4. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Plesne v našich domoch sú škodlivé a toxické

4 min čítania

Možno ste si mysleli, že existujú iba určité typy plesní, ktoré sú pre ľudí zdraviu škodlivé. Pravdou však je, že aj netoxické plesne môžu narušiť vaše zdravie. Pleseň rýchlo rastie v kolóniách a tieto kolónie sa môžu vzduchom rýchlo prenášať po celom dome. Odborníci na pleseň hovoria, že netoxické plesne sú vlastne najčastejším dôvodom pre chorobu, pretože sú najviac rozšírené.

Nie je však dostatok dôkazov na to, aby sme mohli s určitosťou potvrdiť, že toxické plesne sú natoľko škodlivé, aby mohli spôsobiť závažné ochorenie. S určitosťou vieme, že plesne sú príčinou menších zdravotných problémov, napr. vyrážky, nevoľnosť, závrate a bolesti hlavy. U ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo malých deti, ktoré ešte nemajú úplne vyvinutý imunitný systém – môžu tieto plesne spôsobiť vážne pľúcne infekcie.

Prevencia proti plesniam je pre zdravé bývanie kľúčová. Akonáhle sa plesne objavia vo vašom dome – proces ich odstraňovania môže byt zdĺhavý a nákladný.

Snažte sa plesni vyhýbať

To sa samozrejme ľahšie povie, ako urobí. Plesne vo všeobecnosti žijú vonku a môžu vstúpiť do vášho domu prichytené napr. na topánkach alebo oblečení. Plesne pre svoj život potrebujú vlhko a teplo a to je dôvod, prečo sa najčastejšie objavujú na vlhkých stenách, napr. v kúpelni alebo práčovni.

Počas horúcich a vlhkých letných mesiacov môže spóry plesní do našich príbytkov doniesť vietor cez otvorené okná. Ak máte klimatizáciu – tá by mala čiastočne spóry plesní zachytiť vo svojich filtroch a zároveň vzduch v miestnosti vysušiť. Pokiaľ nevlastníte klimatizačnú jednotku, snažte sa vetrať častejšie, aby sa v interiéri nehromadila vlhkosť a neposkytovala tak podmienky pre rast plesní.

plesne-su-skodlive-02

Vetrajte

Kedykoľvek sa budete sprchovať, kúpať, alebo spustíte zariadenia, ktoré používajú vodu (práčka, umývačka riadu, sušička a pod.) – zapnite ventilátor na odsávanie vzduchu (napr. v kúpelni) alebo otvorte okno a vyvetrajte. Plesne majú radi vlhké prostredie, preto by sme sa mali snažiť udržať steny domu suché. Rovnako ľudské telo vyprodukuje dosť vlhkosti vo forme vodnej pary – takže vetrať by sme mali pravidelne.

Sledujte vlhkosť v interiéri

Vlhkosť v miestnosti môžete ľahko sledovať vlhkomerom. Kedykoľvek vlhkosť v dome presiahne hodnotu 55%, spustite klimatizačné zariadenie, odvlhčovač alebo vyvetrajte, aby sa mám nezačali tvoriť na stenách plesne. Ak si nechcete kúpiť vlhkomer a máte v dome miestnosť, kde je zvýšená vlhkosť – môžete si kúpiť jednorazové výrobky, ktoré znížia vlhkosť vzduchu.

Ako vynikajúci nástroj pre zachovanie konštantnej vlhkosti v dome považujem termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus. Ten zvýši povrchovú teplotu steny a postará sa o pohodové klíma v miestnosti. Zároveň udržuje steny suché – čím bráni tvorbe plesní na stenách.

ClimateCoating ThermoPlus reaguje na premenlivý obsah vlhkosti vo vzduchu v miestnosti pri každodennom živote a absorbuje prebytočnú vlhkosť. ClimateCoating tak riadi všetok obsah vlhkosti v miestnosti. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

Systém membrán náteru ClimateCoating je nastavený tak, že sa vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybuje okolo optimálnych 55%. Aby sa zabránilo tropickej klíme v miestnosti, postačí omnoho kratšia fáza vetrania a napriek tomu bude vlhkosť a teplota vo veľmi prijateľnej rovnováhe. Čistý, optimálne zvlhčený vzduch uľahčí dýchanie. Stručne povedané: spôsobí pohodové klíma a bráni tvorbe plesní.

Dbajte na to, aby boli steny suché

Môže to trvať len 24 hodín, kým sa začne pleseň rozmnožovať a rásť. Akonáhle zistíte, že sa vám na stene začala tvoriť pleseň, mali by ste ju čo najskôr vysušiť (napr. ohrievačom alebo ventilátorom).

Aby naše steny neposkytovali živnú pôdu pre tvorbu plesní – t.j. aby boli steny suché, môžeme ich ošetriť termokeramickým náterom ClimateCoating.

Odstráňte plesne vhodným prípravkom

Aj keď sa budete snažiť pleseň zo stien zotrieť, stále sa budú na týchto miestach nachádzať mikroskopické spóry, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Je potrebné preto stenu napadnutú plesňou ošetriť a spóry plesní úplne zničiť.

Na odstránenie plesní použite prípravky, ktoré si dokonale poradia s odstránením plesní a zároveň nie sú moc agresívne voči zdraviu – napr: ClimateCoating Sanosil S010 alebo Skalp Anti-Mouse 77.

Ak váš problém s plesňami je veľký a ich rozšírenie narástlo – mali by ste sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám poradia a pomôžu plesne odstrániť z domu natrvalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *