14. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako znížiť teplotu v podkroví? Teplota strechy chladnejšia o 38°C

5 min čítania
Ako znížiť teplotu strešnej krytiny? Ako zabrániť vysokej teplote v podkroví? Na tieto otázky existuje odpoveď - znížiť teplotu strechy.

Všetci to poznáme: keď sa slnečné lúče oprú v letných mesiacoch do strešnej krytiny – v podkroví rodinných a panelových domov je na nevydržanie. Vtedy každý z nás túži zapnúť klimatizačné zariadenie na plný výkon, len aby sa teplota znížila na prijateľnú úroveň. Čo však robiť, keď takéto klimatizačné zariadenie nie je k dispozícií? Ako znížiť teplotu strešnej krytiny? Ako zabrániť vysokej teplote v podkroví? Na tieto otázky sa pokúsim odpovedať.

Ak znížime teplotu strechy – znížime teplotu v podkroví

Rozpálená strecha od letných slnečných lúčov zvyšuje teplotu celej strešnej konštrukcie a v podkroví nám stúpne teplota na neúnosnú hranicu. V tomto období zapíname ventilátory a klimatizačne zariadenia, aby sme aspoň čiastočne ochladili podkrovné priestory. Tým nám ale stúpajú prevádzkové náklady objektu. Riešením je znížiť teplotu strechy a tým aj celej strešnej konštrukcie.

Existuje nejaké riešenie, ktoré dokáže teplotu strechy zraziť napr. o 40°C ?

Na túto otázku som chcel spoznať odpoveď a preto som sa rozhodol urobiť vlastne meranie a otestovať termokeramický reflexný náter na strechu ClimateCoating v praxi. Ako príklad mi poslúžila strecha domu na Hlbokej ulici v Žiline. Výhodou bolo, že strecha z lepenky panelového domu nebola pokrytá ochranným náterom na strechu ClimateCoating ThermoActive úplne celá, ale len jej časť – takže pri rovnakých klimatických podmienkach (vonkajšia teplota, intenzita slnečných lúčov) sa dali urobiť 2 merania. Prvým meraním som zistil teplotu strechy bez termokeramického náteru a druhým meraním – teplotu strechy s termokeramickým reflexným náterom ClimateCoating ThermoActive. Výsledok ma prekvapil.

Ochrana strechy s termokeramickým náterom ClimateCoating ThermoActive

Ak má strešná krytina vystavená poveternostným vplyvom a vplyvom životného prostredia dlho plniť svoju funkciu, potrebuje dobrý ochranný a tepelný štít. ClimateCoating ThermoActive výborne plní túto úlohu. Prudký dážď, krupobitie a sneh nemôžu ClimateCoating ThermoActive poškodiť. Dokonca ani strešné krytiny z vláknocementových dosiek (vlnitý azbest) alebo zinkových plechov nie sú pre náter žiadny problém. Po zodpovedajúcej predbežnej úprave plechových striech pomocou ClimateCoating ZinkPrimer alebo ClimateCoating RustPrimer sa vytvorí dlhodobá ochrana strechy, ktorá súčasne chráni podklady zo železných i neželezných kovov pred koróziou. Za mimoriadne vysokú priľnavosť na všetky obvyklé strešné krytiny vďačí ClimateCoating ThermoActive jedinečnej kompozícii z vysoko kvalitných surovín.

Tip na článok: Reflexný náter na strechu s excelentným chladiacim výkonom

strecha-blog-01

ClimateCoating ThermoActive (ThermoShield TopShield) zostáva elastický vo vysokom teplotnom rozsahu od -40°C do +150°C. Netreba sa obávať tvorby trhlín vzniknutých vytvrdzovaním.

Základné vlastnosti reflexného náteruClimateCoating ThermoActive

  • dlhotrvajúca ochrana strechy pred škodlivými vplyvmi životného prostredia ako sú ultrafialové žiarenie, smog, špina, kyseliny, soli a morská voda
  • výrazná ochrana pred vplyvmi počasia ako je dážď, sneh, krupobitie…
  • náter je vodotesný taktiež pri extrémnych poveternostných podmienkach
  • vysoká elasticita, znižujúca tvorbu trhlín
  • vysoká reflexia slnečného žiarenia , energetická účinnosť v lete aj v zime
  • znižuje dilatačné napätie strešnej krytiny a nosnej konštrukcie „tepelným ukľudnením“
  • extrémna elasticita výhodná pri prechodoch rôznych materiálov

Riešenie na vysokú teplotu strechy? Náter s reflexiou slnečného žiarenia.

Premostenie prechodov rôznych materiálov s reflexným náterom na strechu ClimateCoating ThermoActive, jeho vysokou reflexiou slnečného žiarenia a z toho vyplývajúcim „tepelným ukľudnením“ podkladov, môžeme premostiť mnoho prechodov rôznych materiálov a udržať ich bez trhlín, ktoré vznikajú vplyvom ich rôznej tepelnej roztiažnosti. Keramické duté telieska s lomom tepelných lúčov sa starajú o značné zníženie priepustnosti tepla do strešnej konštrukcie. Tento jav vedie k výraznej redukcii tepla v interiéri pod strešným plášťom, čo pre obyvateľov pri vysokých letných teplotách znamená prijateľné prostredie aj bez klimatizácie U veľkoplošných striech obytných budov a priemyslových hál pôsobí náter pri krupobití a daždi naviac ako element tlmiaci hluk.

strecha-blog-02

Teplota strešnej konštrukcie s náterom ClimateCoating ThermoActive nižšia o 38°C

Rexlexný náter na strechu ClimateCoating ThermoActive využiva svoje vynikajúce vlastnosti na výrazné zníženie teploty podkladu strešných konštrukcií. Svojou vysokou reflexiou tak späť do priestoru odrazí podstatnú časť slnečného žiarenia. Po aplikácii ClimateCoating ThermoActive na strešnú krytinu bola teplota strechy s náterom ClimateCoating ThermoActive: 25°C. (pri vonkajšej teplote 24°C) Strešná krytina neošetrená náterom ClimateCoating ThermoActive dosahovala teploty okolo 63°C (pri rovnakej vonkajšej teplote 24°C) – čo je pri porovnaní teploty strechy s náterom ClimateCoating rozdiel 38°C.

strecha-03

Pre aký typ strešnej krytiny je ClimateCoating ThermoActive určený?

Reflexný náter na strechu ClimateCoating ThermoActive je vhodný na takmer všetky podklady – na plech, škridlu, lepenku, azbest, šindel alebo drevo. Jeho aplikácia sa líši len použitím iného penetračného náteru: t.j. plechové strechy ošetríme najskôr náterom RustPrimer, pozinkovaný plech náterom ZinkPrimer, lepenku náterom Disperbit atď.

Môžeme teda povedať, že vďaka výborným vlastnostiam náterov ClimateCoating ThermoActive a jeho silnej reflexii slnečného žiarenia (pri tom nezáleží na farbe – či je náter biely alebo čierny, jeho reflexia sa líši len minimálne) sa teplota strechy v letných mesiacoch pri dopadoch slnečných lúčov výrazne zníži a tým sa zníži aj teplota v bytových (alebo nebytových) priestoroch. A rozdiel skoro 40°C nie je nezanedbateľný.

Podobné články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *