28. marca 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom ISOTEX

6 min čítania
Postup, ako zatepliť dom omietkovým zateplovacím systémom ISOTEX. Zateplenie domu sa tak stáva jednoduchšie ako pri kontaktných zatepľovacích systémoch.

Zatepliť dom vôbec nemusí byť zložité, pokiaľ zvolíte omietkový zatepľovací systém. Myslím, že trošku zručnejší a šikovnejší domáci kutil by to zvládol aj sám. Navyše: pri použití systému ISOTEX nemusíte pri aplikácii použiť armovaciu sieťku a lepidlo.

Omietkový zatepľovací systém ISOTEX tvorí zatepľovacia omietka ISOTEX a termokeramický náter ClimateCoating. Spolu tvoria revolučný zatepľovací systém s výbornými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX v spolupráci s náterom ClimateCoating zabezpečí plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a vytvorí inovatívny termoizolačný zatepľovací systém budúcnosti, ktorý predbehne vaše očakávania.

Zatepľovací systém ISOTEX

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Dnes by som vám rád napísal postup, ako zatepliť dom omietkovým zateplovacím systémom ISOTEX. Zateplenie domu sa tak stáva jednoduchšie ako pri kontaktných zatepľovacích systémoch a ako bonus dostaneme ďaleko lepšie vlastnosti, výbornú ochranu obvodových múrov a o poznanie dlhšiu životnosť zatepľovacieho systému.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

1. Príprava podkladu pred zateplením domu

Predtým, ako začnete na obvodové múry nanášať tepelnoizolačnú omietku ISOTEX, mali by ste si dôkladne pripraviť podklad:

  • podklad očistite od starej farby, špiny, prachu a nepevných fragmentov, pokiaľ je nutné, očistite aj betón od zvyškov separačných prostriedkov
  • odstráňte prebytočné výstupky a ochráňte metalické elementy od korózie
  • hladkým betónovým základom sa odporúča pridať drsnosť povrchu mechanickým spôsobom alebo pomocou kontaktného náteru

2. Penetrácia podkladu

Povrch dôkladne natrite penetračným náterom ClimateCoating FixPlus, ktorý nanášajte podľa vlastností podkladu zriedený v pomere 1:1 až 1:4 objemových dielov vodou.

Môžete ho nanášať štetcom, valečkom alebo nástrekom. Pri striekání je nutné vziať do úvahy stratu vznikajúcu tvorbou rozstreku. Pri spracovaní je nutné taktiež dbať na to, aby sa nepracovalo pri teplote nižšej, ako je minimálna teplota pre tvorbu filmu (5°C). To platí aj pre celkovú dobu schnutia.

Vo väčšine prípadov postačuje jeden základný náter. Pri extrémnej vsiakavosti podkladu je nutné použit nezriedený penetračný náter. Doba schnutia pred aplikáciou omietky ISOTEX je 4-6 hodín. ClimateCoating FixPlus musí dôkladne uschnúť, aby sme mohli pokračovať v práci.

Aplikácia tepelného jadra systému ETG-TS - zateplovacej omietky ETG
Aplikácia tepelného jadra systému ISOTEX – zateplovacej omietky ISOTEX

3. Nanesenie tepelnoizolačnej omietky ISOTEX na obvodové múry domu

Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX môže byť aplikovaná buď ručne, alebo pomocou omietkových automatov ako M-Tech Duo Mix, PFT G-54 alebo podobných.

Príprava malty tepelnoizolačnej omietky ISOTEX: do guľatého kontajnera s plochým dnom (objemom 40 l – na 1 vrece suchej zmesi a 60 l – na 2 vrecia suchej zmesi) nalejte čistú vodu cca 5,8 až 6,4 l na vrece (10 kg). Do vody nasypte omietkovú zmes ISOTEX. Dôkladne premiešajte maltovú zmes manuálnym stavebným mixérom po dobu 4-5 minút, do stavu homogénnej konzistencie, hladkej a bez zrazenín. Maltovú zmes tepelnoizolačnej omietky ISOTEX nechajte stáť po dobu 5 minút, a potom znovu dôkladne premiešať.

zateplenie-systemom-ETG-TS-01

zateplenie-systemom-ETG-TS-03

Matlovú zmes nanášame na obvodové múry domu v hrúbke cca 2 cm. Pri aplikácii vrstvy tepelnoizolačnej omietky ISOTEX odporúčam používať omietkové profily. Omietku môžete nanášať, ak je vonkajšia teplota vyššia ako 10°C.

Finálnu povrchovú úpravu (zapucovanie) môžeme vykonať v závislosti na teplote – a to v hodnotách od 2 hodín až do 12 hodín. Čím je teplota vyššia, tým omietková zmes rýchlejšie tuhne – preto sa nedoporučuje omietku nanášať pri vysokých teplotách nad 30°C.

Zatepľovacia omietka ISOTEX nevyžaduje armovanie, preto je jej nanesenie na obvodové múry domu jednoduché, pohodlné a rýchle.

zateplenie-systemom-ETG-TS-04

4. Aplikácia termokeramického náteru ClimateCoating

Po 48 hodinách od nanesenia tepelnoizolačnej omietky ISOTEX a po jej finálnej úprave, môžeme aplikovať na omietku termokeramický ochranný náter ClimateCoating – a to v 2 vrstvách.

ClimateCoating ThermoProtect je odolný ochranný náter pre takmer všetky podklady v exteriéri. Výnimočné zloženie tohoto náteru otvára veľa možností aplikácie prinášajúci tepelný efekt ako v zimnom tak v letnom období.

Podklad opäť natrieme penetračným náterom ClimateCoating FixPlus. Aplikácia, riedenie a pracovné teploty sú rovnaké, ako pred nanesením omietky ISOTEX.

Po 6 hodinách môžeme nanášať prvú vrstvu termokeramického náteru ClimateCoating.

zateplenie-systemom-ETG-TS-05

Náter sa nanáša štetcom, valčekom alebo bezvzduchovým striekaním (Airless). ClimateCoating ThermoProtect sa dodáva pripravený k okamžitému spracovaniu, je len potrebné farbu pred aplikáciou krátko, ale dôkladne premiešať – najlepšie mechanicky. Pri použití striekacieho prístroja je nutné rešpektovať smernice výrobcu prístroja. Pri spracovaní je bezpodmienečne nutné dbať na to, aby sa nepracovalo pri teplote nižšej, ako je minimálna teplota pre tvorbu filmu (+7°C). Táto podmienka platí aj pre celkovú dobu schnutia. Použité spojivo vytvára dvojitú sieťovú štruktúru pôsobením UV žiarenia, z toho dôvodu je dôležité, aby sa pracovalo pri dostatočnom dennom svetle. Po dlhšom prerušení práce je nutné materiál krátko premiešať.

Druhú vrstvu termokeramického náteru môžeme nanášať po 12 hodinách od aplikácie prvej vrstvy. Náter ClimateCoating ThermoProtect vytvorí úplne svoje vlastnosti až po 36 dňoch.

zateplovaci-system-ETG-TS-01

Ak sa chcete o zatepľovacom systéme ISOTEX dozvedieť viac, tu sú linky na ďalšie články:

Inovatívny zatepľovací systém ISOTEX

Zatepľovací systém ISOTEX nevyžaduje dodatočné náklady na ďalšiu údržbu a má rovnakú životnosť ako váš dom – t.j. je doživotný. Je odolný a nehrozí jeho poškodenie vtákmi, hlodavcami a drobnými domácimi zvieratami. Je odolný proti vlhkosti, plesniam, riasam a iným mikroorganizmom. Tento revolučný zatepľovací systém predstavuje pre váš dom kabát a pláštenku v jednom (omietka zabraňuje tepelným stratám a ClimateCoating chráni proti prenikaniu vlhkosti do podkladu).

Obe zložky zatepľovacieho systému ISOTEX znižujú riziko tvorby mikrotrhlín na fasáde a odolávajú náhlym zmenám teplôt (prudký dážď v horúcom lete), poryvom dažďa a vetrov. Jediná údržba je, povrch fasády umytie tlakovou vodou.

Ak vás systém ISOTEX zaujal a radi by ste sa dozvedeli, aké sú ďalšie výhody zatepľovacieho systému ISOTEX, môžete si o nich prečítať v predchádzajúcom článku.

16 thoughts on “Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom ISOTEX

    1. Tepelnoizolačná omietka sa aplikuje bez použitia armovacej sieťky. Sieťku nedoporučujeme používať. Hlavný dôvod prečo nepoužívať sieťku je, ze po nanesení lepidla (ktoré nie je paropriepustné), by sme výborné vlastnosti celého zateplovacieho systému ETG-TS zničili.

      System ETG-TS je priedušný a papopriepustný a umožňuje tak „domu dýchať“. Nanesením nepriedušného lepidla na armovaciu sieťku by sme celý dom akoby obalili do igelitového sáčku (rovnaký efekt ako pri zateplení polystyrenom). Systém ETG-TS dokáže regulovať vlhkosť v murive a týmto by sme výrazne obmedzili jeho základné vlastnosti.

      Co sa týka rohovníkov – tie sa samozrejme môžu použiť rovnako, ako pri aplikácii bežných omietok.

      Keby ste mali ďalšie otázky – moje tel.číslo 0903 805 121 je Vám k dispozícii.
      Pekný deň, Peter Hofer

    2. robí sa to bez omietnikov ?a rýchlo to schne ? niekde sa mi objavili viditelné rozdiely, hlavne ked som nadpájala….

      1. Pri aplikácii vrstvy tepelnoizolačnej omietky ETG odporúčam používať omietkové profily a omietniky. Čo sa týka teploty: čím je teplota vyššia, tým omietková zmes rýchlejšie tuhne – preto sa nedoporučuje omietku nanášať pri vysokých teplotách nad 30°C. Doba zatuhnutia je závislá na teplote a je preto v rozsahu cca: od 2 hodín až do 12 hodín.

    1. Cena ETG-TS je individualna a zalezi na roznych faktoroch (vzdy je lepsia obhliadka stavby a nasledne cenova kalkulacia). Cena je ovplyvnena aj hrubkou nanesenej omietky (hrubka vrstvy osciluje zvycajne medzi 1 – 4 cm). Ak beriem cenu za m2 – potom omietka vychadza 6eur/m2 v hrubke 1cm a cena ochranneho náteru ThermoShield Exterieur je 4eur/m2.

      Ak by ste mali dalsie otázky – kontaktujete ma prosim na tel: 0903 805 121 alebo na mail: hofer[zavinac]thermoshield.sk

  1. Dobrý deň, je možné takýmto spôsobom omietnuť steny aj z tzv. váľkov, pretože máme jednu časť domu z nich a prístavbu z tehál a na váľkoch stará omietka opadá, chceme, aby bol dom jednoliaty bez prestupov.

    1. Dobry den, myslim si, ze na tzv. valky bude mozne aplikovat zateplovaciu omietku ETG. Budem vsak potrebovat min. fotku a blizsi popis skladby podkladu. Vzladom na to, ze dost cestujem po Slovensku – nie je problem sa aj osobne stretnut a urobit obhliadku vasho domu (zistit poskodene miesta a navrhnut moznosti opravy a aplikacie). Mozete ma kontaktovat na tel.c. 0903 805 121 alebo na mail: a mozeme si dohodnut osobne stretnutie.
      Prajem pekny den.

  2. Dobrý deň,rád by som vedel,či sa vonkajšia omietka ThermoShield môže aplikovať aj na pôvodnú omietku,jej hrúbka je cca 1-2 cm a či sú vrchné náterové farby aj vo farebných
    odtienoch.

    1. Dobry den,
      ano – tepelnoizolacna omietka sa moze aplikovat aj na povodnu omietku. Treba vsak opravit pripadne poskodenia starej omietky, potom napenetrovat penetracnym naterom, natiahnut omietku a nakoniec termokeramicky nater ThermoShield.

      Co sa tyka farebnych odtienov – náter ThermoShield vieme napigmentovat v 4000 farebných odtienoch podla nasho vzorkovnika farieb ( http://www.thermoshield.sk/specialne-natery-thermoshield/farebne-odtiene-naterov-thermoshield/ ) alebo podla inych vzorkovnikov farieb (napr. RAL)

  3. Dobrý deň,chcem sa spýtať,čije možná realizácia i na 10 podlažnom bytovom panelovom dome.Ak áno prosím doporučiť realizačnú firmu pre bližší kontakt. Vopred ďakujem.

    1. Dobry den, realizacia na 10 podlaznom panelovom dome nie je problem (v tychto dnoch akurat prebieha realizacia systemu ETG-TS na podobnom panelovom dome v Revucej ).

      Ak máte záujem o blisie informacie o systeme ETG-TS alebo by ste potrebovali vediet firmu, ktora system ETG-TS aplikuje – zavolajte mi na tel.c.: 0903 805 121, pripadne mi poslite na mail: vas kontakt (vase telefonne cislo) a ja vam zavolam hned, ako to bude mozne.

      prajem pekny den.

  4. Pozdravujem. Ako je to s nanasanim omietky na hrubo skrabany brizolit? Vyrovna sa striekanej a fukanej izolacii?
    Dakujem
    Martin

    1. Dobry den,
      nanesenie omietky na hrubo skrabany brizolit nie je problem – po vyspraveni poskodenych casti (ak nejake su) a penetracii povrchu sa moze omietka aplikovat na murivo (v tomto pripade brizolit).

      Co sa tyka ostatnych druhov zateplenia – kazde riesenie (ci uz je to system ETG-TS, polystyren, mineralna vlna alebo PUR pena) ma svoje vyhody a nevyhody. Je len na vas, ci u daneho zateplovacieho systemu budu prevazovat pozitivne vlastnosti oproti negativnym.

      Striekana izolacia (PUR pena) ma velmi dobry tepelny odpor R a teda aj sucinitel tepelnej vodinost λ. Na strane druhej je otazna zivotnost, horlavost materialu (trieda E), neodolnost voci UV ziareniu alebo nie moc dobra priepustnost vodnych par. Dalo by sa povedat, ze ma vela spolocnych vlastnosti s polystyrenom. V porovnani so systemom ETG-TS porovname skoro neporovnatelne, kedze ETG-TS ovplyvnuje fyzikalne procesy v murive a reguluje v nom vlhkost (nanotechnologia keramickej membrany orchranneho nateru ThermoShield) = velmi dobra paropriepustnost a zaroven ma velmi dlhu zivotnost (min. 30 rokov). Je to doslova zateplenie, ktore vas prezije.

      Rozhodnutie, ktore zateplenie pouzijete na vasu stavbu – necham na vas.
      prajem pekny den.
      Peter Hofer (0903 805 121)

      1. Robíte aplikácie Vášho systému na hladkú vonkajšiu omietku systémom
        1. vrstva – FIX PLUS penetračný náter
        2.vrstva – THERMO SCHIELD EXTERRIEUR 2x.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *