25. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Plesne v kúpelni? S náterom ClimateCoating sa ich zbavíte!

5 min čítania

Plesne milujú vlhké prostredia – sú to napr.: kúpelne, kuchyne, nevykurované chodby a predsiene domov – jednoducho miesta, v ktorých je zvýšená vlhkosť. Pre majiteľov rodinných domov alebo bytov to môže byť nočná mora, pretože zbaviť sa ich nemusí byť vždy jednoduché.

Čo sú plesne?

Plesne sú vláknité huby, ktoré produkujú spóry – tie sú veľmi malé a ľahké rozmnožovacie čiastočky, ktoré sú uvoľňované do ovzdušia a kontaminujú ďalšie predmety a priestory.  Sú viditeľné ako rôznofarebné nárasty bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, prírodné, bytové a umelé plesne.

Príčina tvorby plesní

Príčinou tvorby plesní v interiéroch je zvýšená vlhkosť objektu, ktorá sa vytvára na stenách alebo predmetoch. To poskytuje ideálne živné prostredie pre tvorbu a rast plesní. Vlhkosť v interiéroch môže byť spôsobené rôznymi faktormi, medzi najčastejšie patria:

  • Nedostatočné vetranie bez prúdenia vzduchu
  • Voľba nepriedušných materiálov na zateplenie objektu (napr. polystyrén) a tým nedostatočný odvod vlhkosti
  • Zle zaizolované základy objektu – vzlínanie vody
  • Popraskaný vonkajší fasádny náter alebo fasádna omietka – zatekanie dažďovej vody
  • Tepelné mosty – zrážanie vodných pár
  • Varenie, pranie, sušenie bielizne, sprchovanie, kúpanie, …
  • Prítomnosť vodnej plochy (bazén, akvárium)

Termokeramický náter ClimateCoating: účinný liek proti plesni

Náter ClimateCoating je priedušný a výborne odvádza vlhkosť zo stien. Má vynikajúce vlastnosti a navyše je vodou umývateľný. Je určený na vnútorné aj vonkajšie použitie – takže ho môžeme aplikovať na celý plášť stavebného objektu. V tomto článku uvediem pár príkladov z praxe, kedy ClimateCoating pomohol vyriešiť problémy s plesňami.

(na obrázkoch vidíte náter ThermoShield po 12-tich rokoch – steny sú bez plesní aj vo vlhkej kúpelni)

Plesne v kúpelni v bytovom dome sa už neobjavili

Kúpelne sú veľmi náchylné na výskyt plesní a nebolo tomu inak ani v prvom príklade. Pred 12-timi rokmi v roku 2005 som “zápasil” s plesňou aj ja – no podarilo sa mi účinnými prostriedkami všetku pleseň zlikvidovať. (viac v článku: Ako odstrániť plesne a zabrániť ich tvorbe?)

V tej dobe som sa zoznámil s termokeramickým náterom ClimateCoating a rozhodol som sa jeho účinky vyskúšať na miestach, kde sa problém s plesňami vyskytoval. Náterom ClimateCoating ThermoPlus mám vymaľovaný celý byt – no na kúpelňu som akosi pozabudol, takže nastal čas na jeho aplikáciu aj na najviac vlhkosťou namáhaných miestach.

Aplikácia náteru

Aplikácia náteru nie je vôbec zložitá a zvládne ju určite úplne každý. Po odstánení a zlikvidovaní plesní je nutné na povrch steny naniesť penetračný náter ClimateCoating FixPlus, ktorý zriedime v pomere 1:4. Za pár hodín môžeme naniesť prvú vrstvu náteru ClimateCoating ThermoPlus. Aby bol účinok náteru 100% – musíme ho naniesť v 2 vrstvách – takže po vyschnutí prvej vrstvy nanesieme druhú vrstvu. Náter nanášame valčekom alebo maliarskou štetkou – záleží len na vás, s akým nástrojom sa vám lepšie pracuje.

A výsledok? Odkedy sú steny natreté náterom ClimateCoating – pleseň sa už neobjavila. ClimateCoating ThermoPlus účinne odvádza vlhkosť a steny sú stále akoby sa vymaľovali len včera.

Jediné miesto, kde sa po 12-tich rokoch pleseň objavila – bol nepriedušný silikón okolo vane. Je to pochopiteľné, keďže nepriedušné materiály neodvádzajú vlhkosť a poskytujú tak živnú pôdu pre tvorbu a rast plesní. Našťastie – aj tieto malé miesta sa dajú účinne zlikvidovať prostriedkami na ničenie plesní. Ja som použil ClimateCoating Sanosil S010, no môžete skúsiť aj iné dostupné prostriedky alebo bežné veci, ktoré máte pravdepodobne aj doma:

  • čistý lieh (účinný je predovšetkým pri odstraňovaní plesne zo stien – rozriediť v pomere 1:1, prelejte do fľaše s rozprašovačom aplikujte na pleseň, nechajte pôsobiť a následne odstráňte hubkou či škrabkou)
  • ocot (účinný bojovník proti plesni a jedna z najúčinnejších prevencii proti tejto hube – nastriekajte ocot na postihnuté miesta a dôkladne vydrhnite)
  • jedlá soda (zmiešať v pomere 1:1 na pastu, naniesť a nechať vyschnúť)
  • čajovníkový olej (najsilnejší prírodný dezinfekčný prostriedok, zmiešajte 2 lyžice oleja a 2 poháre vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť 2 hodiny, potom odstráňte hubkou)

Sprchy v posilňovni sú už pár rokov bez plesní

Ďalším miestom, kde sa s obľubou držia plesne – sú verejné sprchy, priestory plavárne, vlhké prostredia s bazénmi a pod. To môže mať za následok nie len zdravotné riziko, ale pre majiteľa takýchto priestorov aj odliv zákazníkov. Nikto sa predsa nechce sprchovať na miestach, kde môže byť ohrozené jeho zdravie.

Moja kamarátka vlastní posilňovňu a obrátila sa mňa s prosbou, či by som jej nevedel poradiť, ako sa účinne zbaviť plesne v sprchových priestoroch. Najskôr som musel plesne odstrániť a všetky plesne zničiť, aby bola podkladová stena bez škodlivých zárodkov húb. Následne som mohol na steny naniesť penetračný náter a aplikovať náter ClimateCoating ThermoPlus. Majiteľka posilňovne spočiatku pochybovala o účinnkoch náterov ClimateCoating, no nakoniec mi dala (aj po rokoch) za pravdu, že to bol dobrý nápad, ako sa zbaviť plesní.

A výsledok? Pýtal som sa majiteľky po 5-tich rokoch od aplikácie ClimateCoating, v akom stave sú sprchy a či problém s plesňou stále pretrváva. Odpoveď bola: “Plesne? Čo to je? To slovo už 5 rokov nepoznám! :)”.

Plesne určite nepodceňujte!

Problematiku plesní určite nepodceňujte! Je to jedna z vecí, ktorá predstavuje zdravotné riziko a môže sa objaviť na nečakaných miestach v našej domácnosti – najčastejšie na vo vlhkých prostrediach alebo málo vetraných miestnostiach. Existujú našťastie prostriedky, ako plesne zničiť a ako im účinne predchádzať. Napríklad aj s termokeramickým náterom ClimateCoating.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *