28. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Podkrovie: od výstavby až po bývanie

9 min čítania

Podkrovie je priestor, ktorý sa nachádza bezprostredne pod lomenou strechou domu. Vypĺňa priestor medzi stropom posledného podlažia a krovom. Miestnosť so šikmými stenami je pre niekoho priestor, kde štýl bývania dostáva iný, nekonvenčný charakter. Pre mnohých z vás je to dokonca zosobnenie sna o bývaní, či už v rodinnom dome alebo klasickom paneláku. Podkrovie býva často prebudované na obytný priestor (podkrovný byt), ktorý je dostatočne tepelne izolovaný a presvetlený strešnými oknami alebo vikiermi.

Na čo myslieť pri výstavbe

Takže poďme pekne po poriadku. Ak je vašim snom bývanie v podkroví, v prvom rade si musíte zosúladiť svoje zámery a predstavy. Rozhodnutie o výstavbe a rekonštrukcii podkrovia na bývanie je zložité a skrýva v sebe viacero nástrah. Špecifikujú sa požiadavky na priestory, ich veľkosť, tvar, vzájomnú väzbu a počet. Musíte mať vytvorenú aspoň matnú predstavu o technickej a finančnej náročnosti projektu a zámer nášho zásahu.

Výstavba, alebo rekonštrukcia podkrovia je predovšetkým stavebná úprava, ktorou sa mení spôsob užívania stavby a preto si vyžaduje stavebné povolenie. Nevyhnutnou súčasťou žiadosti o stavebné povolenie je spracovanie projektu stavby. Svetlá výška obytných miestností v podkroví, ktoré sú súčasťou bytu v nižšom podlaží, by mala mať najmenej 2.300 mm. V novovybudovaných podkrovných priestoroch bytových domov, musí byť svetlá výška najmenej 2.600 mm v časti 50% úžitkovej plochy bytu. V prípadoch rekonštrukcií povalových priestorov na bývanie, možno svetlú výšku obytných miestností znížiť na 2.500 mm. Treba však pripomenúť, že podkrovný priestor tvorí atypické bývanie v prevádzkovom, konštrukčnom a technickom riešení. Atypickosť prostredia prináša okrem výhod aj zvýšené nároky na zariadenie interiéru nábytkom. Významnou časťou budovania obytných priestorov v podkroví je konštrukčné a technické riešenie. Pri rekonštrukcii už existujúcej krovovej sústavy, musia všetky zásahy do nej rešpektovať konštrukčné princípy a dimenzie. Návrh zásahov do krovu je preto najlepšie prenechať statikovi.

Vzhľad podkrovia

Reálna možnosť prestavby podkrovia závisí predovšetkým od troch momentov. V prvom rade to závisí predovšetkým od sklonu strechy, jej tvaru a od strešnej konštrukcie. Najvýhodnejšie sú sklony striech od 35 do 55 stupňov. Na podkrovné byty je vhodná hlavne sedlová strecha, ktorá ponúka väčšiu úžitkovú plochu, hlavne v prípade ak je strmšia. Úžitková plocha sa dá zväčšiť i čiastočným nadvihnutím strechy povalovou nadmurovkou. Valbová strecha má štyri šikmé strešné steny, ktoré síce obmedzujú úžitkovú plochu, ale vďaka nim sa dá podkrovie prestavať na útulný priestor. Výhodná je aj manzardová strecha, kde strmý úkos strešnej plochy poskytuje veľa úžitkového priestoru s dostatočnou výškou. Zo strešných konštrukcií je výhodná krokvová strecha. Väznicový krov so stĺpmi v miestnosti môže obmedziť jej využitie. Oporné trámy sa však pri plánovaní technického riešenia dajú šikovne začleniť do interiéru. Opticky ich možno potlačiť tak, že sa natrú na bielo. Pri hambálkovom krove môže vrchový trám, ktorý sa tiahne vo vrchnom strešnom priestore paralelne s podlahou od krokvy ku krokve, slúžiť aj ako galéria. Pri rozdelení podkrovného priestoru rozhoduje jeho predpokladané využitie. Treba si stanoviť, či v podstreší majú byť iba doplnkové miestnosti bytu pod podkrovím, alebo má vzniknúť nová, samostatná bytová jednotka.

Pri väčšine stropných konštrukcií sa s výstavbou podkrovia, teda ďalšou manipuláciou nepočítalo. Preto treba podlahe a zároveň stropu v miestnosti venovať obrovskú pozornosť. Je samozrejmé, že podkrovie zvýši záťaž stropnej konštrukcie, preto je dobré preskúmať ho hĺbkovo. Môže sa celkom pokojne zistiť, že strop bude nutné posilniť V záujme čo najmenšieho zaťaženia stropu sa odporúča ľahká stavebná konštrukcia. Aby sa do podlahy vnieslo čo najmenej vlhkosti, je vhodné jej suché vyhotovenie napríklad suchým poterom.

No pri výstavbe podkrovia nesmieme zabúdať ani na izoláciu. Izolácii sa totiž vo väčšine prípadov v podkrovných priestoroch nevenuje taký stupeň pozornosti, ako ostatným miestnostiam. Ak tam ale pravdaže chceme bývať, je dobrá izolácia nutnosťou. Tepelne izolovaná strecha oddeľuje vnútorný priestor od vonkajšieho, pričom ich teplota a vlhkosť vzduchu sa napríklad v zime značne odlišujú. Aj pri kúpaní, umývaní, či varení vzniká v týchto priestoroch vlhkosť. Štruktúra strechy musí bez poškodenia odolať týmto zaťaženiam. To sa dosiahne použitím vrstiev stavebných dielov s tepelnou izoláciou vytvorenou napríklad z minerálnej vaty alebo styroporu.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Výstavba a použité materiály

Na oddelenie miestností podkrovia sa odporúčajú steny z ľahkej stavebnej konštrukcie. Konštrukcia drevených alebo kovových profilov je obložená sadrovými či sadrokartónovými doskami a je vyplnená minerálnou vatou, ktorá slúži ako zvuková a tepelná izolácia. Inštalačné steny môžu byť aj z kovových profilov, napríklad na výstavbu kúpeľne. Na vnútorné steny sa osvedčil aj betón. Ľahké konštrukcie sa odporúčajú aj preto, aby sa čo najmenej dodatočne zaťažil drevený trámový strop. Na trhu je i dostatok vhodných strešných okien aj ďalších materiálov na vikiere alebo lodžie, strešné terasy, strešné výrezy alebo štítové okná. Podmienkou dostatočného prísunu denného svetla do podkrovia je, aby plocha okien zodpovedala 1/8 až 1/10 plochy základu miestnosti. Pri prestavbe podkrovia treba brať do úvahy i protipožiarnu ochranu. Nejde pritom o výšku nákladov, ako skôr o vec úsudku, plánovania a výberu materiálov. Keď sú už vyriešené otázky statiky objektu, pristupujeme k návrhu podoby podkrovného priestoru. Kvalitu života jeho budúcich obyvateľov okrem iných faktorov podstatne ovplyvnia možnosti prieniku prirodzeného svetla do podkrovia.

Architektonický návrh podkrovia by mal byť riešený v súlade s architektúrou celého domu. Dodatočne vybudované obytné podkrovie by sa pri tom malo jednoznačne podriadiť už hotovému objektu, aby po dostavbe vznikol jednoliaty celok. Ak je dostavba podkrovia vyriešená podľa týchto základných zásad, náhodný návštevník by mal mať dojem, akoby bolo podkrovie súčasťou pôvodnej stavby. Podkrovie by nemalo pôsobiť ako dodatočne pripojený cudzí prvok. Architektúru podkrovia ovplyvňujú predovšetkým spôsoby prirodzeného osvetlenia novovzniknutých priestorov.

Teplota v podkroví

Keď sa slnečné lúče oprú v letných mesiacoch do strešnej krytiny – v podkroví rodinných a panelových domov je na nevydržanie. Vtedy každý z nás túži zapnúť klimatizačné zariadenie na plný výkon, len aby sa teplota znížila na prijateľnú úroveň. Čo však robiť, keď takéto klimatizačné zariadenie nie je k dispozícií? Odpoveď je jednoduchá: znížiť teplotu strešnej krytiny. Osobne doporučujem (a mám osobne odskúšané na referenčných stavbách) natrieť strešnú krytinu vysoko-reflexným termokeramickým náterom na báze nanotechnológie: ClimateCoating ThermoActive. V kombinácii s ClimateCoating ThermoPlus (interiérový náter) bude vaše podkrovie aj v letných mesiacoch chladnejšie aj bez klimatizácie. Viac sa dočítate v našom článku: Ako znížiť teplotu v podkroví? Teplota strechy chladnejšia o 38°C.

Strešné okná a svetlo

Okná v štítoch realizovať len pri sedlových strechách. Pri pultových strechách je uplatnenie takéhoto osvetlenia skôr výnimkou. Výhodou tohto spôsobu je technická jednoduchosť jeho vyhotovenia a skutočnosť, že netreba zasahovať do konštrukcie krovu. Preto sa prakticky nezmení ani pôvodná silueta objektu. Okno v strede štítu možno veľmi dobre skombinovať s francúzskym oknom, čo sú v podstate dvere otvárané dovnútra so zábradlím bez vysunutej konštrukcie balkóna. Ďalšou z možností je zachovať pôvodný štítový múr, do ktorého sa urobí okno s balkónovými dverami a na konzolách sa vysunie balkón, ktorý môžu prekrývať strešné roviny. Pri vytvorení podkrovných priestorov v dlhšom objekte však prirodzené osvetlenie z dvoch štítových múrov nestačí. Miestnosti v strede dispozície sa musia presvetliť ďalšími oknami. Tie môžeme riešiť buď ako strešné okná, alebo ako vikiere. Sortiment strešných okien je bohatý a poskytuje rôzne možnosti výberu. Na osvetlenie vedľajších priestorov bez možnosti vetrania sa dajú použiť aj sklené škridly, ktoré mávajú zhodný rozmer so zvyčajne používanými pálenými škridlami. Tam, kde podkrovné miestnosti nemôžeme osvetliť oknami v štítoch alebo strešnými oknami, musíme použiť vikiere. Musíme si však uvedomiť, že vikier bude architektonicky najvýraznejším prvkom podkrovnej stavby a výrazne ovplyvní aj celkovú architektúru objektu. Vikier by mal byť realizovaný tak, aby nenarušil celkový vzhľad budovy.

Podkrovné bývanie bolo v minulosti väčšinou zanedbávané a dnes sa stalo cennou priestorovou rezervou. Stavebné úpravy ich dokážu zmeniť na najkrajšie miestnosti domu a stavebník získa cenovo výhodnú obytnú plochu. Výhody podkrovných bytov sú nesporné. Medzi najväčšie patria ekonomické a technické. Keďže podkrovný byt budujeme na už postavenom dome, odpadajú zložité územno – správne konania a výstavby inžinierskych sietí, čo znamená oveľa menšiu finančnú náročnosť riešenia bytového problému. Prirodzene, aj na výstavbu podkrovného bytu treba projekt, stavebné povolenie a nad svojpomocne realizovanou stavbou odborný stavebný dozor. Dokončený byt možno obývať len na základe kolaudačného rozhodnutia.

Variabilita priestoru

Podkrovie je správne miesto na tvorbu priestoru podľa vlastného želania, na hry s tieňom a farbami, na vytvorenie prekvapivej atmosféry. K presvedčivému výsledku však možno dôjsť len vtedy, keď sa zohľadní aj skutočnosť, že vzhľadom na šikmé steny musia podkrovné priestory spĺňať špecifické podmienky. I keď sa podkrovia dajú mnohorako využiť, najčastejšie slúžia ako obytné priestory, niekedy ako druhý obytný priestor vyhradený pre rodinu. Vtedy sa najúčinnejšie prejaví útulnosť šikmých striech a možnosť využívať priestor v podstreší úplne alebo vo väčšej časti nerozdelený. Takto si možno splniť túžbu po priestrannosti, čo sa v nižších podlažiach domu väčšinou nedá. Priestrannosť sa dá dosiahnuť aj pomocou rozdeľovacích priečok v polovičnej výške miestnosti, otvorením miestnosti po celej dĺžke, či pomocou jednotnej podlahovej krytiny. Vysoké podkrovia vo viacgeneračných domoch mnohých veľkomiest sa dajú často využiť ako kompletné podlažie.

Podľa účelu miestností sa však treba vysporiadať s viditeľnými časťami konštrukcie. Pokiaľ majú byť opticky potlačené, odporúča sa biela farba, najmä keď drevo musí byť kvôli protipožiarnej ochrane obložené ohňovzdornými doskami. Žiaden strešný priestor nemôže byť vykrojený tak nepriaznivo, aby sa nedal využiť. Pokiaľ zodpovedajú základné podmienky, výška, osvetlenie a sklon strechy, možno dospieť k pekným a prekvapujúcim riešeniam. Pod šikmými strechami sa aj dobre spí. Pri stvárňovaní týchto priestorov možno zvoliť svoje obľúbené farby. Treba však dbať na pravidlo, že tmavšie odtiene preba dať na spodok a svetlejšie na vrch podkrovia.

Dômyselné využitie dreva ako obkladového materiálu zútulňuje všetky priestory podkrovia. Striedanie svetlých a tmavých driev môže účinne vzbudiť dojem zvýšenia a rozšírenia priestoru. Optické účinky drevených dosiek alebo profilov sa dajú doplniť uplatnením zrkadlových plôch. Nápadité využitie špecifík podkrovia sa prejaví nielen v úžitkových ale aj estetických účinkoch priestoru. Preto nič netreba nechať na náhodu a každú drobnosť treba chápať ako šancu. Aj preto, že bývanie pod strechou skrýva osobitné čaro, ktoré ponúka originálne riešenia nielen pre architektov, stavebné firmy, výrobcov stavebných materiálov, bytových zariadení a doplnkov, ale aj pre budúcich užívateľov podkrovných priestorov, ktoré sa právom dočkali znovu objavej popularity ktorá trvá už niekoľko rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *