníka.

predchadzat-tvorbe-plesni-03

Ak sa do likvidácie plesní pustíte svojpomocne, môžete použiť vysávač s mikrofiltrom na drobný prach. Po mechanickom odstránení infikované miesto natrite špeciálnym prípravkom na odstránenie plesní: napr. ClimateCoating Sanosil S010 alebo Skalp Anti-Mousse 77. Pri tejto práci dodržiavajte pravidlá, ktoré sú uvedené v technickom liste.

Po práci pleseň izolujte v igelitovom vrecku a s ním do odpadu putujú aj pracovné prostriedky, ktoré prišli s plesňou priamo do styku. Vymeňte filter aj vrecko vo vysávači, svoj pracovný odev operte.

Prevencia proti tvorbe plesní

Ako vynikajúci nástroj pre zachovanie konštantnej vlhkosti v dome považujem termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus. Ten zvýši povrchovú teplotu steny a postará sa o pohodové klíma v miestnosti. Zároveň udržuje steny suché – čím bráni tvorbe plesní na stenách.

ClimateCoating ThermoPlus reaguje na premenlivý obsah vlhkosti vo vzduchu v miestnosti pri každodennom živote a absorbuje prebytočnú vlhkosť. ClimateCoating tak riadi všetok obsah vlhkosti v miestnosti. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom “igelitovom sáčku”.

Systém membrán náteru ClimateCoating je nastavený tak, že sa vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybuje okolo optimálnych 55%. Aby sa zabránilo tropickej klíme v miestnosti, postačí omnoho kratšia fáza vetrania a napriek tomu bude vlhkosť a teplota vo veľmi prijateľnej rovnováhe. Čistý, optimálne zvlhčený vzduch uľahčí dýchanie. Stručne povedané: spôsobí pohodové klíma a bráni tvorbe plesní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *