29. marca 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Skúsenosti so zatepľovacím systémom ISOTEX

5 min čítania

Zatepľovací systém ISOTEX - Pavel Janus, Senica - Kunov

Názory a praktické skúsenosti ľudí, ktorí si zateplili svoju nehnuteľnosť systémom ISOTEX® (tepelnoizolačná omietka + termokeramický náter ClimateCoating) sú veľmi dôležité nie len pre ďalších záujemcov o tento systém, ale aj pre mňa – ako človeka (a zároveň predajcu), ktorý sa zaujíma o moderné technológie a nie je stotožnený s tým, že by na svoj dom použil ako zateplenie polystyrén.

Žijeme v uponáhľanej dobe a ľudia nemajú čas na spätnú väzbu – preto ma vždy teší, keď sa po nejakej dobe niektorí zákazníci ozvú a napíšu mi krátky (alebo dlhší) mail ohľadom zatepľovacieho systému ISOTEX® alebo náteru ClimateCoating. Názory týchto ľudí si veľmi vážim a sú pre mňa dôležité z hľadiska uvádzania na trh ďalších výrobkov na báze moderných a pokrokových technológií, ale aj vlastného výskumu a vývoja.

Dôvodom, prečo som sa začal zaujímať o moderné technológie v oblasti zateplenia budov – boli plesne na fasádach domov zateplených polystyrénom. Tieto domy môžete vidieť na každom kroku – ich hlavnou črtou sú zelené až čierne fľaky na fasáde (panelových) domov, ktoré sa objavia už po 2-3 rokoch od zateplenia polystyrénom. Podaktorí ľudia majú po zateplení polystyrénom aj závažnejšie problémy s plesňou – v interiéroch. A to už ohrozuje naše zdravie.

Zatepľovací systém ISOTEX®

Systém ISOTEX® nepatrí do kategórie tzv. kontaktných zatepľovacích systémov (kam spadá polystyrén, minerálna vlna, a pod) – ISOTEX® sa aplikuje priamo na murivo a tým výrazne ovplyvňuje fyzikálne procesy v murive. Tepelnoizolačná omietka spolu s termokeramickým náterom ClimateCoating dokážu účinne odvádzať prebytočnú vlhkosť a tým udržovať murivo suché. Je to podobný princíp ako má známa textília GoreTex – membrána, ktorá neprepustí dažďovú vodu smerom do muriva, no zároveň je paropriepustná smerom von.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX®

  • Minimálna životnosť zatepľovacieho systému ISOTEX® je 30 rokov
  • Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
  • Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (bez tvorby zelených rias, húb a plesní)
  • Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
  • Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
  • Jednoduché spracovanie
  • Nízka hmotnosť zatepľovacieho systému ISOTEX®: 8,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rýchla aplikácia
  • Zatepľovací systém tepelnej ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší ako kontaktné zatepľovacie systémy

Praktické skúsenosti so zatepľovacím systémom ISOTEX®

Najlepšie sú postrehy a skúsenosti od ľudí, ktorí svoj dom zateplili systémom ISOTEX a tak na vlastnej koži zistili všetky vlastnosti tohoto omietkového zatepľovacieho systému. Tu je prepis emailu, ktorý som pred nedávnom dostal:

Dobrý deň.

Chcel by som sa podeliť so skúsenosťami s tepelnoizolačným systémom ISOTEX (ISOTEX + ClimateCoating).

Dom som postavil v roku 1981, obvodové múry sú z porobetonových kvádrov, hrúbka stien 30 cm, nadokenné preklady sú betonové + heraklit.

Toto bol najväčší problém.

Po nasťahovaní sa a príchodu vykurovacieho obdobia bola v dome stále vysoká vlhkosť, až 75%. V zime sme museli dávať na parapetnú dosku, hlavne v spálni, uterák, lebo po skle doslova stekala voda. Na prekladoch sa začala vo veľkom tvoriť pleseň.

Keď som to potom na jar horko ťažko odstránil, po ďalšej zime sa plieseň objavila znovu. Bolo to veľmi zlé nielen vizuálne, ale manželku to začalo dusiť a dostala astmu. Nakoľko prídavná izolácia (polystyrén) v mojom prípade nebola vhodná vzhľadom ku konštrukcii rodinného domu, rozhodol som sa pre tento systém v r.2015.

Po skúsenostiach z dvoch zím, ale hlavne tej minulej, môžem konštatovať nadmiernu spokojnosť. Keď som mával v dome počas zím v predchádzajúcich rokoch vlhkosť 70-75%, tak minulú zimu hoci bola teda poriadna, som mal v spálni vlhkosť 45-40%, a musel som do spálne na noc dávať na radiátor mokrý uterák. A čo je najdôležitejšie, po plesni nie je zatiaľ ani stopa.

Celý systém pozostáva: Vonkajšia ISOTEX malta (tepelnoizolačná omietka) + náter ClimateCoating ThermoProtect 2-krát, + náter vnútorný, tiež ClimateCoating ThermoPlus.

Ak to takto vydrží, tak je to super, preto kto má podobný problém, určite doporučujem.

S pozdravom
Pavel Junas, Senica – Kunov

Po obdržaní tohto emailu som zákazníka kontaktoval a skúsil ho poprosiť, či by nemal problém odpovedať na otázky aj ďalším ľuďom, ktorí sa o tento systém zaujímajú a podeliť sa s nimi o svoje skúsenosti. Pavel Junas zo Senice bol veľmi ochotný a dokonca súhlasil aj so zverejnením telefónneho čísla. To ale neuvediem v tomto článku (z pochopiteľných dôvodov), ale na vyžiadanie môžem poslať emailom – stačí mi poslať mail na adresu office(zavinac)hfr.sk s prosbou o telefonický kontakt na P. Junasa.

Podrobnejšie informácie o výhodách omietkového zatepľovacieho systému ISOTEX® nájdete v článku: Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX alebo na stránkach predajcu systému ISOTEX.

Ďalšie články o omietkovom zatepľovacom systéme ISOTEX® :

Podobné články:

6 thoughts on “Skúsenosti so zatepľovacím systémom ISOTEX

  1. Dobry den, zaujimalo by ma, ci so systemom ETG-TS je mozne dosiahnut pasivny standard pri rovnakom dome ako je v clanku. Alebo aspon uvedte, s akou hrubkou zateplenia polystyrenom sa tento system da porovnat. Dakujem

    1. Dobry den,
      systemom ETG-TS je mozne dosiahnut pasivny standard – velmi vsak zalezi na tom, z akeho materialu je dom postaveny (a podla tohto materialu sa urci vypoctom hrubka vrstvy tepelnoizolacnej omietky).

      S polystyrenom sa to porovnava len velmi tazko, pretoze ETG-TS pracuje na uplne inom principe = nie je to kontaktne zateplenie (ako napr. polystyren, mineralna vlna), ale aplikuje sa priamo na murivo a tym vyrazne ovplyvnuje fyzikalne procesy v nom. V murive reguluje vlhkost a udrziava ho v suchom stave, prepusta vodne pary smerom von, no neprepusti dazdovu vodu smerom do muriva; aplikacia bez tepelnych mostov, atd atd.

      Pokial je napr. dom postaveny z novsich a modernejsich materialov (Heluz, Ytong Lambda, a pod.) – nie je problem aj s malou hrubkou tepelnoizolcnej omietky sa dostat na hodnoty nizkoenergetickeho a pasivneho domu podla STN normy o tepelnej izolacii budov.

      Napiste mi, prosim, do mailu hofer(zavinac)thermoshield.sk blizsiu specifikaciu objektu (material a hrubku obvodovych murov) a mozem vam to prepocitat presne.

      Prajem pekny den,
      Peter Hofer
      0903 805 121

  2. Dobrý večer, zaujímalo by ma:
    – či je zateplovací systém ETG-TS® vhodný a účinný na fasádu z pálenej
    tehly o hrúbky 40 cm?
    – aká úspora energie by sa dala dosiahnuť?
    – aký by bol cca celkový rozpočet na zateplenie asi 90 m2 fasády?
    Helena

    1. Dobry den,

      palena tehla je stary stavebny material, ktory ma velmi zle tepelnoizolacne vlastnosti oproti modernym materialom (tehla Heluz, Ytong Lambda, a pod.). Kedze omietkovy zateplovaci system je naviazany priamo na murivo (v ktorom ovplyvnuje fyzikalne procesy) – jeho hrubka zavisi od tepelnoizolacnych vlastnosti samotneho muriva.

      Aby som odpovedal na vase otazky:

      “ či je zateplovací systém ETG-TS® vhodný a účinný na fasádu z pálenej
      tehly o hrúbky 40 cm?“

      — Vhodny samozrejme je a podla mojho nazoru to stavbe velmi pomoze – zvlast, pokial mate doma problem s vlhkostou. Kazdopadne aby ste splnili STN statnu normu, musel by sa system naniest v hrubke az 9-10cm – a to je uz velmi vela (a financne sa to neoplati – vychadzalo by to draho). V tomto pripade (ak chcete splnat STN normu) – vyberte si ako izolaciu mineralnu vlnu – je daleko lepsia ako polystyren a dajte si zalezat na kvalite prace. Ako vonkajsi nater by som doporucil prave ThermoShield pre jeho velmi dobre vlastnosti = doda stavbe velmi dlhu zivotnost, je paropriepustny a minimalizuje tvorbu plesni na fasade.

      „aká úspora energie by sa dala dosiahnuť?“

      — Pri naneseni omietkoveho zateplovacieho systemu v hrubke cca 2-3cm dosiahnete usporu nakladov na vykurovanie cca 20%.

      „aký by bol cca celkový rozpočet na zateplenie asi 90 m2 fasády?“

      — Cenova kalkulacia zalezi na hrubke omietky nanesenej na murivo. Cim hrubsia vrstva – tym su naklady na m2 vyssie. S hrubkou omietky 2cm by boli naklady na 1m2 cca 20 EUR.

      Ak by ste mali dalsie otazky, napiste mi mail na hofer[zavinac]thermoshield.sk , t.c. 0903 805 121

      Prajem pekny den.

  3. Dobrý deň, chcem sa informovať či je systém HFR-TS vhodný aj na omietku brizolit v povrchovej úprave tzv. baránok. Je nutné brizolit najskôr oškrabať, aby bola stena čo najhladšia alebo je možné omietku HFR nanášať priamo na takýto drsný povrch? Ak sú v pôvodnej omietke praskliny čím je ich najlepšie opraviť pred aplikáciou omietky HFR? Ďakujem

    1. Dobry den,

      system HFR-TS mozete pokojne nanasat priamo na brizolit – staci napenetrovat penetracnym naterom FixPlus a naniest tepelnoizolacnu omietku.

      Podmienka je, ze povrch musi byt pevný a dobre prichyteny k murivu. Akonahle je povrch duty – treba omietku osekat a naniest druhu. System HFR-TS ovplyvnuje fyzikalne procesy v murive, preto je podmienka priamy kontakt s murivom.

      Prajem pekny den,
      Peter Hofer, 0903 805 121,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *