28. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako vybrať plastové okná a ochrana PUR peny pred ÚV žiarením

8 min čítania

Pri výbere plastových okien by ste sa mali zamyslieť nad svojimi požiadavkami a prostredím, kde budú okná umiestnené. Ich osadenie, izolácia a ochrana bude ďalším faktorom, na ktorý by ste si mali dávať pozor.

Plastové okná sú určené pre použitie v obytných a priemyselných budovách, pre denné osvetlenie a prirodzené (priame) vetranie vnútorných priestorov budov. Majú veľmi dobré tepelnoizolačné aj zvukovoizolačné vlastnosti. Najpoužívanejšie sú v domácnostiach (paneláky, bytovky, ale aj rodinné a obytné domy). Na či by ste si mali pri ich výbere dať pozor?

Platové okná sa skladajú z dvoj častí: v provom rade je to izolačné dvojsklo alebo trojsklo, ktoré je osadené do plastového rámu.

Ako vybrať plastové okná?

Tepelnoizolačné vlastnosti

Tepelné vlastnosti (či už pozitívne alebo negatívne) môžete ovplyvniť výberom profilu plastového okna a izolačného skla. Tento bod by vás mal obzvlášť zaujímať v prípade, keď plánujete plastovými oknami osadiť pasívny dom – v tom prípade by ste mali svoj dom osadiť oknami s hodnotou Uw pod 0,8 W/m2K. V každom prípade počítajte s tým, že nové a moderné okná budú mať výrazne lepšie izolačné vlastnosti – a to vrátane tesnosti, ako tie pôvodné.

Zvuková izolácia

Bývate pri rušnej ceste, na križovatke alebo nad magistrálou? Hluk z ulice môžete výberom plastových okien s protihlukovým zasklením významne znížiť.

Ochrana pred zlodejmi

Dostať sa do bytu či domu oknom je pre zlodeja dielom okamihu. Ak nebývate v niektorom z vyšších poschodí a k vašim oknám alebo balkónom by sa potenciálny zlodej mohol dostať z chodníka, mali by ste si zaobstarať plastové okná s bezpečnostným sklom a tiež s väčším množstvom bezpečnostných bodov v kovaniach okna, ktoré sťažujú vniknutiu. Je možné zvoliť aj doplnky ako napr. uzamykateľnú okennú kľučku.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Moderné plastové okná od osvedčených výrobcov musia dostatočne odolávať tiež poveternostným podmienkam – a to bez ohľadu na to, či vlastníte byt v mestskej zástavbe alebo v horskej oblasti. Veľa výrobcov má navyše skúsenosti s výrobou a dodávkou okien práve do horských oblastí. Odolnosť voči poveternostným podmienkam sa samozrejme týka aj správne vykonanej inštalácie okien.

Trojsklo alebo dvojsklo?

Túto otázku rieša zákazníci už od tej doby, kedy sa začali trojsklá v oknách používať. Pravdou je, že trojsklo lepšie izoluje a udrží vo vnútri domácnosti viac tepla ako dvojsklo. Môže prispieť tiež k zníženiu zarosenia okien. Avšak aj trojsklá majú svoje „nevýhody“. Napríklad do interiéru prepúšťajú menej infračerveného svetla, ktoré interiér prehrieva bez toho, aby ste museli kúriť. Navyše samotné trojsklo izoluje hluk takmer porovnateľne ako dvojsklo – rozdiel je nepatrný. Trojsklom si teda automaticky nezaistíte výrazne väčšiu izoláciu hluku. Tej docielite ešte len špeciálnymi sklami.

Kúpte si rovno aj doplnky

Svojho potenciálneho dodávateľa sa rovno opýtajte, či vám je schopný okrem okien zariadiť aj parapety, žalúzie a vôbec doplnky k oknu, ktoré potrebujete a na ktoré ste zvyknutí. Je predsa príjemnejšie objednať všetko u jedného dodávateľa než zháňať každú vec zvlášť. Pomocou žalúzií ochránite interiér svojho bytu pred slnečnými lúčmi a sieťky proti hmyzu do plastových okien sa vám budú hodiť v lete. Predovšetkým v noci oceníte, že všetky komáre zostali vonku a vy môžete v pokoji sledovať film, čítať si alebo nerušene spať.

Ako správne osadiť plastové okná?

Veľa ľudí v snahe minimalizovať tepelné straty budovy si vyberie izolačné dvojsklá. Často však obchádzajú otázku, ako majú byť izolačné dvojsklá správne osadené, aby vyhoveli základným princípom zatepľovania. A napriek tomu, že tieto princípy sú všeobecne známe, mnoho montážnych firiem sa dopúšťa pri osadení izolačných dvojskiel chýb.

Základné pravidlo, ktoré v zatepľovaní platí je to, že lepšie izolujúce materiály sa osádzajú na stranu exteriéru. Logicky teda aj plastové okná s izolačným dvojsklom alebo trojsklom patrí na okná z vonkajšej strany budovy. Vďaka tomu bude izolačné dvojsklo lepšie izolovať priestor medzi krídlami okná a predídeme tak roseniu okna a stekaniu vody medzi krídla, čo zvyčajne vedie k nežiaducej tvorbe plesní. Umiestnením izolačného dvojskla zvonku udržíme tiež medzi krídlami okná vyššiu teplotu.

Pri umiestnení izolačných dvojskiel sa neodporúča používať dištančné rámiky z hliníka alebo plastu. Je tiež nutné sklo dostatočne zapustiť, aby nevznikal tepelný most. Sklo by malo byť s čo najmenším súčiniteľom U. Nutné je však tiež zamedziť kvalitným tesnením proti prestupu vodnej pary do priestoru medzi sklami.

Aby nám umiestnenia izolačných dvojskiel prinieslo naozaj dobrý izolačný efekt je treba tiež myslieť na zateplenie rámov v oblasti muriva. Škára v osadení okien by mala byť tepelne izolačná, vodotesná a vzduchotesná. Ak nie je toto zatesnenia vykonané kvalitne, budú sa tvoriť tepelné mosty a dochádzať ku kondenzácii vody na sklách. Tomu je možné predísť zateplením ostenia po celom obvode, a to aj pod parapetným plechom. Tepelná izolácia by mala prekrývať z časti aj rám okna, zvyčajne sa odporúča jej hrúbka 3 – 4 cm.

V rámci osadzovanie okien treba tiež zabrániť prestupu vodnej pary z interiéru do škáry. To sa zvyčajne rieši pomocou utesňovacie pásky, ktorá pod omietkou tvorí parozábranu. Zvonku má potom odlišný typ utesňovacie pásky funkciu paropriepustnú, má teda odvádzať vodu zo škáry, ale súčasne brániť prieniku vody zvonku do škáry.

Zaobstarali ste si okná s izolačným dvojsklom? Skontrolujte si ich technologicky správne prevedenie a nepodceňte kvalitnú montáž. Technologické vlastnosti Vašej stavby vám to celkom iste vráti.

Ochrana PUR peny pred UV žiarením alebo vlhkosťou

PUR pena nie je odolná voči UV žiareniu a je potrebné ju chrániť. Na túto ochranu je výborný odolný náter, ktorý má veľmi dlhú životnosť – PU Safe.

ClimateCoating PU Safe je tesniaca farba, ktorý sa používa na polyuretánovú penu ako ochranný povlak pri inštalácii okien a dverí. Variabilná difúzna otvorenosť PU Safe umožňuje jeho použitie vo vnútri aj mimo budovy. Po aplikácii PU Safe na povrch sa vytvorí hladká, vodotesná, chemicky neutrálna membrána bez zápachu s vysokou mechanickou pevnosťou. Vysoká flexibilita funguje v prípade tepelných a štrukturálnych pohybov stavebných prvkov, ktoré zabraňujú prerušeniu kontinuity potiahnutého povrchového tesnenia, maskujú menšie škrabance a praskliny. PU Safe má dobrú priľnavosť na všetky druhy stavebných materiálov, ako aj na PVC, drevo, hliník, natreté a potiahnuté farebnými plastovými fóliami.

PU Safe je alternatívou k okenným fóliám. Tento produkt funguje skvele pri výmene okien v tepelne modernizovaných a postavených budovách. Uľahčuje a zrýchľuje prácu montérov vďaka pohodlnému spôsobu aplikácie.

PU Safe patrí do väčšej rodiny ochranných náterov ClimateCoating.

Výhody použitia náteru PU Safe pri ochrane PUR peny

Odolnosť voči vode – pri 1350 Pa, čo zodpovedá zrážkam pri rýchlosti vetra až 167 km / h! Vodotesnosť PU Safe tesniaceho náteru bol potvrdený v laboratórnych testoch.

Priepustnosť vzduchu – 0,02 m3 pri tlaku 100 Pa na 1 m dilatačnej škáry vyplnenej polyuretánovou penou a chránená na oboch stranách PU Safe tesniacim náterom v suchom stave, a keď sa vlhkosť zvýši, poťah sa kapilárne uzavrie bez toho, aby do penovej hmoty vyplnil expanznú medzeru a znížila sa priepustnosť vzduchu.

Odolnosť proti vetru – expanzná medzera vyplnená polyuretánovou penou a PU Safe utesnená z oboch strán bola vystavená 50 cyklom premenlivého tlaku so silou 1 000 Pa, čo sa rovná rýchlosti vetra fúkajúceho rýchlosťou 144 km/h. Priepustnosť vzduchu a vodotesnosť dilatačnej škáry sa nezhoršila.

Odolnosť voči UV žiareniu – je nepochybnou výhodou tesniaceho náteru PU Safe. Odolnosť voči UV žiareniu je až 5 rokov, čo je o 4 roky viac ako odpor klasických okenných fólií dostupných na trhu.

PU Safe tesniaci náter je možné aplikovať na obe strany na polyuretánovej peny vďaka variabilnej difúznej odolnosti v závislosti od vlhkosti vzduchu.

Nové príležitosti v oblasti energetickej účinnosti

PU Safe vytvára nové príležitosti v oblasti energetickej účinnosti. V praxi je často pri výmene okien použitie okenných fólií spojené s veľkými ťažkosťami a v niektorých prípadoch je to jednoducho nemožné. Vďaka tekutej konzistencii a ľahkej aplikácii je inštalácia správne vykonateľná iba výmenou okenných fólií za ochranný náter PU Safe.

Aplikácia PU Safe počas montáže okna

Parametre ochranného náteru PU Safe

Priepustnosť vzduchu: trieda 4 podľa normy pre okná PN-EN 1026: 2016
Vodotesnosť: trieda E 1350 podľa PN-EN 1027: 2016, metóda A (nezakrytá)
Odolnosť proti vetru: parameter tesnosti sa nezmenil po premenlivých cykloch
Odolnosť proti UV žiareniu: 5 rokov
Balenie – 2,8 litra
Koeficient difúzneho odporu Sd: variabilný

Spôsob aplikácie ochranného náteru na PUR penu

PU Safe tesniaca farba sa nanáša štetcom. Na dosiahnutie optimálnych vlastností produktu sa odporúča použiť najmenej dve vrstvy. Časový interval medzi nanesením následných vrstiev pri 20°C a vlhkosti vzduchu 50% je 4 hodiny, počas aplikácie by teplota okolia nemala byť nižšia ako 5°C, to platí aj pre dobu schnutia. Tepelnoizolačná vrstva vo forme polyuretánovej peny je natieraná tak, aby povlak PU Safe tiež prekrýval rám okna alebo dverí a zárubňu (min. 2 mm). Aby sa zabránilo maľovaniu na čelnej strane okna, môže sa na jeho okraji rezať tenký klin a povlak sa môže nanášať iba na okraj rámu.

Spotreba náteru PU Safe

Priemerná spotreba je 0,6 l / m2 a závisí od štruktúry a nasiakavosti podkladu. Natieranie nízkotlakovej peny so stručnou štruktúrou a menšími pórmi bude účinnejšie ako natieranie vysokopevnostnej peny. Nižšie je tabuľka spotreby náteru:

Šírka náteru Počet bežných metrov na liter
2cm 83
3cm 55
4cm 41
5cm 33

Ak sa vám ochranný náter PU Safe zapáčil a mali by ste ďalšie otázky – môžete ma kontaktovať na mail: alebo na tel. čísle +421 903 805 121 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *