15. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Aké materiály na zateplenie? Nelogický návrh projektov pri novostavbách

3 min čítania
Čím sa dnes zatepľuje? Niektorí odborníci stále presadzujú polystyrén alebo vatu. Je to správna cesta?

Nové trendy vo výstavbe a projektovaní domov

Ako architekt sa venujem svojej práci už 30 rokov, no musím sa vyjadriť k tomu, čo sa na našom trhu začalo diať. Ako si predstavujú projektanti svoju prácu a čo si predstavujú pod pojmom: Nové trendy v projektovaní a výstavbe domov.

V čase, keď sa všade vo svete tlačí na tzv. zelené produkty – naši projektanti tlačia bežných užívateľov do stavieb, ktoré z hľadiska uhlíkovej stopy sú veľmi vzdialené od toho, čo požadujeme. Projektovať dom tak, že múr bude mať 25 cm a dodatočné „zateplenie“ 30 cm –   to čo už je za hlúposť? Žijeme v 21 storočí a materiály, ktoré sú určené k stavbe domov – či už tvárnice alebo tehly v hrúbke 38-44 cm – spĺňajú prísne tepelnotechnické parametre. Pri použití tepelnoizolačnej omietky bude každá stavba spĺňať požadovanú normu.

Veľký „BUM“ v zatepľovaní po r. 1990, keď si všetci mysleli, že polystyrén je to najlepšie v hrúbke 8 – 10 cm – je už za nami. No niektorí „odborníci“ stále presadzujú polystyrén alebo vatu – no najlepšie už 20-30 cm. Je to všetko len finančná „loby“. Aký rozdiel je v tom, či bude mať dom múr 44 cm + omietka alebo múr 25 cm + 25 cm kontaktného zateplenia? Finančne je to skoro rovnaké, no z hľadiska zdravotného a návratnosti financií veľký rozdiel.

Už v r. 2011 mala EU zakázať používanie polystyrénu, no „loby“ je silnejšia ako zdravie ľudí.

Niekto môže namietať a čo „vata“, ktorá je určená na zateplenie.? Týchto materiálov je na trhu tiež veľké množstvo, no z môjho hľadiska je aj tento materiál nevhodný na izoláciu budov. Spĺňa predstavu ľudí o paropriepustnosti, no keď sa osadí na fasádu (už to je mokrý proces – zvlhne) a prekryje sa stavebným lepidlom, ktoré má paropriepustnosť niekde okolo MI 30-40, už sa nemáme o čom baviť. Tento trend je pri novostavbách, kde si človek môže vopred naplánovať, aký dom a z čoho chce postaviť. Nie je dobré za každú cenu šetriť. Hrubá stavba je stále najmenej náročná na peňaženku investora, no v budúcnosti vie veľa peňazí aj zdravia ušetriť.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Čo staré domy, ktoré chceme zrekonštruovať? Mám skúsenosť so zákazníkmi, ktorí si svojpomocne urobia prestavbu rodinného domu, „zateplia ho“, vymenia okná , prebúrajú steny (samozrejme chcú ušetriť na vykurovaní) a prestanú dostatočne vetrať a strašne sa čudujú, že im začnú plesnieť steny.

Keď v starom dome zmeníme prúdenie vzduchu, „hermeticky“ ho uzavrieme, nemôžeme sa ani čudovať, že dom začne vlhnúť a následne sa vytvorí pleseň.

V posledných rokoch som začal na mojich zákazkách používať tepelnoizolačnú omietku ISOTEX a som s ňou maximálne spokojný. Je to materiál, ktorý spĺňa moju predstavu o ekologickom a hlavne zdravom bývaní. V kombinácií s náterom ClimateCoating je neprekonateľný v ochrane vášho domu.

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať, rád vám odpoviem.

Autor: Ing. Arch. Miroslav Klimeš, mobil:+420 777 573 333 , e-mail:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *