28. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

11 min čítania
Omietkový zatepľovací systém ISOTEX je vhodný pre všetky moderné ekologické stavby i obnovované budovy - s úsporami nákladov na kúrenie a klimatizáciu.

Zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX tvorí zatepľovacia omietka ISOTEX a termokeramický náter ClimateCoating. Spolu tvoria revolučný zatepľovací systém s výbornými vlastnosťami, dlhou životnosťou, plnou ochranou pred všetkými atmosférickými vplyvmi a v neposlednom rade – výrazne zníži náklady na vykurovanie a klimatizáciu. Na svojom dome budete mať ochranu, ktorá predbehne vaše očakávania.

Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX

  • Minimálna životnosť systému je 30 rokov
  • Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
  • Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (minimalizuje tvorbu zelených rias, húb a plesní)
  • Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
  • Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
  • Jednoduché spracovanie
  • Nízka hmotnosť systému ISOTEX: 4,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rýchla aplikácia
  • Zatepľovací systém tepelnej ochrany ISOTEX je
  • lepší vo funkčnej životnosti a ekológii ako kontaktné zatepľovacie systémy
Omietkový zatepľovací systém ISOTEX

Znížením vlhkosti muriva o jedno percento môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až o 10 percent !

Termoizolačný zatepľovací systém

Omietkový zatepľovací systém ISOTEX je vhodný pre všetky moderné ekologické stavby i obnovované budovy. V zime znižuje únik tepla až trojnásobne a v lete sa výrazne usporí na klimatizácii. Vďaka unikátnym vlastnostiam poskytuje systém ISOTEX reguláciu vlhkosti v murive a udržuje ho suché. Dokáže doslova „vysať“ prebytočnú vlhkosť z podkladu, udržuje múr stále s konštantnou vlhkosťou – a preto je múr v suchu po celý rok. Koeficient absorpcie vody je menej ako 3% za 120 dní prítomnosti vo vode a vďaka svojim difúznym vlastnostiam (koeficient priepustnosti vodných pár = 7) pomáha rýchlo odstrániť vlhkosť a výrazne obmedzuje vznik plesní na povrchu a vnútri konštrukcie budov.

Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX je vytvorená z ľahkých a pevných granulovaných kremičitých guľôčok a po zmiešaní s vodou vytvorí dokonale plastickú, vysoko adhéznu hmotu. Prepúšťa vlhkosť vo forme pary prestupujúcej z muriva (stien) a z ineriéru, čím dochádza k jej pravidelnému odvádzaniu a k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností muriva, teda k zvýšeniu hodnoty parametra R (tepelný odpor stavebnej konštrukcie). Je vhodná nielen ako alternatíva zlepšenia komfortu bývania (tepelná, vlhkostná i zvuková izolácia), ale vaša nehnuteľnosť získa novú fasádu, ktorá ju ochráni pred všetkými poveternostnými vplyvmi. Vďaka vlastnostiam systému ISOTEX tak získate komplexný zatepľovací systém na ideálne zateplenie domu.

Omietkový zatepľovací systém ISOTEX – Pavel Janus, Senica – Kunov

„Po skúsenostiach z dvoch zím, ale hlavne tej minulej, môžem konštatovať nadmiernu spokojnosť so systémom ISOTEX. Keď som mával v dome počas zím v predchádzajúcich rokoch vlhkosť 70-75%, tak minulú zimu hoci bola teda poriadna, som mal v spálni vlhkosť 45-40%, a musel som do spálne na noc dávať na radiátor mokrý uterák. A čo je najdôležitejšie, po plesni nie je zatiaľ ani stopa. Úspora na vykurovaní k mojej spokojnosti je cca 30-40%, ťažko určiť presne, nakoľko vykurujem tuhým palivom.“
Pavel Junas, Senica

Tip na článok: Zateplenie domu systémom ISOTEX

Hlavné vlastnosti systému ISOTEX

1. Dlhá funkčná životnosť a ochrana stavebnej konštrukcie

Systém ClimateCoating IsoTex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.

2. Reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný

Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, tj. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.

3. Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde

Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.

Oblasti použitia:

Rodinné domy, Bytové domy, Historické budovy

Súčiniteľ prestupu tepla a zatepľovací systém ISOTEX

Autor: Akad. arch. et Ing. arch. Petr DAVID, Aut. arch. 2015

Izolácia a vlhkosť = ohrozenie zdravia

Pamätajte, že bývanie vytvára vlhkosť a všetky stavebné materiály znižujú svoju izolačnú schopnosť. Pohroma, ktorá sa šíri, teda izolácia všetkého okolo vás, vrátane novostavieb, vedie k izolácii proti vlhkosti (EPS a vlna). Potom uvidíte „krásny“ mach a riasy, ktoré sa plazia fasády – na fotografiách hrajú farbami. Nezáleží na tom, aká kvalitná je izolácia, spomalenie tepelného toku a používanie utlmí akúkoľvek izoláciu. Tlmením sa rosný bod ešte viac posunie a všetko pokračuje ďalej. Extrémom je 10 cm hrubá doska EPS s hmotnosťou takmer 100 kg. Každý kubický decimeter strešnej izolácie teda predstavuje takmer liter vody (skúsenosti zo Zlína).

Je možné izolovať vodou?

Preto je oveľa dôležitejšie otvoriť štruktúru pre vodnú paru. Vieme to aj pri oblečení, bunda prepúšťa vlhkosť z tela a dážď nedovolí, aby na telo pršalo. Prečo to popierame múrmi? Všade izolujeme, má to rovnaký účinok, ako keď chodíte v plášti do dažďa alebo v neopréne. Odborníci vám výpočtom dokážu, že voda sa v lete vyparuje. Nie je to tak, návštevy plesnivých budov hovoria niečo iné. Každý by si dvakrát rozmyslel, či bude chodiť úplne premočený v mokrej vírivke. A podobnú mokrú vírivku si dobrovoľne pripravujeme aj doma. Riešením nie je ani rekuperácia tepla a klimatizácia, nevidíme, čo dýchame. Koľkokrát a koľko z nás čistí klimatizáciu v aute. A v dome je oveľa viac potrubí.

Rekuperácia tepla odstraňuje niečo, čo sa nemusí stať.

Existujú aj ďalšie problémy súvisiace s prístupom proti prírode, ktorý prikazuje utesniť a obložiť všetko, čo sa do nej dostane. Výsledkom je príliš veľa často nedýchateľný vzduch (príliš veľa CO2, radónu, plesní), potom „motory“ uvedieme do prevádzky. Hluk a vzduch s neprirodzený „zápach“, ktorého sa nikto nedokáže zbaviť. Potom vypadne elektrina a… pravdepodobne sa udusíme skôr, ako si uvedomíme, že treba otvoriť okno. Ale to je …boli by sme vonku v zápachu, vlhkosti a horúčave.

Koľko energie musíme dodať vykurovaním, kým steny vysušíme (entalpia), len vtedy vlhkosť v murive nezníži vnútornú teplotu.

Energia na odparovanie skutočnej vlhkosti stien
Úspora nákladov na vykurovanie pri odvlhčení interiéru

Koľko dní bude murivo vysychať pomocou ohrievača bez ISOTEX a koľko s ním. Takmer 70-50 % vykurovacej sezóny sušíme, pričom ISOTEX len niekoľko dní

(tu kotol 24kW na 14 hodín denne)

Praktická rýchlosť sušenia s 24kW kotlom a so systémom ISOTEX

Tieto výpočty sa vzťahujú na vnútorné aplikácie, ale sušenie funguje rovnako aj vo vonkajšom prostredí. Vlhkosť z interiéru musíme dostať von z domu vetraním. Vlhkosť vysušená vonku je už vonku. Úspora sa tak zdvojnásobí, pretože celá stena sa vysuší rýchlejšie. Tieto úspory sa týkajú len premárnenej energie investovanej do vysúšania muriva, k tomuto vysúšaniu dochádza, či chceme alebo nie. Ďalšie úspory sú potom spôsobené až 3-krát vyššou izolačnou schopnosťou pôvodného materiálu muriva po jeho vyschnutí (voda už nevedie teplo von). A navyše, izolačná omietka dodáva klasickú izolačnú schopnosť.

Autor: Akad. arch. et Ing. arch. Petr DAVID, Aut. arch. 2015

Vplyv vlhkosti stavebnín na tepelnú vodivosť a znížená schopnosť izolačných vlastností

Vypracoval: Prof. Dr. Manfred Sohn (Berlín)

Je známe, že s vyššími hodnotami vlhkosti sa v stavebnej fyzike používaná hodnota tepelnej vodivosti podstatne zvyšuje, pričom môžu medzi jednotlivými druhmi stavebnín existovať veľké rozdiely.

Viď obr.: Vplyv vlhkosti na merané hodnoty tepelnej vodivosti stavebnín

vplyv-vlhkosti

Príklady pre zvýšenie tepelnej vodivosti stavebnín v dôsledku zvýšenia obsahu vlhkosti o 1% sú obsiahnuté v nasledujúcej tabuľke:

vplyv-vlhkosti-tab

Tab. 1 Vplyv vlhkosti na hodnotu tepelnej vodivosti

Vplyv obsahu vlhkosti stavebnín na tepelnú vodivosť možno vyjadriť nasledovne:

λ(w) = λ0 (1 + b w/ρs)

kde:

  • λ(w) – tepelná vodivosť vlhkej stavebniny v W/m.K
  • λ0 – tepelná vodivosť suchej stavebniny v W/m.K
  • ρs – hrubá hustota suchej stavebniny v kg/m3
  • b – prídavok tepelnej vodivosti v %/M.-%

Ak nahradíme  pre zjednodušenie člen (b w/ρs) faktorom FTS, môže byť pre každý druh stavebnín určený faktor na zahrnutie náteru ClimateCoating do výpočtu hodnoty U prostredníctvom vyšetrenia ekvivalentné hodnoty tepelnej vodivosti.

Náterový faktor predstavuje týmto prepočítavací faktor pre tepelnú vodivosť stavebniny na stav s menším obsahom vlhkosti, čím sa zlepšuje izolačné pôsobenie aj pri vyšších stupňoch difúzie vodnej pary.

Z vyšetrovania o vplyve vlhkosti na tepelnú vodivosť stavebnín boli zistené prvé náterové faktory FTS. Pritom sa vychádzalo zo zásady, že tieto faktory môžu byť zahrnuté priamo do výpočtu súčiniteľa prestupu tepla „U“ stavebných dielov bez toho, aby sa tým musela zásadne zmeniť výpočtová metodika a aby tento druh výpočtu bol pre projektujúceho inžiniera nekomplikovane ovládateľný.

Príklad výpočtu

Výpočet súčiniteľa prestupu tepla U (koeficientu tepelnej priepustnosti) sa vykonáva pomocou vzťahu:

vypocet-sucinitelu-prestupu-tepla

alebo tiež:

U = 1 / ( Rsi + ∑ [ d / ( λR ( 1 – fTS ) ) ] + Rse )

kde

  • λR – výpočtová hodnota tepelnej vodivosti podľa DIN 4108 v W/m.K
  • Rsi – koeficient (odpor) pri prestupe tepla vnútri v m2.K/W (Rsi = 0.13 ; θai = 20°C )
  • Rse – koeficient (odpor) pri prestupu tepla zvonka v m2.K/W (Rse = 0.04 ; θae = -13°C )
  • d – hrúbka vrstvy stavebniny v metroch (m)
  • fTS – náterový faktor ClimateCoating (TS) pre tepelnú vodivosť
  • θai – výpočtová teplota vnútorného vzduchu (théta)
  • θae – výpočtová teplota vonkajšieho vzduchu (théta)

Hodnoty náterového faktoru fTS vzhľadom na vlhkosť materiálu prepočítal Prof. Dr. Manfred Sohn (Berlín) pre ten istý produkt = ThermoShield (od roku 2021 sa produkt premenoval na ClimateCoating) a sú uvedené v tabuľke. Prof. Dr. Manfred Sohn sa venoval preskúšaniu kombinovaného pôsobenia tepelnoizolačnej omietky a náteru ClimateCoating a na základe meraní a výpočtov vypracoval správu o výsledkoch určenia prepočítavacích faktorov pri zadávaní koeficietov tepelnej priepustnosti stavebných častí natretých náterom ClimateCoating.

Výpočet: Tehla Heluz Family 30 brúsená + zatepľovací systém ISOTEX

(tepelnoizolačná omietka ISOTEX /4cm/ + ClimateCoating)

Skladba konštrukcieObjem kg/m3Vrstva d [m]Tepelná vodivosť λ
W/m.K
TS Faktor FTSTepelný odpor RTS
m2 .K/W
Vnútorná omietka18000,0150,870,60,043
Tehla Heluz Family 306700,3000,0930,354,962
Omietka ISOTEX3600,0400,080,651,428
Odpor prechodového tepla na vnútornej strane RSI0,130
Odpor prechodového tepla na vonkajšej strane RSE0,040

RTS = d / ( λ ( 1 – fTS ) )

U = 1 / ( Rsi + ∑ ( RTS ) + Rse )

U = 1 / ( Rsi + ∑ [ d / ( λR ( 1 – fTS ) ) ] + Rse )

U = 1 / ( 0.130 + [ ( 0.015 / ( 0.87 (1 – 0.6) ) ) + ( 0.30 / ( 0.093 (1 – 0.35) ) ) + ( 0.040 / ( 0.08 (1 – 0.65) ) ) ] + 0.040 )

U = 1 / ( 0.130 + [ 0.043 + 4.962 + 1.428  ] + 0.040 )

U = 1 / 6,603

Súčiniteľ prestupu tepla U v W/m2.K                    U = 0,15 W/m2.K

Vo výpočte sa počítalo s obvodovou stenou, ktorá bola postavená z pálenej tehly s hrúbkou 30 cm (Heluz Family 30 brúsená), na vnútornej strane bola omietnutá vápeno-cementovou omietkou s hrúbkou 1.5 cm a na vonkajšej strane bola zateplená zatepľovacím systémom ISOTEX, t.j. bola omietnutá tepelnoizolačnou omietkou ISOTEX s hrúbkou 4 cm, na ktorej bol aplikovaný ochranný fasádny termokeramický náter ClimateCoating. To všetko pri vnútornej teplote 20°C a vonkajšej -13°C.

Súčiniteľ prestupu tepla U dosiahol hodnotu 0.15 W/m2.K , čo je hodnota, ktorá spĺňa požiadavky štátnej normy (požadovaná hodnota Ur1 = 0.22 , Ur2 = 0.15) o tepelnej ochrane stavebných konštrukcií.

Vypracoval: Prof. Dr. Manfred Sohn (Berlín)

Tepelný odpor R stavebnej konštrukcie

Autor: Akad. arch. et Ing. arch. Petr David, aut. Arch.

Obr. 1: Tepelný odpor a jeho priebeh na typickej stene bez ISOTEX, R = 0,61 m2K/W
Obr. 2: Tepelný odpor R a jeho priebeh na typickej stene s aplikáciou zatepľovacieho systému ISOTEX, R = 3,07 m2K/W

Nedostatky kontaktného zateplenia rieši použitie súvrstvia zo špeciálnych omietok ISOTEX s tepelnoizolačnými parametrami v kombinácii so špeciálnym materiálom s keramickým plnivom so schopnosťou odrážať teplo – ClimateCoating, ktorý ako jediný má dve základné funkcie: a to odrážať až 91% tepelného žiarenia (sálanie) v oboch smeroch kolmo k aplikovanej ploche a aktívny odvod vlhkosti z podkladu (na m2 plochy fasády pripadá 150 m2 povrchu keramických dutých granúl obsiahnutých v nátere ClimateCoating).

Aplikáciou súvrstvia zatepľovacieho systému ISOTEX na obvodový plášť dôjde k násobnému zlepšeniu parametrov plášťa budovy, ktoré preukazujú v rámci PENB. Aplikáciou dôjde k aktívnej ochrane budovy odrazom tepelného žiarenia (fázový posun, teda oneskorenie prehriatia múrov sa zväčší o 6 – 8 hodín) a zároveň k vysychaniu podkladových vrstiev (múrov a pod.). A tiež ku klasickej izolácii zatepľovacou omietkou ISOTEX. Súvrstvia sa chovajú aktívne, dôjde k zlepšeniu izolačných vlastností podľa materiálu násobne (obr. 1, 2). Typicky dochádza k preradeniu z triedy F neúsporná (veľmi nehospodárna) do tried úsporných.

Omietkový zatepľovací omietkový systém ISOTEX sa nanáša na starý pevný podklad alebo na nový známymi postupmi. Omietka v sile desať a viac milimetrov sa nanesie na penetračný náter s výbornou priepustnosťou pre vodné pary. ClimateCoating sa dodáva vo forme emulzie = náter.

Autor: Akad. arch. et Ing. arch. Petr David, aut. Arch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *