29. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Porovnanie úspor tepla (Polystyrén vs. ClimateCoating) v bytovom dome Komárno

3 min čítania
Polystyrén vs. náter ClimateCoating - porovnanie úspor tepla v bytovom dome v Komárne vyčíslené podľa ročných dodávok tepla.

Jeden bytový dom, jedna lokalita – no dve rozdielne technologické riešenia obnovy a ochrany fasády. Časť panelového domu bola zateplená polystyrénom a druhá bola ošetrená termokeramickým ochranným náterom ThermoShield. Dnes sa pozriem na porovnanie úspor tepla v horizonte pár rokov, ktoré vypracovala firma dodávajúca teplo do danej lokality – bytového domu na Mederčskej ulici v Komárne.

Dodávateľ tepla: COM-therm

Firma COM-therm, spol. s r.o. sa zaoberá výrobou tepla a prevádzkou distribučných sietí. Cieľom spoločnosti je kvalitná dodávka tepelnej energie pre každého spotrebiteľa s využitím moderných technológií tepelnej energetiky. Táto firma prevádzkuje devätnásť tepelných zdrojov, devätnásť odovzdávacích staníc a rozsiahlu tepelnú sieť mesta. Ročná dodávka tepelnej energie pre odberateľov v cca 10 000 bytoch je 370 000 GJ.

Najväčším odberateľom tepelnej energie pre vykurovanie a teplú úžitkovú vodu sú spoločnosť Alternatíva s.r.o. a SBD Komárno. Tepelnú energiu spoločnosť dodáva pre Spoločenstvá vlastníkov bytov, školské a predškolské zariadenia ako aj pre obchodnú sieť.

Bytový dom Komárno, Mederčská ul. č. 14-20

Bytový dom na ulici Mederčská 14-20 prešiel rekonštrukciou a obnovou fasády v roku 2012. O niečo väčšia polovica nájomníkov sa rozhodla ošetriť svoju fasádu ochranným náterom ClimateCoating ThermoProtect (2260 m2) a tá menšia časť nájomníkov zvolila (u nás na Slovensku stále veľmi populárne) zateplenie polystyrénom (1695 m2).

medercska-komarno-02

Jedná sa o 2 rozdielne typy ochrany fasády, pri ktorých dochádza k úsporám na kúrení. Zatiaľ čo termokeramický ochranný náter ClimateCoating udržuje konštantnú vlhkosť v murive a udržiava ho v suchom stave (z vonku neprepustí vodu, no zároveň je z vnútra paropriepustný), polystyrén sa snaží svoje úspory tepla získať svojou malou tepelnou vodivosťou λ (súčiniteľ tepelnej vodivosti Lambda), ktorou chráni plášť budovy pred chladom z vonkajšieho prostredia.

Vyčíslené hodnoty dodávok tepla priamo od dodávateľa COM-therm s.r.o.

Spoločnosť COM-therm s.r.o. z Komárna je dodávateľ tepla do bytového domu na ulici Medečská už niekoľko rokov. Z tohto dôvodu COM-therm presne vie, koľko tepla bytový dom spotreboval za posledné roky. Možnosť lokalizovať a rozdeliť dodávku tepla na jednotlivé vchody bytového domu umožnilo presne vyčísliť spotrebu tepla na časť bytového domu zatepleného polystyrénom a zvyšnú (vačšiu) časť ošetrenú termokeramickým náterom ClimateCoating.

A teraz k číslam: ako 100% hodnotu dodávky tepla budeme brať množstvo dodaného tepla v roku pred rekonštrukciou – t.j. rok 2011. Predpokladáme totiž, že po obnove a rekonštrukcii fasády obidvoch riešení (polystyrén vs ThermoShield) by mala spotreba dodávky tepla klesať = mala by sa dostaviť úspora na vykurovaní.

Vypracoval: Ing. CSONKA Lajos, konateľ COM-therm, spol. s r.o.
Vypracoval: Ing. CSONKA Lajos, konateľ COM-therm, spol. s r.o.
  • Zateplenie polystyrénom (1695 m2) – Celková ročná spotreba 2011 = 138030 kWh = 100%. Ďalšie roky: 2012 = 136262 kWh (98,9%), 2013 = 136445 kWh (98,9%), 2014 = 121790 kWh (88,2%), 2015 = 125150 (90,7%). Priemer dodávky tepla v percentách za 4 roky: 94,2%
  • Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect (2260 m2) – Celková ročná spotreba 2011 = 193600 kWh = 100%. Ďalšie roky: 2012 = 168400 kWh (87%), 2013 = 157500 kWh (81,4%), 2014 = 146500 kWh (75,7%), 2015 = 167000 (86,3%). Priemer dodávky tepla v percentách za 4 roky: 82,6%

Záver

V tomto článku nebudem robiť žiadne závery a polemizovať o tom, ktoré riešenie obnovy a ochrany fasády je pre obyvateľov bytových domov lepšie, lacnejšie a výhodnejšie. Som toho názoru, že na Slovensku sú dostatočne inteligentní ľudia, ktorí si dokážu utvoriť vlastný názor na danú problematiku. Vždy sa nájdu odporcovia aj zastánci jednotlivých riešení.

Keďže sa ku mne dostalo zaujímavé porovnanie dodávky tepla priamo od spoločnosti, ktorá teplo dodáva a na tom istom stavebnom objekte boli aplikované dve rozdielne technologické riešenia – prišlo mi zaujímavé sa o tieto čísla podeliť s vami.

5 thoughts on “Porovnanie úspor tepla (Polystyrén vs. ClimateCoating) v bytovom dome Komárno

  1. Rozumiem tomu správne, že po zateplení polystyrénom je úspora medzi rokmi 2011 a2012 len 1,1% a neskôr len okolo 10%? Pre mňa je 1,1% úspora možná aj ako chyba výpočtu, malá zmena správania sa obyvateľov, napríklad jeden byt zmenil vlastníka a už dokáže takúto hodnotu dosiahnuť, tým že predchádzajú ci bol extrémista vo vetraní a tento nový vôbec nevetrá… Alebo aj všetky ostatné úspory do 10% možno pripísať len samotnému teplejšiemu obdobiu čo nasledovalo – po roku 2012 sme mali 3 extrémne teplé zimy!
    To isté približne platí aj o zateplení ThermoShield Exterieur-om, úspory sú strašne malé, predpokladám, že návratnosť investície sa bude približovať dobe splatenia úveru a životnosti zateplenia.
    Najdôležitejšie ale je, že chýba akákoľvek zmienka o vlastnostiach jednotlivých materiálov. Čo vlastne porovnávame pri „polystyréne“ a „thermoshielde“? Podľa mňa to je čistá reklama. Prečo sa v texte nachádza xy preklikov na thermoshield.sk a prečo chýba preklik na polystyren.sk? Preotže je to reklama. No a navyše ide o psychologickú manipuláciu o čom hovorí veta: Som toho názoru, že na Slovensku sú dostatočne inteligentní ľudia, ktorí si dokážu utvoriť vlastný názor na danú problematiku. Z nej totiž nepriamo vyplýva, že tí čo zateplia polystyrénom sú tí menej inteligentní a naopak thermoshield použijú inteligentnejší.
    Mimochodom ja nie som kritikom ani jedného ani druhého systému, som kritikom skrytej reklamy ktorá robí z inteligentnejších aj tých menej inteligentnejších „hlupákov“.
    Takže hodilo by sa podiskutovať o tom aký to bol vlastne polystyrén: šedý, obyčajný, podlahový, fasádny, 5mm 50mm 500mm, 100mm, 80mm, 150mm, 500mm ???
    Keďže chýbajú základné informácie umožňujúce porovnanie 2 systémov článok nemá výpovednú hodnotu, ibaže sa ľudia dozvedeli o tom, že zatepľovať sa dá viacerými spôsobmi a môžu zvážiť aj to aj to… Aby ma niekto nechápal zle, o polystyréne som presvedčený, že napríklad 200mm šedý dosahuje také úspory aké thermoshield nikdy nedosiahne… Asi bude aj drahší, ale zatepľovať 50mm polystyrénom je zas proti zdravému rozumu. No a na záver, polystyrén má aj temnú stránku, aj keď sa o nej veľa polemyzuje a tou sú toxické prísady. Nie so m si však istý, že po rokoch aplikácie nepríde senzačný objav o tom, že aj thermoshield má toxické a zdraviu škodlivé zložky.
    Prajem vám prekný deň.

    1. Dobry den,
      dosiahnute percenta uspor nie su chybou vypoctu, ale su to konkretne a realne hodnoty dodavky tepla do daneho objektu. Ci bola zima chladnejsia alebo teplejsia – pomerovo dodavky tepla sedia na obe zateplene casti (takze je nepravdepodobne, ze by jedna polovica domu kurila menej a druha viac). Uvedene hodnoty mi poskytol dodavatel tepla.

      Ono sa totiz mohlo kludne stat, ze pokial by bola nasledujuca zima po zaptepleni velmi mraziva a ludia by zacali viac kurit – nemuselo dojst k ziadnym usporam – ale naopak: aj napriek zateplenemu domu mohla byt dodavka tepla vacsia.

      To, ze clanok posobi na vas ako reklamny preto, ze je v nom vela odkazov na stranky ThermoShield – ale ano, som totiz dovozca tohto termokeramického náteru ThermoShield na SVK / CR a nachadzate sa na mojom blogu. Je asi normalne, ze si vo svojom clanku dam linky na svoje vlastne stranky.

      Na zateplenú cast polystyrénom bol pouzity pravdepodobne 150mm EPS polystren. (presne to vsak neviem, nedostal som sa k tejto informacii a dodavatel tepla mi na moju otazku tiez nevedel odpovedat. Ak je to pre vas dolezite, skusim to zistit priamo od obyvatelov bytoveho domu, ked pojdem do komarna a mozem neskor clanok doplnit).

      Prajem pekny den,
      Peter Hofer, +421 903 805 121

  2. Zdravím vás p.hofer vážim si vás názor lebo všetci tvrdia že polystyrén je naj podla mňa je to hlúposť.ja mám bungalov s ytongu 37 lamda a poprosím vás o radu chcem dať thermo omietku 5 cm hrúbku bude to stačiť? plus náter . ďakujem vám za odpoveď s pozdravom

    1. Dobry den,
      Vas dom mate postaveny z kvalitneho materialu, ktory uz sam o sebe ma vyborne tepelnoizolacne vlastnosti.

      Na murivo Ytong Lambda sirka 370 mm bude uplne stacit cca 2 cm omietky a budete splnat statnu normu STN O tepelnej izolacii budov, kde sa hovori, ze sucinitel prestupu tepla U musi byt: U = 0.22 W/m2.K alebo mensi.

      Vas dom bude mat s 2 cm tepelnoizolacnej omietky sucinitel prestupu tepla U = 0,13 W/m2.K.

      Ak by ste mali dalsie otazky, zavolajte mi na tel.c.: 0903 805 121 alebo mailujte na hofer[zavinac]thermoshield.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *