26. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Polystyrén na historickej fasáde, zateplením strácame kus histórie

4 min čítania
Zatepliť polystyrénom alebo iným kontaktným zateplením historickú fasádu je holý nezmysel, arogancia a neúcta voči kvalite - hodnotí Arch Vader.

Olomouc stratila kus histórie – fasádu známeho domu “U Zlaté koule” z 19. storočia necitlivo prekryl polystyrén a krikľavé farby. Pamiatkári nemohli zasiahnuť, rozhodlo želanie majiteľa domu. K drastickým a teraz kritizovaným úpravám nepotreboval ani stavebné povolenie.

Dom U Zlaté koule na triede Mieru neďaleko historického centra patrí k významným orientačným bodom. Jeho domové znamenie dalo meno tamojšej autobusovej zastávke a ulicu. Vnútri roky funguje reštaurácia, ktorá nadväzuje na viac ako storočnú tradíciu výletného hostinca.

Všetko od konca 19. storočia podčiarkovala neorenesančná fasáda. Po zateplení si ale obyvatelia Olomouca musia zvykať na do očí bijúcu kombináciu červenej a šedivej farby. Na chvíľu odtiaľto dokonca zmizlo aj domové znamenie. Teraz je už späť, s fasádou pripomínajúcu skôr panelový dom však príliš neladí.

Nová „vizáž“ sa už stala terčom kritiky aj na sociálnej sieti Facebook. Na architektúru zameranej stránke Archwars, ktorú sleduje cez 10 tisíc ľudí, si porovnávacie fotografie domu pred a po zateplení vyslúžili stovky odsudzujúcich a posmešných komentárov.

„Podobnú ohavnosť urobilo potrebné mesto Kolín, ktoré zničilo historickú fasádu domova dôchodcov. Takých zatepľovacích ohavností je v Čechách pomerne veľa, „zhrnul pre MF DNES architekt, ktorý pod pseudonymom Arch Vader stránku Archwars od roku 2011 spravuje.

Jeho cieľom je vtipne a s nadhľadom upozorniť na otrasné príklady zlej českej architektúry, ktoré si zaslúžia verejnú hanbu. Priradil k nim práve aj novú tvár domu U Zlaté koule.

Architekt: Z historického domu majiteľ urobil veľmi mizernú stodolu

„Zatepliť (polystyrénom alebo iným kontaktným zateplením) historickú fasádu je holý nezmysel, arogancia a neúcta voči kvalite. Niečo, čo je esteticky cenné, čo bolo drahé a náročné vyrobiť, prikrývame niečím, čo je extrémne hnusné, netrvanlivé a lacné. Ohavnosť je tiež v prevedení. Aby polystyrén na fasáde držal, potrebuje rovný podklad. Robotníci preto museli zničiť všetky umelecké detaily a bosáž. Z historického domu majiteľ urobil veľmi mizernú stodolu“ – hodnotí Arch Vader.

polystyren-historicka-fasada-02

Arch Vader sa pozastavuje aj nad tým, že premena domu získala dotáciu z programu na zateplenie. „Teda ten plán muselo vidieť aj schváliť a naprojektovať veľké množstvo ľudí. Zlyhal úplne celý systém. “

Čoby projektant je tu podpísaná olomoucká spoločnosť SPZ Design. Donedávna sa premenou domu U Zlaté koule prezentovala na svojom webe, neskôr ju stiahla.

Konateľ Petr Zavadil sa obhajuje, že v pôvodných plánoch počítal s tým, že sa na dome po zateplení obnovia „v čo najväčšej miere plastické prvky“. Ako príklad uviedol šambrány – zjednodušene povedané ozdobné rámovanie okien.

„Investor to ale zveril firme, ktorá k tomu veľmi necitlivo pristúpila. Vôbec nedodržali náš základný projekt, k obnove plasticity na fasáde nedošlo“ – podotýka Zavadil. Zdôrazňuje, že projekt jeho firmy mal poslúžiť len k zisku dotácie, eventuálne na prerokovanie v rámci stavebného povolenia. „Ale je v ňom výslovne napísané, že sa nejedná o realizačný projekt. Stavba podľa neho vôbec nemala byť vykonaná“.

Majiteľ chcel podľa firmy fasádu čo najviac zjednodušiť

Robotníci, ktorí „Zlatou kouli“ na konci minulého roka zateplovali, pracovali pod olomouckou spoločnosťou 1. A group. Prípravu a samotnú stavbu mal na starosti Dalibor Schmiedt. Vyjadrenie Petra Zavadila ho prekvapilo.

„Jeho projekt sme chceli uskutočniť. Ale majiteľ povedal nie. Nechcel akceptovať danú cenu, chcel fasádu čo najviac zjednodušiť. Na základe dohody medzi investorom a projektantom sme to urobili striktne podľa zadania“ bráni sa Schmiedt.

polystyren-historicka-fasada-03

Farby pre fasádu si podľa SCHMIEDT vybral majiteľ domu, SPZ Design vypracoval ich členenie. „Sme realizačná firma, nedovolili by sme si urobiť to inak. Riadili sme sa zadaním majiteľa,“ uzatvára.

Majiteľ domu František Kolář nebol k zastihnutiu, podľa ženy pracujúcej v reštaurácii U Zlaté koule je celý týždeň v Nemecku.

Zničenie historickej fasády nemohli zabrániť ani úrady. Dom nie je kultúrna pamiatka, nestojí v olomouckej pamiatkovej rezervácii či v jej ochrannom pásme. K premene sa preto nemohol vyjadriť Národný pamiatkový ústav ani pamiatkári z magistrátu. Kolár ani nemusel zabojovať o stavebné povolenie, išlo totiž len o takzvané udržiavacie práce.

Autor: Michal Poláček

Ako teda zatepliť historické budovy a ich fasády?

Zateplenie historických budov nie je nikdy jednoduché – a môže za to členitosť fasády. Ako teda zatepliť historické budovy, keď je problém na ne dostať kontaktné zateplenie? Môžeme ochrániť fasádu a dodať jej vysokú životnosť?

Na zateplenie historických budov by som doporučil omietkový zatepľovací systém ISOTEX, ktorý nepoužíva ani polystyrén a ani minerálnu vlnu. Jeho jadro tvorí tepelnoizolačná omietka ISOTEX, ktorá spolu s termokeramickým náterom ClimateCoating dodá historickým budovám potrebnú ochranu stavebnej konštrukcie a prispeje tak k lepšej energetickej bilancii stavby.

Ďalším riešením na ochranu fasády a jej zateplenie je samotný termokeramický náter ClimateCoating History. Optimálny náterový systém s kapilárnou a variabilne difúznou otvorenosťou podporuje nerušený transport vody a solí zvnútra smerom von a ponúka fasádam historických budov dlhodobú ochranu pred vplyvmi životného prostredia, pred prasklinami a vlhkosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *