29. marca 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Nízkoenergetický dom

7 min čítania
Podľa toho, koľko množstva energie je potrebné na vykurovanie, rozlišujeme domy bežné, nízkoenergetické, pasívne a nulové. Pozrieme sa na nízkoenergetické domy.

Vo väčšine krajín Európy sa v posledných rokoch realizujú vo zvýšenej miere stavby tzv. nízkoenergetických domov. Hlavnými motívmi projektovania takýchto domov sú najmä neustále rastúce ceny všetkých druhov palív. V celej EÚ už dnes pripadá viac ako 40 percent celkovej spotreby energie najmä na vykurovanie domov a nebytových priestorov. Preto je požiadavkou novej európskej smernice najmä postupné znižovanie množstva energie čerpanej z nenahraditeľných zdrojov.

Podľa toho, koľko množstva energie je potrebné na vykurovanie, rozlišujeme domy bežné, nízkoenergetické, pasívne a nulové. Energeticky efektívne stavby sú naprojektované tak, aby minimalizovali náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody. Za nízkoenergetický sa považuje dom, ktorého tepelná náročnosť je nižšia než 50 kWh na jeden m2 úžitkovej plochy za rok. Priemerný dom má spotrebu energie na vykurovanie 170 kWh/m2, nie sú však výnimkou ani staršie domy, ktorých spotreba presahuje 240 kWh/m2. Z toho vyplýva, že nízkoenergetické domy sú dva až šesť krát úspornejšie ako bežné domy.

Montované stavby na báze dreva

Montované stavby na báze dreva, akými sú nízkoenergetické domy, majú svoj pôvod v Severnej Amerike, kde sú jediným stavebným systémom pre individuálnu výstavbu. V Škandinávii je až 60% takýchto stavieb, lídrami medzi stredoeurópskymi krajinami sú najmä Rakúsko a Nemecko. Nízkoenergetické domy môžu mať rôzne konštrukcie. Tradičné masívne tehlové, betónové, ľahké drevené, hybridné, ktoré kombinujú výhody ľahkých a masívnych stavieb. Nízkoenergetické domy spájajú v sebe komfort bývania, kvalitu stavebných konštrukcií, energetickú a finančnú úspornosť a ochranu životného prostredia.

Nízkoenergetické domy majú niekoľko výhod, medzi ktoré nepochybne patrí aj skutočnosť, že majú rovnako hrubé steny ako bežné domy, no majú podstatne lepšiu tepelnú izoláciu. Tým je zabezpečená bezproblémová realizácia konštrukčného systému s nízkou spotrebou energie. Menšia hrúbka stien zvyšuje úžitkovú plochu stavby. Stavby sú presné, s minimálnymi rozmerovými toleranciami. Najčastejšie sú nízkoenergetické domy postavené na báze dreva, montovaných panelov alebo štruktúrovanej priamej konštrukcie. Oba spôsoby umožňujú výstavbu domov s akýmikoľvek architektonickými prvkami.

Na ich realizáciu sa používa suchý spôsob výstavby bez vylučovania vlhkosti, a preto nie je potrebný čas na zretie stavby. Domy sú obývateľné hneď po dokončení. Doba výstavby takýchto domov je neporovnateľne kratšia v porovnaní s bežnými domami, čo je spôsobené najmä redukciou montážnych prác. Výstavba hrubej stavby trvá približne dva až tri týždne, ďalšie dva – tri mesiace sú potrebné na montáž rozvodov, povrchov a inštaláciu technológií.

Výhody nízkoenergetických domov

  • vysoká tepelná izolácia,
  • výborné zvukovoizolačné vlastnosti,
  • vynikajúca tepelná akumulácia,
  • rýchlosť výstavby,
  • nízke prevádzkové náklady,
  • masívna odolná konštrukcia.

Nízkoenergetické domy majú malú energetickú spotrebu, ktorá je v súlade s požiadavkami novej európskej smernice.

Výstavba, životnosť, energetická spotreba

Stavby majú relatívne nízku hmotnosť. Životnosť nízkoenergetických domov je porovnateľná s murovanými stavbami, vyžadujú si len bežnú údržbu. Nízkoenergetické domy produkujú nižšie emisie CO2 a ich energetická spotreba je v rozmedzí 30 až 50 kWh/m za rok. Podmienená je použitím vysokokvalitnej tepelnej izolácie plášťa, pasívnym aj aktívnym využitím slnečnej energie, mechanickým vetraním s rekuperáciou tepla, nízkoteplotným vykurovacím systémom, napríklad použitím tepelných čerpadiel. Dôležitá je aj energeticky úsporná výroba teplej vody. Vhodné je najmä použitie solárnych zariadení. Dôležitou súčasťou je aj používanie energeticky úsporných spotrebičov, ktoré by mali byť správne nastavené pre dennú a nočnú prevádzku a pre rôzne ročné obdobia, tak aby bola zachovaná optimálna prevádzka.

Drevo ako typický stavebný materiál

Výstavba nízkoenergetických domov je v súlade s ekologickými požiadavkami, pretože domy sú energeticky nenáročné a hlavným stavebným materiálom je najmä drevo. Výber neškodlivých materiálov vylučuje možnosť existencie škodlivín v stavebných materiáloch a tým aj v celých stavbách. Už samotné projekty domov sú navrhnuté tak, aby eliminovali pôsobenie rôznych škodlivých žiarení ako napr. pozemské žiarenie a elektrosmog.

Tepelná pohoda

Pre nízkoenergetické domy je typická tepelná pohoda. To znamená, že miestnosti majú vzhľadom na ich spôsob využitia optimálne zvolenú stabilnú teplotu, ktorá má vo vertikálnom smere takmer rovnomerný priebeh. V miestnostiach tak nevzniká prievan a pocit chladu z prúdenia vzduchu. Riadeným vetraním sa zabezpečuje odvedenie vlhkosti a potrebný prísun čerstvého vzduchu v požadovanej kvalite s minimálnymi energetickými stratami, pretože časť tepla odvádzaného vzduchu sa dá spätne využiť. Pre zamedzenie energetických strát je dôležité vyhotovenie vzduchotesných stien a strechy. Nízkou rýchlosťou pohybu vzduchu nevzniká prašnosť.

Vyššie finančné požiadavky na realizáciu

Voľba výstavby nízkoenergetických domov pred bežnou stavbou si môže vyžiadať zvýšenie nákladov najmä v projekčnej fáze, a to kvôli náročnejšej predprojektovej a projektovej dokumentácii ale tiež v realizačnej fáze. Vyššie finančné požiadavky môže mať najmä obvodový plášť budovy a to prostredníctvom realizácie tepelnej izolácie alebo kvalitnejšieho zasklenia. Finančne náročnejšia môže byť aj nová domová technika, napr. vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla či zásobník tepla.

Tak ako pri stavbe bežných domov aj pri realizácii nízkoenergetických domov by sa mali stavitelia riadiť niekoľkými základnými radami. Stavba by mala byť navrhnutá v súlade s okolitým prostredím, ohľad by mali brať aj na miestnu klímu, terén, vegetáciu, orientáciu na svetové strany. Staviteľ by sa mal snažiť o maximálne využitie slnečnej energie – prostredníctvom veľkým okien, vsadených na južnej strane stavby, zimné záhrady a pod.

Stavebné materiály

Pre stavbu nízkoenergetických domov sa používa stavebný systém pozostávajúci zo štiepkocementových dosiek. Na výronu týchto dosiek sa používajú prírodné suroviny, výroba sa zaobíde bez škodlivých chemických látok. Príkladom je stavebný materiál VELOX, 98 percent tvorí drevená štiepka z ihličnatého dreva, ktorá je spájaná cementom. Dosky tým získavajú na pevnosti a súdržnosti. Roztok vodného skla bráni preniknutiu plesniam, vlhkosti a hlodavcom do dosiek. Zvukovo-izolačné, tepeloizolačné a tepelno – akumulačné vlastnosti bez vzniku tepelných mostov, vďaka čomu sa šetrí energia pri vykurovaní.

Vonkajšia stena má vysoký tepelný odpor, vďaka čomu je v miestnostiach počas horúcich dní príjemný chládok a v zime naopak. Jednoduchá a presná jej aj manipulácia s materiálom, znížená je aj potreba použiť mechanizmy. Prepravné náklady – 1 rodinný dom (približne o rozlohe 100 m2) prepraví jedna nákladná súprava. Jednoduché je aj montovanie elektroinštalácie. Jednou z predností použitia takéhoto stavebného materiálu jej aj rýchlosť výstavby – stavba sa dá zrealizovať v pomerne krátkom čase 10 dní. Stavebný materiál VELOX je vhodný na stavbu bytov, rodinných domov, školy, hotely, priemyselné a poľnohospodárske stavby, protihlukové steny.

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je tvorený zatepľovacou omietkou ISOTEX a keramickým náterom ClimateCoating ThermoProtect. Zateplením domu získate vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby.

Systém ISOTEX je veľmi dobrá voľba na zateplenie nízkoenergetických domov.

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *