16. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Jedovatý polystyrén: rakovinotvorné zateplenie budov

4 min čítania

To, čo nás malo hriať, sa mení v časovanú nálož s rakovinou! Polystyrén je ako Čapkova biela choroba – od 60. rokov minulého storočia sa rozlieza Európou vrátane Slovenska a Česka. Väčšina ho obsahuje zákerný jed, ktorého sa nie je ľahké zbaviť! Hodiť polystyrén do koša? Od začiatku októbra 2016 je to za miliónovú pokutu! (v Česku)

Ostrý vietor zavial, ako inak, z Bruselu. Európska komisia zakázala od 1. októbra 2016 likvidovať komunálneho odpadu alebo na skládku polystyrén používaný ako izolant v stavebníctve.

Ak by to urobila firma či živnostník, hrozí im teraz „Flastr“ až 50 miliónov českých korún! „Občan by za to isté bol potrestaný maximálne päťdesiattisícovou pokutou,“ povedala Blesku Jana Jandová z Českej inšpekcie životného prostredia.

Ten, kto sa rozhodne zbaviť svoj dom starého polystyrénového obloženia – má dve beztrestné možnosti likvidácie: zberný dvor alebo certifikovanú spaľovňu.

Spomalený jed

Jed v polystyréne sa volá hexabrómocyklododekán (HBCD). Pridáva sa ako spomaľovač horenia predovšetkým do izolačného expandovaného a extrudovaného polystyrénu (EPS) používaného v stavebníctve. Hasičom sa páči, lekárom vôbec.

Riziko vzniku rakoviny a narušenie hormonálnej rovnováhy v tele nesie v dvoch prípadoch – keď pracujete s polystyrénom, ktorý HBCD obsahuje, a vdychujete mikročastice, a keď sa taký polystyrén likviduje neodborným spôsobom a hexabrómocyklododekán sa dostane do pôdy a potravinového reťazca.

Pokiaľ máte polystyrén za múrom ako zateplenie, nebolo preukázané, že by vám hrozilo nebezpečenstvo. Polystyrén na zateplenie budov sa vyrába už od roku 1950. Prvýkrát bol takto použitý v hrúbke 4 cm v Berlíne v roku 1959.

Otázky a odpovede

O odpovede na najdôležitejšie otázky spojené s nebezpečným polystyrénom sme požiadali europoslanca Pavla Poce a Petru Roubíčková z ministerstva životného prostredia.

Ako poznám dobrý, a naopak zlý polystyrén?

Ten prvý má na obale logo a nápis „100% HBCD free“, ten druhý tam má mať novo uvedené, že obsahuje hexabrómocyklododekán. Staré obaly nie sú označené.

Existujú nezávadné varianty?

Áno, také, ktoré neohrozujú zdravie a nezaťažujú v tak vysokej miere životné prostredie.

Ako ich rozoznám, keď nemajú obal?

Nijako. Polystyrén sa spomaľovačom identifikuje len zariadenia v triediacej linke plastov. Preto všetok polystyrén patrí iba do žltých kontajnerov na plast.

Koľko domov bolo u nás v čechách zateplených polystyrénom s prímesou hexabrómcyklododekánu?

Do roku 2015 všetky tepelne izolované stavby, s výnimkou tých, kde bol použitý iný materiál, napríklad čadičová vata.

Prečo sa o nebezpečenstve z polystyrénu hovorí až teraz?

Spomaľovač horenia hexabrómocyklododekán podlieha od roku 2013 prísnej regulácii na základe Štokholmského dohovoru OSN. Polystyrén na zatepľovanie získal vtedy výnimku. V EÚ je spomaľovač regulovaný ako látka vzbudzujúca veľké obavy. Od augusta 2015 bolo na jeho použitie nutné špeciálne povolenie. Od 30. septembra tohto roka je v EÚ polystyrén obsahujúci toxické spomaľovače horenia zakázaný.

Ako sa polystyrén likviduje?

Polystyrén s obsahom vyšším ako limitná hodnota nad 1000 mg / kg HBCD môže byť iba energeticky využitý (v ČR je 5 certifikovaných cementární alebo 4 zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu, spálený (22 certifikovaných spaľovní odpadov) alebo upravený tak, aby sa koncentrácia HBCD v polystyréne znížila pod koncentráciu 1000 mg / kg.

Kam s ním?

Od 30. septembra 2016 sa musí toxický polystyrén bezpečne likvidovať. Teda oddeliť ho od ostatného stavebného odpadu a nechať ho spáliť v spaľovniach so špeciálnou certifikáciou.

Koľko sa spotrebovalo jedovatého spomaľovača horenia (HBCD) v polystyréne?

Vyrába sa od roku 1960 a Európa ho spotrebovávala vyše 10 tisíc ton ročne.

Kto to skontroluje?

Na nakladanie s odpadovým polystyrénom bude dohliadať ako na akékoľvek iné nakladanie s odpadmi Česká inšpekcia životného prostredia a výšky pokút je vymedzená zákonom č. 185/2001 Zb. o odpadoch v rádoch miliónov korún.

Možno okrem spaľovania použiť aj inú metódu k likvidácii polystyrénu?

Penový polystyrén sú schopné pojedať larvy potemníka múčneho. Ich tráviaci trakt dokáže bezo zvyšku zlikvidovať nielen polystyrén, ale aj toxický hexabrómocyklododekán. Stovka múčnych červov v laboratórnych podmienkach zožerie bez ujmy okolo 35 miligramov polystyrénu za deň.

Čo na to výrobca?

„V súlade s predpismi EÚ spoločnosť Synthos prestala používať hexabrómocyklododekán ako retardér horenia v máji 2015. V súčasnej dobe používame moderné polymérový retardér horenia ako alternatívu, ktorý bol schválený Európskou úniou. Od mája 2015 nemáme na sklade výrobky a akýkoľvek iný odpad obsahujúci hexabrómocyklododekán. „Agata Kościelnik Corporate Communication Manager Synthos Kralupy

Autor: Milan Kolář

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *