29. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Životnosť zateplenia a riziko tvorby plesní

4 min čítania

V roku 2009 boli v Banskej Bystrici na tej istej ulici zateplené dva panelové domy – prvý klasickým kontaktným zateplením (polystyrén) a druhý termokeramickým náterom ClimateCoating. Po 6-tich rokoch som sa bol opäť pozrieť na to, v akom stave sú oba zateplené panelové domy a moje zistenie nebolo až také prekvapujúce.

Životnosť kontaktného zateplenia sa odhaduje na cca 15-20 rokov, no možné “problémy” sa častokrát objavia aj za kratší čas. Cestujem veľa po Slovensku (ale aj po ČR) a na každom kroku sa stretávam so zateplenými panelákmi, na ktorých sa už po piatich rokoch od realizácie zateplenia objavili na fasáde plesne a riasy. Fasáda napadnutá plesňami nepôsobí len navonok “škaredo”, ale môže spôsobovať aj rôzne ochorenia. V tomto kontexte je životnosť zateplenia diskutabilná.

Panelový dom zateplený kontaktným zatepľovacím systémom

Na fasáde bytového domu zatepleného kontaktným zatepľovacím systémom (polystyrén) sa po 6-tich rokoch objavili riasy a plesne. Nie je to nič neobvyklé – väčšina domov zateplených kontaktným zatepľovacím systémom trpí týmto problémom s plesňami. Je to spôsobené vplyvmi životného prostredia (slnko, vietor, voda, mráz), ktoré narušujú fasádu, vytvárajú na jej povrchu trhliny do ktorých sa dostáva voda (vlhkosť) a tým vytvára živnú pôdu pre tvorbu plesní a rias na fasádach. Zatepľovacie firmy často zabúdajú upozorniť na fakt, že fasáda domu by sa mala cca každých 3-5 rokov obnoviť (skontrolovať chyby, výskyt trhlín a ošetriť ju fasádnym náterom). Polystyrén taktiež nie je priedušný a neprepúšťa vodné pary a vlhkosť, čím zas zvyšuje riziko tvorby plesní v interiéroch.

zivotnost-zateplenia-03

Všetci by sme radi bývali v zdravom prostredí a pokiaľ možno – s malými nákladmi na kúrenie a klimatizáciu. Je len dobré, že náš štát podporuje projekty zateplenia rôznymi dotáciami na realizáciu a tým pomáha ľuďom, aby sa zateplilo na slovensku čo najviac domov. Horšie je, že ľudia si na začiatku neuvedomia, čo ich o pár rokov s klasickým kontaktným zateplením pravdepodobne čaká – riasy, plesne a nadmerná tvorba vlhkosti v interiéri.

O tom, či je polystyrén zdraviu škodlivý alebo nie, písať nebudem – nech si na to každý vytvorí svoj vlastný názor. Chcel by som len pripomenúť, že polystyrén a minerálna vata nie sú jediné prostriedky, ako zatepliť váš dom a znížiť náklady na kúrenie a klimatizáciu.

zivotnost-zateplenia-04

Podľa akého kritéria budeme určovať životnosť takéhoto zateplenia? Budeme čakať, kým naša fasáda nebude úplne zničená alebo kým sa nám na fasáde objaví prvá pleseň a riasy? Odpoveď nechám na vás.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Panelový dom ošetrený termokeramickým náterom ClimateCoating

V tom istom roku (2009) sa obyvatelia vedľajšieho panelového domu rozhodli pre alternatívu ku kontaktnému zatepleniu – termokeramický náter ClimateCoating. Realizácia zateplenia stála cca o jednu tretinu menej ako klasické kontaktné zateplenie na vedľajšom panelovom dome.

Životnosť zateplenia a odolnosť voči riasam a plesniam môžeme preto porovnať už za veľmi krátky čas: zatiaľ čo vedľajší panelový dom je obrastený plesňami a riasami, dom ošetrený termokeramickým náterom ClimateCoating nevykazuje výskyt plesní. Naopak – jeho fasáda je ako nová (iste, za tie roky trošku špinavá) – no čo je dôležité: bez plesní a rias.

zivotnost-zateplenia-02

Termokeramický náter ClimateCoating je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ClimateCoating maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Zatepľovací systém ISOTEX

Rovnako, ako sa vyvíjajú počítače a svet elektroniky a digitalizácie okolo nás – aj v oblasti zateplenia postupne nastupujú moderné technológie a nové riešenia. Ako výborná alternatíva ku klasickému kontaktnému zatepleniu by som doporučil zatepľovací systém ISOTEX. Je to vlastne kombinácia tepelno-izolačnej a zatepľovacej omietky ISOTEX s termokeramickým náterom ClimateCoating. Spolu tvoria revolučný a moderný zatepľovací systém ISOTEX, ktorý sa postará nie len o úsporu na kúrení, ale vďaka svojim výborným vlastnostiam nebudeme vedieť, čo sú to plesne na fasáde a choroby nimi spôsobené. Navyše: životnosť tohoto zatepľovacieho systému je veľmi veľká – minimálne 30 rokov.

Je len na vás, pre ktoré zateplenie sa nakoniec rozhodnete. Možností máte viac: klasické kontaktné zateplenie polystyrénom (minerálnou vatou) alebo zvolíte moderné technológie zatepľovacieho systému ISOTEX.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *