1. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako vyčistiť zateplenú fasádu od plesní a rias?

6 min čítania
Spolu so zateplením bytových domov a budov prichádzajú aj niektoré výzvy, najmä v oblasti udržiavania fasády, ktorú napádajú plesne a riasy.

Zatepľovanie budov sa stalo bežnou praxou v mnohých oblastiach po celom svete. Napriek jeho mnohým výhodám, ako je znižovanie tepelných strát a úspora energie, zateplené fasády čelia istým výzvam, najmä v podobe plesní a rias, ktoré môžu znehodnotiť ich vzhľad a spôsobiť ďalšie problémy. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme tieto problémy efektívne riešili?

Výrobcovia zatepľovacích materiálov neustále pracujú na hľadaní riešení, ako predísť vzniku plesní a rias alebo ako ich účinne odstrániť. Napriek tomu sa však zdá, že doteraz neexistuje žiadny 100% účinný spôsob, ako úplne zabrániť ich tvorbe.

Vieme vám však doporušiť ochranný náter, ktorý maximálne minimalizuje tvorbu rias a plesní na zateplenej fasáde domu.

Ale o tom neskôr.

Najskôr sa pozrime na to, ako sa bežne čistí zateplená fasádu.

Čistenie zateplenej fasády

Tu je niekoľko tipov, ako efektívne riešiť tieto problémy:

1. Pravidelná údržba

Dôležitým prvkom starostlivosti o zateplenú fasádu je pravidelná údržba. Pravidelné čistenie a kontrola stavu fasády môže zabrániť tvorbe nečistôt a vzniku plesní a rias, prasklín a trhlín na fasáde, ktoré je nutné mechanicky opraviť..

2. Umývanie vysokotlakovou vodou

Jedným z najefektívnejších spôsobov čistenia zateplenej fasády je vysokotlakové umývanie. Použitie vysokotlakového čističa s vhodnými čistiacimi prostriedkami môže efektívne odstrániť usadeniny a nečistoty, vrátane plesní a rias. Pri použití nižšieho tlaku vody a vyššej teploty môžeme dosiahnuť lepší čistiaci efekt bez rizika poškodenia povrchu.

2. Chemické ošetrenie

V prípade, že sa na fasáde už objavili plesne alebo riasy, je potrebné zvážiť použitie vhodnej chémie na ich odstránenie. Tieto chemické prostriedky by mali byť aplikované s opatrnosťou a podľa pokynov výrobcu. Po aplikácii chemikálií je dôležité fasádu dôkladne opláchnuť vodou, aby sme odstránili zvyšky čistiacich prostriedkov.

Všetky chemické prípravky sa dažďom vymývajú a unikajú nám do spodnej vody.

3. Impregnácia fasády

Impregnácia fasády po čistení a odstránení plesní a rias môže pomôcť predísť ich ďalšiemu vzniku. Impregnačné prostriedky môžu zvýšiť odolnosť fasády voči vlhkosti a mikroorganizmom, čím sa predlžuje jej životnosť a znižuje potreba častého čistenia.

V niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné vykonať kompletnú sanáciu povrchu fasády, vrátane aplikácie nového náteru. Voľba vhodnej fasádnej farby a materiálu je kľúčová pre dosiahnutie dlhodobého a esteticky príjemného výsledku = náter ClimateCoating ThermoProtect.

4. Starostlivosť o fasádu

Starostlivosť o zateplenú fasádu nie je len otázkou estetiky, ale aj dôležitou súčasťou udržiavania celkovej kondície budovy. Dôkladná údržba a pravidelná kontrola môžu predísť vážnym problémom a predĺžiť životnosť fasády.

Ako ušetriť náklady na pravidelnú údržbu zateplenej fasády?

Úplne jednoducho! Náter ClimateCoating ThermoProtect minimalizuje tvorbu rias na fasáde a tým netreba fasádu pravidelne ošetrovať. Ako to funguje? Pozrime sa na to.

ThermoProtect je fasádna farba, ktorá udržuje fasádu suchú, reguluje vlhkosť a teplotu. Chráni pred poveternostnými vplyvmi, rastom rias a plesní. Znižuje tvorbu prasklín a trhlín na fasáde, cez ktoré sa môže dostať vlhkosť do podkladu = neposkytuje živnú pôdu pre rast plesní a rias.

Spojením polyakrylátovej disperzie s dutými sklokeramickými guľôčkami a aktivátormi sa po aplikácii ThermoProtect vytvorí reflexná membrána.

Odvlhčovanie

Táto membrána pôsobí ako ochranná bariéra pre murivo tým, že zabraňuje prenikaniu dažďa a kondenzácie. Zároveň umožňuje kapilárne odvlhčenie muriva. Suché murivo ponúka výrazne lepšie izolačné vlastnosti v porovnaní s vlhkým murivom.

Tým sa znižujú tepelné straty prenosom. Suché murivo v zime efektívnejšie absorbuje slnečné žiarenie z nízkeho slnka, čím sa zlepšuje energetická bilancia budovy.

Princíp znázornenia odolnosti voči poveternostným vplyvom s povrchovou úpravou ThermoProtect

V prípade vlhkosti, napr. dažďa, membrána napučí a vytvorí bariérovú vrstvu. Tým sa zabráni prenikaniu vlhkosti do muriva.

ThermoProtect umožňuje prenos hmoty vďaka kapilárnej štruktúre materiálov len v jednom smere: zvnútra von. To znamená, že vlhkosť sa dostáva do vonkajšieho prostredia, ale nie do vnútorného. V technickom žargóne sa to nazýva vlhká dióda.

Regulácia teploty

Počas letných mesiacov dochádza k efektívnemu ochladzovaniu vonkajších stien odrazom slnečného žiarenia a cielenými procesmi odparovania. To znižuje chladiace zaťaženie a následne náklady na energiu.

Zároveň zabezpečuje, že vonkajšie steny ostanú suché, čo pôsobí proti tvorbe rias, najmä na zateplených fasádach. Pri použití v letných mesiacoch sa účinne znižuje prenos tepla zvonku dovnútra. Naopak – v zimných mesiacoch náter slnečné žiarenie neodráža, ale absorbuje.

Odstránenie tepelných mostov

Náter ThermoProtect účinne odstraňuje tepelné mosty na zateplenej fasáde – a to hlavne v miestach, kde sú umiestnené kotvy kontaktného zateplovacieho systému alebo v miestach, kde sa spájajú jednotlivé tabule (diely) zateplenia.

Plesne a riasy na zateplenej fasáde

Vlhké povrchy v kombinácii so špecifickou zásobou potravín v interiéri vedú k vzniku plesní. Vonku sú to riasy, ku ktorým sa často pridávajú huby a iné mikroorganizmy. Čiastočky, ktoré sú vnášané so vzdušným prachom, v kombinácii s kondenzáciou na povrchu už postačujú ako potravinová základňa. Čierne a zelené sfarbenie fasád, najmä červené sfarbenie, sú v mestskej krajine dobre známe.

Plesne v obytných priestoroch sú zdraviu nebezpečné. Riasy na fasádach sú podľa všeobecnej judikatúry závadou. Na riešenie tohto problému už maliari vyskúšali rôzne postupy – striedanie hydrofilných a hydrofóbnych farieb, zriedkavo bez algicidných prímesí.

V zime náter ThermoProtect podporuje procesy vysychania steny, zatiaľ čo v lete blokuje, a tým znižuje prenikanie vodných pár do steny.

Náter ClimateCoating ThermoProtect je iný. Náter, ktorý má hrúbku len 300 μ a po aplikácii vytvára membránu, obsahuje milióny mikroskopicky malých sklokeramických dutých guľôčok s vákuom a priemernou veľkosťou 40 μ. Vďaka ich kvalite tvaru, hrúbke steny, materiálovému zloženiu a v dôsledku rozloženia priemerov sa v kombinácii s ostatnými materiálmi (spojivo, plnivo a kamenivo) vytvára špeciálna vnútorná štruktúra, ktorá je jemnejšia ako štruktúra omietky a muriva. Výsledkom je usmernený kapilárny transport vlhkosti – smerom von.

Použitím náteru ThermoProtect môžeme minimalizovať tvorbu rias a plesní na zateplenej fasáde a zároveň sa vyhnúť pravidelnej údržbe a čisteniu fasády – čím šetríme peniaze.

ThermoProtect je variabilne otvorený difúzii! Vďaka tomuto fyzikálnemu účinku je fasáda podporovaná v procese vysychania a riasy sa nemôžu usadzovať alebo sa nemôžu usadzovať tak ľahko. Je potrebné zdôrazniť, že ThermoProtect neobsahuje algicidy. Z dlhodobej dokumentácie vyplýva, že aj po 10 rokoch sú fasády ošetrené prípravkom ThermoProtect čisté, bez trhlín a farebne stále.

Z ekonomického hľadiska sú nátery ClimateCoating výhodným riešením s veľkou pridanou hodnotou pre budovy, ľudí a životné prostredie. Dokazujú to mnohé celosvetové referencie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *