3. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Sanačná omietka ISOTEX: kladivo na vlhké múry

6 min čítania
Cieľom sanácie je dosiahnuť trvalého a výrazného zníženia vlhkosti muriva K tomu vedie niekoľko opatrení ako vysušiť vlhké múry.

Sanačná odvlhčovacia omietka ISTOEX patrí k špičkovým produktom na stavebnom trhu. Má mimoriadne vysoký obsah vzdušných pórov (až 76%), je veľmi “priedušná” (difúzne otvorená) a spĺňa alebo prekračuje aj ďalšie parametre, ktoré sú predpísané pre sanačné omietky. Tepelnoizolačné vlastnosti omietky tak môžu prispieť k výraznému zvýšeniu tepelného odporu muriva a tým sporiť energiu pri vykurovaní stavebného objektu. Musíme si uvedomiť, že znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Aká je príčina vlhkých múrov?

Staré murivo, väčšinou bez horizontálnej izolácie, alebo s poškodenou izoláciou, vlhne dôsledkom vzlínania kapilárnej vlhkosti z pôdy. Vzlínajúca voda obsahuje molekuly solí, ktoré zostávajú na povrchu omietok, kde kryštalizujú. Navonok sa to prejaví ako rôznofarebné fľaky. Samotný proces kryštalizácie naviac značne poškodzuje omietku a tá začne časom opadávať. Druhá príčina, vyskytujúca sa skôr v pivničných priestoroch, alebo ak je múr domu súčasťou svahu, je tlaková voda.

Prečo používať sanačné omietky?

  • získate zdravšie bývanie bez plesní a stuchnutého vzduchu
  • predĺži sa životnosť stavebných konštrukcií
  • šetríte náklady na kúrenie, pretože suché steny lepšie izolujú
  • získate útulnejšie prostredie bez neestetických škvŕn a opadávajúcej omietky

Riešenie problémov s vlhkosťou muriva

Cieľom sanácie je dosiahnuť trvalého a výrazného zníženia vlhkosti muriva v rodinnom dome, nadzemného aj podzemného. K tomu vedie niekoľko opatrení ako vysušiť vlhké múry (vloženie vodorovnej hydroizolácie, drenáže atp.), vždy je však nutné použiť kvalitné sanačné omietky. Tie, vďaka svojim vlastnostiam, umožnia odchod vlhkosti z muriva a to vo forme vodnej pary. Nemôže teda dochádzať k poškodeniu omietok kryštalizujúcimi soľami. Vďaka svojej “priedušnosti” odvádzajú vlhkosť z muriva až 4x rýchlejšie, ako bežné omietky.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

vlhkost-v-dome-02

Izolačná a sanačná omietka ISOTEX je špička v týchto produktoch. V rade parametrov ich prevyšuje – napr. obsah vzduchových pórov je až 76%.

Tepelnoizolačné sanačné omietky ISOTEX obsahujú ako spojivo biely cement a vápno. Tieto materiály sú najbližšie historickým spojivám, ktoré sa používali v minulosti na stavbách – preto je veľmi vhodná na ochranu historických pamiatok.

Práca s omietkou ISOTEX je jednoduchá, vzhľadom na veľmi dobrú priľnavosť nie je potrebné používať ako prvú vrstvu sanácie vyrovnávaciu maltu (špric), ani armovaciu sieťku a lepidlo – t.j. omietka sa nanáša priamo na očistené murivo, ktoré sa vopred napenetruje penetračným náterom ClimateCoating FixPlus zriedený s vodou v pomere 1:4. Veľkou výhodou omietky ISOTEX je skutočnosť, že veľmi rýchlo vyzrieva, takže už po 24 hod je možné pokračovať štukovaním povrchu (sanačný alebo vápenný štuk) a po 48 hod je možné povrch natierať fasádnym priedušným náterom ClimateCoating ThermoProtect (pre rodinné a panelové domy) alebo v interiéroch náterom ClimateCoating ThermoPlus,  na ochranu historických budov a pamiatok – ClimateCoating History.

Rýchlosť pracovných postupov a skrátenie technologických prestávok môže významne ušetriť náklady na rekonštrukciu stavebného objektu.

Postup pri odstraňovaní vlhkosti sanačnou omietkou ISOTEX

Nevyhnutným predpokladom úspešnej sanácie je odstránenie existujúcich mokrých omietok, farieb a iných náterov z muriva. Zväčša sa dodržiava zásada, že k výške viditeľných stôp vlhkosti sa pridáva jeden až jeden a pol násobok hrúbky muriva, minimálne však pol metra nad viditeľnou úrovňou poškodenia. Odstraňujú sa i nasiakavé materiály, ktorými boli upevnené inštalácie, krabice alebo káble.

Zvyšky omietky treba odstrániť tak, aby nedošlo k opätovnému prenikaniu vody so soľami do konštrukcie v dôsledku kapilárneho vzlínania v zbytkoch omietky. Inštalácie alebo káble je následne vhodné zatmeliť rýchlo tuhnúcu cementovou hmotou. Sanácia muriva pomáha vyriešiť problém mokrých stien a vznikajúcej plesni. Postup sanácie sa volí na základe príčiny vlhnutia a rozmerov poškodenia muriva. Potom treba murivo a medzery vyčistiť od presolenej malty do hĺbky minimálne jeden centimeter drôtenou kefou. Nasleduje vyfúkanie nežiaduceho prachu. Pred samotnou aplikáciou sanačnej omietky treba povrch stien vyrovnať cementovými opravnými maltami. Zakryjú sa tak všetky trhliny. Na styku steny a podlahy je vhodné vytvoriť plynulý prechod vo forme zaoblenia. Dôležité je dôkladné vysušenie aplikovanej malty, čo je zvyčajne približne sedem dní.

vlhke-mury-02

Vlhké steny poškodené vzlínajúcou vodou

V prípade sanácie mokrých stien poškodených vzlínajúcou kapilárnou vlhkosťou sa na vlhké murivo nanáša špeciálna sušiaca  sanačná omietka ISOTEX, v ktorej sa počas vysušenia vytvorí veľké množstvo difúzne otvorených mikropórov. Tieto moderné sanačné omietky pri aplikácii nepotrebujú prednástrek. Prvá vrstva sanačnej omietky sa nanáša priamo na vlhký povrch v hrúbke 10 – 15 mm a nechá sa vyschnúť. Na ďalší deň sa povrch navlhčí a nanesie sa vrstva s hrúbkou do 15 mm.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Celková hrúbka omietky by nemala byť tenšia ako 20 mm. Následne sa omietka nechá vysušiť. Sanačná omietka ISOTEX s vysokým obsahom špeciálnych otvorených mikropórov slúži aj na konečné vyrovnanie. Nanáša sa prostredníctvom plastového alebo dreveného hladítka. Omietku následne natrieme paropriepustným termokeramickým náterom ClimateCoating ThermoProtect / ThermoPlus po približne 3 dňoch. Termokeramický náter ClimateCoating (vďaka svojim vlastnostiam) dokonale vytiahne všetku vlhkosť z podkladu a udrží murivo (aj do budúcnosti) v suchom stave.

Prenikanie tlakovej vody

Po dôkladnom očistení múrov a potrebnom vysušení opravnej cementovej malty sa môže pristúpiť k nanášaniu sanačnej omietky minimálne v dvoch vrstvách. Tesne predtým sa odporúča zaschnutý povrch jemne navlhčiť. Ideálne je nanášať dvojzložkovú flexibilnú sanačnú omietku v prvej vrstve štetkou a druhú vrstvu kovovým hladidlom. Celková hrúbka omietky by sa mala pohybovať okolo dvoch milimetrov.

Steny domu by mali dýchať

Vďaka moderným sušiacim a sanačným omietkam ISOTEX sú steny na povrchu pomerne rýchlo suché (prirodzené prúdenie a výmena vzduchu v miestnosti cez otvorené okná, vstavané vetracie mriežky vo dverách, alebo cez šachty). Ak pri vysúšaní stien prirodzené vetranie nepostačuje, odporúča sa zabezpečiť mechanické vetranie miestností. Účinky odvlhčovania sa vďaka mikropórom nebudú ukazovať ako poškodenie náteru na povrchu omietky.

Steny a múry ošetrené náterom ClimateCoating poskytnú vašej stavbe výbornú ochranu pred vlhkosťou, udržia murivo v suchom stave a minimalizujú riziko tvorby plesní a húb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *