19. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zateplenie polystyrénom: ďobú vtáci do zateplenia?

4 min čítania

Zateplenie polystyrénom je v našich končinách asi najrozšírenejšie – a to hlavne kvôli nízkej cene. Polystyrén nepatrí zrovna medzi ekologické a priedušné stavebné materiály, no čo sa týka zateplenia – stále sa teší veľkej popularite i napriek tomu, že sa na trh dostávajú ďaleko lepšie stavebné materiály s dlhou životnosťou vhodné na zateplenie domu – a pritom za podobnú cenu.

Dosť cestujem a často sa stretávam s názormi, že vtáci (hlavne tie ďatlovité) vyzobávajú diery do zateplenia polystyrénom. Aj na internete je veľa príkladov: články, videá, fotky – kde sa naozaj (nie v malej miere) objavuje tento problém s dierami v zateplení.

Vtáci a zateplená fasáda polystyrénom

Našiel som napr. článok architekta Františka Lehockého (Trenčín, web: zdravydom.sk), ktorý ako odborník na nízkoenergetické a pasívne domy na problém s dierami v zateplení polystyrénom narazil priamo vo svojom okolí.

Nakoľko si nedávno všimol na jednej bytovke v Trenčíne diery v zateplení polystyrénom – nedalo mu a prešiel sa po celej dĺžke trenčianskej hrádze od severu na juh na strane k centru. Hľadal všetky stavby, ktoré majú diery. A na jeho prekvapenie, našiel až 6 stavieb zateplených polystyrénom, na ktorých si “zgustli” ďatle alebo podobné druhý vtáctva. Všetky zateplené stavby boli blízko ostrova na Váhu, kde je hustejší porast stromov a zelene. V ostatných častiach mesta popri hrádzi nič nenašiel, hoci domy na sídlisku sú tiež pozatepľované. V týchto častiach sú stromy ale nasadené redšie.

Zaujímavé bolo, že diery v zateplenej fasáde polystyrénom boli len smerom ku hrádzi. Fasády smerom do zástavby na tých istých bytovkách boli v poriadku.

Video: Strakapound Veľký (z čeľade ďatlovitých) si stavia hniezdo v izolácii paneláku. Namaľované siluety dravcov nie sú zbytočné!

zateplenie-polystyrenom-diery-05

zateplenie-polystyrenom-diery-06

zateplenie-polystyrenom-diery-07

zateplenie-polystyrenom-diery-08

zateplenie-polystyrenom-diery-09

Architekt František Lehocký nenašiel zatiaľ jednoznačnú odpoveď, prečo ďatle poškodzujú zateplenie polystyrénom, ale je viacero názorov, prečo tomu tak je:

  • Polystyrén má dutý zvuk a ďatle to láka.
  • Chybne zrealizované zateplenie, kde pod neho nalezie hmyz a ďatle ho cítia?
  • V lokalite vyrúbali veľa zelene, a vtáky stratili možnosti sa realizovať v prirodzenom prostredí.

Oslovil tiež technické oddelenie firmy Baumit s otázkou, aké majú oni skúsenosti. Dostal nasledovnú odpoveď:

”S týmto problémom sa tiež niekedy stretávame. Určite to ľuďom dokáže znepríjemniť život. Hlavne následné opravy. Takisto aj my odporúčame urobiť prieskum okolia, či s tým nemajú problém susedné budovy. Ak áno, je na mieste zvážiť tepelnoizolačný systém s minerálnou vlnou, respektíve ním zatepliť aspoň štítové prázdne steny. Z našej skúsenosti zvyknú ďatle ďobať hlavne na tieto štítové steny. Pravdepodobne steny, kde sú okná a viac pohybu, tak ich to plaší. Nedá sa s Vami nesúhlasiť, že napriek týmto nepríjemnostiam je polystyrén stále ekonomickým riešením. Určite ale každému odporúčame urobiť si dôkladný prieskum okolia a zvážiť aj drahšie riešenie minerálnou vlnou. O tom, že ďatle sa pustili aj do Orsilu, čítame prvý krát. Prajeme pekný deň a hlavne málo ďatľov na fasádach.

Technické poradenstvo, Baumit “

zateplenie-polystyrenom-diery-02

Poškodené zateplenie: vlhké múry a plesne

Problém, keď vtáci vyzobávajú diery do zateplenia polystyrénom nie je len estetický. Diery nesmú byť dlho otvorené, môže tam zapršať voda a nastanú vážnejšie problémy. Poškodené zateplenie a fasádu je nutné opraviť, aby sme sa vyhli zbytočným problémom: vlhké múry a steny domu, tvorba plesní.

Odstrániť vytvorené plesne  na fasáde nie je neskôr jednoduché a môže to obnášať nemalé finančné prostriedky – no hlavne: zdravotné riziká.

zateplenie-polystyrenom-diery-04

Ako zabrániť problému s dierami v zateplenej fasáde, ktoré vyďobali vtáci?

  • Tak v prvom rade musím povedať, že najlepšou ochranou je na zateplenie vôbec nepoužiť polystyrén – ale napr. tepelnoizolačnú omietku ISOTEX. Tá má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a spolu s termokeramickým ochranným náterom ClimateCoating tvoria zateplovací systém s výbornými vlastnosťami a veľmi dlhou životnosťou. Tento zatepľovací systém ISOTEX (pokiaľ ho nezničíte mechanicky kladivom alebo niečím podobným) vás prežije.
  • Pokiaľ už váš dom je zateplený polystyrénom – môžete skúsiť natiahnuť sieť na fasádu, aby sa vtáky k stene vôbec nedostali.
  • Skúste nainštalovať maketu dravca, alebo na fasádu pomaľovať obrázky dravých vtákov.
  • Nainštalujte plašiace zariadenie – napr. zaveste na šnúrky CD-čka, hliníkové fólie, pliešky a pod.

1 thought on “Zateplenie polystyrénom: ďobú vtáci do zateplenia?

  1. Čo s ďatľom zabývaným vo fasáde domu? Ako ho odohnať? My máme účinnejšie a jednoduchšie riešenie: odchyt + makety ďatľa!

    Problematike ďatľov „fasádnikov“ sa, ako odborníci, venujeme už viacero rokov a po rôznych pokusoch a dôslednom prieskume sme prišli na niekoľko skutočností. Ďatle sú verné svojej lokalite (odborne sedentárne) a teritoriálne, čiže neznášajú sa s inými jedincami svojho druhu. Rozhodli sme sa túto skutočnosť využiť v ich neprospech a vyvinúť postup, ktorý ďatle z Vášho domu dostane.

    V prvom kroku je potrebné odchytiť ďatľa, ktorý u Vás aktuálne „vyčíňa“. Nie je to jednoduché, ide o zákonom chráneného živočícha, na jeho odchyt a manipuláciu s ním však máme povolenie MŽP a ornitologickú odchytovú licenciu, vrátane drahého vybavenia a tiež osvedčený postup. Odchyteného ďatľa potom okrúžkujeme a vypustíme v lese vo vzdialenosti minimálne 15-20 km od miesta odchytu, nuž a keďže je to sedentárny živočích, ktorý je verný svojej lokalite, hoc aj novej, a nerád migruje, zostáva na mieste vypustenia a na miesto odchytu sa už nevracia. Úspešnosť tejto metódy je 100 %! Odchyt sa však nedá robiť celoročne, v hniezdnom období je nutné strpieť prítomnosť ďatľa a to až do obdobia vyhniezdenia. Odchyt sa dá robiť len v mesiacoch od septembra do februára.

    Samotný odchyt však nerieši problém trvalo, najmä pokiaľ máte dom umiestnený v blízkosti drevinnej vegetácie, pri parku či lese. „Do roka a do dňa“ si uvoľnený priestor obsadí nový jedinec ďatľa alebo žlny. V ďalšom kroku preto odporúčame dom „obrniť“ proti cudzím fasádnym nájazdníkom. Na tento účel môžeme využiť druhú spomínanú vlastnosť ďatľov a tou je teritorialita, ktorá je väčšia ako u iných druhov vtákov. Voči sebe sa správajú agresívne a zo svojich terirórií sa navzájom vyháňajú. S týmto nápadom prišli vo Švédsku, kde ako prví začali umiestňovať makety či atrapy, teda napodobneniny samotných ďatľov. Takéto makety vyrábame a inštalujeme aj my. Máme s nimi výborné skúsenosti, distribuujeme ich do celej Európy už štvrtý rok. Podľa našich doterajších výsledkov sú tieto makety podstatne účinnejšie ako bežné atrapy dravcov a sov dostupné na trhu. Úspešnosť našich makiet je 70 až 90 %, ostatné (sovy, dravce, vrany) majú úspešnosť sotva 50 %.

    Úspešnosť odplašenia ďatľa ovplyvňuje niekoľko faktorov. Záleží, aký je veľký dom, koľko makiet použijete, kde ich umiestnite, či nájdete vhodné miesto, kde ich ďateľ zaregistruje. Odporúčame použiť na každých 15-20 metrov jednu, jedna maketa má účinný dosah okolo 100-200 m2. Ak máte okolo domu veľa starých stromov a ďatle sú tu často, treba použiť viac makiet, zvýšite tým šancu, že si ich ďateľ všimne.

    Makety je potrebné umiestniť najlepšie k okraju či k hrane domu, prípadne pod strechu, v ideálnom prípade priamo na dieru (najmä ak ju hneď nechcete upchať, môžete ju dočasne zatarasiť aspoň takýmto spôsobom). Maketu je dobré umiestniť aspoň do blízkosti dier a na tej strane domu, kde je blízko stromová vegetácia a teda príletový koridor, odkiaľ ďateľ prichádza a kde si ju najskôr všimne.

    Pred inštaláciou makiet odporúčame všetky diery zašpárovať (samozrejme len mimo hniezdneho obdobia, zabiť rodinku ďatľov je neetický a trestuhodný čin!). Ak diery nesanujete, účinnosť makety je potrebné zvýšiť odchytom ďatľa, ktorý vám tam práve vyčíňa, úspešnosť odplašenia už nasťahovaného ďatľa so stále „funkčnou“ dierou je menšia ako úspešnosť odplašenia nových ďatľov, na to treba myslieť, zabývaný ďateľ sa totižto svojho miestečka len tak ľahko nevzdá.

    Vyrábame aerodynamické priestorové „3D“ makety ďatľa s rozprestretými krídlami – ide dôležitý etologický signál pre okolité ďatle, rozprestreté krídla znamenajú agresivitu, nekľud. Naše makety sú robené z fotografie živého ďatľa, takže ide o skutočne vernú kópiu. Maketu tvorí hliníková kostra s nalepenou UV a vodeodolnou fóliou – so životnosťou niekoľko rokov a túto fóliu viete kedykoľvek vymeniť (prelepiť). Maketa ďatľa (alebo aj žlny) je na stene uchytená skrutkami cez krídla, takže neodpadne zo steny ani pri extrémnom vetre.

    Inštalácia makety je veľmi jednoduchá, stačí do zatepľovacieho podkladu ručne naskrutkovať špeciálne hmoždinky určené pre daný typ fasády (tie dodávame s tovarom). Potom sa priskrutkujú krídla vtáka k fasáde. Ak je budova vysoká, je potrebné sa obrátiť na správcu budovy a objednať firmu, ktorá robí výškové práce a makety vám „nainštaluje“, prípadne vám túto službu vieme zabezpečiť aj my. Niekedy však stačí osloviť len firmu, ktorá vám robila zateplenie budovy. Škody spôsobené prírodnými vplyvmi by mala mať poistené, čiže vy nebudete platiť nič. V praxi sa však stretávame zvyčajne s neochotou všetkých zúčastnených strán, nakoniec si ich musia zaplatiť zvyčajne len samotní vlastníci.

    Naše makety vám vieme poslať na dobierku do niekoľkých dní. Je to riešenie menej účinné ako samotný odchyt, ale je dlhodobého charakteru. Pre dokonalý účinok skombinujte inštaláciu makety s odchytom jedinca ďatľa. Pre zlepšenie účinku vám vieme poslať aj nahrávku ďatlieho hlasu, ktorú púšťajte niekoľko dní ráno a večer. Niektoré jedince to odplaší okamžite, iné sa prídu pozrieť bližšie, čo sa na vašom dome deje. Zvýšite tak šancu, že ďateľ na inštalovanú maketu pozitívne zareaguje a z Vašej fasády odíde.

    Ak aj Vy máte problémy s ďatľami, kontaktujte nás!

    Viac na datelvofasade SK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *