30. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako odstrániť plesne a riasy v dome alebo na fasáde

4 min čítania

Ak vás začali častejšie trápiť bolesti hlavy, zápaly dutín a kožné problémy – možno sa u vás udomácnili plesne… Vymenili ste staré drevené okná za plastové? Zateplili vám dom? Ak nemáte teplomer s vlhkomerom – možno ste si nevšimli, ako sa vo vašej domácnosti zmenila vlhkosť vzduchu a len sa niekedy necítite dobre. A čo je príčina? V zimnom období počas aktívneho kúrenia máte v byte príliš „sucho“ a niekedy klesne vlhkosť vzduchu pod 30% (v noci sa vám môže svojvoľne spúšťať krv z nosa…). Na jar a jeseň vlhkosť vzduchu atakuje niekedy hodnoty 60-70% ( vtedy pravdepodobne pozorujete zvýšenú chorobnosť členov rodiny a na stenách sa zjavujú čierne a farebne škvrny).

Prečo steny plesnejú?

Jeseň a zima sú ako stvorené na vznik plesní. Útočia nielen na staré domy a byty, ale aj na zateplené domy a novostavby. Keďže atmosférický tlak automatický tlačí vlhkosť do vnútra nášho domu, je potrebné mu trošku odporovať. V nepriedušne uzavretých priestoroch sa hromadí vlhký vzduch, vlhkosť vsakuje do stien a podporuje množenie plesní a iných škodlivých mikroorganizmov. Stačí, že pravidelne sušíte bielizeň v byte dokonale utesnenom plastovými oknami, aby vám teplo neunikalo na ulicu. Okná sa zarosia a objavia sa drobné tmavé fľaky, ktoré sa nenápadne rozširujú. Keď sa však začnú tvoriť na ťažšie prístupných miestach, napríklad za nábytkom – ich odhalenie môže trvať aj niekoľko mesiacov a odstránenie plesní môže byť zložitejšie. Každý človek v byte vyprodukuje 3-8L vody za 24hodin v závislosti od činnosti, ktorú vykonáva a túto vlhkosť treba z bytu odstrániť. Zateplený byt alebo dom polystyrénom je ako v igelitovom sáčku – vlhkosť sa nedokáže odvetrať a preto musíte dôkladne vetrať. Každý si povie: „keď som zateplil, musím za každú cenu ušetriť !!“ Ale za akú cenu? Aj za cenu poškodeného zdravia?

dnu 2

Plesne poškodzujú zdravie

Plesne v domácnosti môžu mať rôznu podobu, od tmavých nenápadných škvŕn  až po zatuchnutý pach v nevetranej skrini. Neškodia len stenám a nábytku, ale najmä vášmu zdraviu a preto ich treba čo najskôr zlikvidovať. Ich spóry prenikajú do dýchacích ciest a vyvolávajú rôzne alergie, ekzémy, zápaly spojoviek, chronickú nádchu či dokonca prieduškovú astmu, v lepšom prípade iba bolesti hlavy. Všetky tieto príznaky môžu sprevádzať problémy so spaním a pocity únavy. Z dlhodobého hľadiska žiť v takomto byte je veľmi nebezpečné pre vaše zdravie.

schimmel1

Účinný boj s plesňami

Vetrať s rozumom! To je najjednoduchšia rada, ktorá vám môže pomôcť v boji s plesňami. Vlhkosť vzduchu, ktorá je pre ne živnou pôdou, by sa mala pohybovať od 40 do 55% maximálne, nikdy by však nemala presiahnuť 60%. Pravidelným vetraním ju môžete udržať v norme, nevetrajte však počas dažďa. Ak je to možné, sušte bielizeň vonku, pretože voda odparujúca sa z výpraného oblečenia doslova vytvorí efekt dažďového pralesa. Vzduch by mal v izbách prúdiť, preto odsuňte nábytok od stien. Pri varení majte zapnutý digestor a dvere do kúpeľne nechávajte otvorené, po kúpeli či osprchovaní nechajte vetrák odvetrať maximum vlhkosti.

100_0016

Je veľmi dôležité naučiť sa správne udržiavať svoj byt v „klíme“, ktorá je pre náš organizmus ideálna. Pokiaľ sa budete snažiť v izbe docieliť cca 50% vlhkosť a 22°C (povrchová teplota stien nesmie klesnúť pod 12°C) – budete mať doma ideálnu klímu pre vaše zdravie. Samozrejme, že nie vždy sa dá povrchová teplota udržať v požadovanej teplote – veľmi vám pomôže, ak všetky steny natriete tepelnoizolačným náterom (napr. termokeramický náter ClimateCoating).

Ak bývate v zateplenom panelovom dome s plastovými oknami a chystáte sa v zime na dovolenku – nevypínajte kúrenie. Znížte teplotu na úsporných 16 až 18 stupňov Celzia, aby obvodové múry nevychladli. Keď vlhkosť nemá kam uniknúť, sústreďuje sa na najchladnejších miestach – na oknách, v nevykurovaných miestnostiach alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

Ako odstrániť plesne?

Keď vás po návrate z dovolenky predsa len privítajú plesnivé steny, poriadne vyvetrajte celý byt a pleseň odstráňte pomocou špeciálneho prostriedku (napr. prípravok na odstránenie plesní Scalp Anti-Mousse 77), nie však agresívnymi prípravkami ktoré sú denne v reklamách. Použite napríklad ClimateCoating Sanosil S010 – je to pípravok na odstránenie plesní bez zápachu a účinne plesne ničí. Ak plesne zasiahli veľké plochy, obráťte sa na odborníkov.

Podrobnejší návod a popis ako odstrániť plesne a zabrániť ich tvorbe si môžete prečítať v ďalšom článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *