28. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Teplo v detskej izbe: ideálna teplota a udržanie tepla

7 min čítania
Aby sme udržali príjemný pocit tepla v miestnosti, je dobré minimalizovať teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom. Ako na to?

Teplo v detskej izbe trápi asi každú mamičku alebo otecka, keďže zdravie ich detí je vždy prvoradé. Ideálna teplota a udržanie tepla v detskej izbe alebo v hociktorej inej miestnosti je vždy veľký rébus, ktorý by chcel vyriešiť asi každý. Dnes vám ukážeme, ako zlepšiť tepelnú pohodu v interiéri a zároveň aj znížiť náklady na kúrenie.

Naše deti majú detskú izbu za svoje „kráľovstvo“ a v tejto miestnosti trávia veľa času. Je preto veľmi dôležité, aby neboli v zime a v chlade – t.j. aby neboli hneď choré. Najčastejšou príčinou nízkej teploty v detskej izbe je to, že nám teplo niekam uniká. Príčin môže byť niekoľko:

  • Úniky tepla cez málo tesniace okná – Ak vám netesnia dobre okná, použite kvalitné lepiace tesniace pásky, tým straty o dosť znížite. Podobné tesnenie môžete použiť aj na dvere, prípadne pomôže aj vyšší prah.
  • Úniky cez sklo – Aj napriek dobre utesneným oknám uniká teplo (až 30%) sklenenými tabuľami. Najlepším riešením sú zdvojené skla. Môžete ich použiť aj do starších, doteraz dobre tesniacich okien. Druhý, jednoduchší, spôsob sú bezpečnostné fólie do okien. Nielen že fólia bráni vysypaniu skla v prípade, že sa okno rozbije, fólia funguje aj ako tepelná izolácia. Pomôže vám aj dobré tienenie, ktoré v lete nepúšťa do miestnosti teplo z rozpálenej okennej tabule, v zime naopak studenej sklo neochladzuje vzduch v izbe. Najlepšie je v tomto ohľade vonkajšia roleta alebo žalúzie, pretože chráni pred výkyvmi teploty samotné okno.
  • Vonkajšie obvodové múry – Ak nemáte na dome tepelnú izoláciu, použite vnútornú izoláciu na steny – napríklad tepelnoizolačnú omietku ISOTEX – kde je tepelná strata citeľná. Sú to všetky obvodové múry domu.

Typické spôsoby vykurovania

Väčšina bytov a domov, ktoré sa nachádzajú v bytových domoch sú vykurované ústredným vykurovaním, ktoré poskytuje aj prípravu teplej úžitkovej vody. Tento spôsob vykurovania spočíva v jednom zdroji tepla, ktorý zabezpečuje teplo pre celý dom. Vykurovacia sústava ústredného alebo aj tzv. centrálneho vykurovania sa skladá zo zdroja tepla, rúrkovej sústavy na rozvod tepla a vykurovacieho telesa teda radiátorov.

Pre vykurovanie domov sa bežne používajú lokálne vykurovacie telesá, ktoré sú umiestňované priamo vo vykurovaných miestnostiach. Tento spôsob vykurovania je považovaný za najjednoduchší spôsob ako zabezpečiť v miestnostiach príjemné tepelné podmienky.

Bežnými sú kachle na tuhé palivo, elektrické akumulačné kachle či plynové gamatky. Teplo odovzdávajú dvomi základnými spôsobmi a to konvekciou, to znamená, že ohrievajú okolitý vzduch a tým spôsobujú jeho pohyb. Druhým spôsobom odovzdávania tepla je sálanie, prostredníctvom ktorého sa ohrievajú okolité plochy.
Špeciálne vykurovacie sústavy so zdrojom tepla sa vo všeobecnosti rozdeľujú aj podľa použitého paliva. Môže ísť o používanie tuhého paliva ako je mäkké, tvrdé drevo a hnedé uhlie. Tieto vykurovacie materiály patria medzi najstaršie zdroje tepelnej energie.

Ako udržať teplo v detskej izbe alebo v iných izbách?

Aby sme udržali príjemný pocit tepla v miestnosti, je dobré minimalizovať teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom. Ten zvyčajne býva dosť veľký, lebo teplý vzduch sa drží pri strope a chladný zas pri podlahe. Aby sa tento rozdiel minimalizoval, nemeckí vedci vyvinuli keramický náter na báze nanotechnológie, ktorý zvyšuje tepelnú pohodu v miestnosti. Ako tento náter funguje? Pozrite si nasledujúce video:

Destká izba s náterom ClimateCoating ThermoPlus

Uvediem jeden príklad z praxe: mamička Katarzyna Kus sa rozhodla, že pre svojho malého syna prerobí detskú izbu. Teplo v detskej izbe bola prvá podmienka a preto okrem termokeramického náteru ClimateCoating ThermoPlus ešte zateplila detskú izbu tepelnoizolačnou omietkou ISOTEX 70 – zateplovací systém ISOTEX.

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX 70 nie je podmienkou, no určite k vylepšuje tepelnoizolačné vlastnosti – najdôležitejší je práve termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus.

Postup prác si môžete prečítať napr. v tomto článku: Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom ISOTEX – jedná sa o vonkajšie zateplenie, ale postup pri vnútornom zateplení je rovnaký.

1. Príprava stien a natretie stien penetračným náterom

2. Nanesenie tepelnoizolačnej omietky

3. Nanesenie termokeramického náteru ClimateCoating ThermoPlus

A výsledok ?

Urobili sme merania teploty – boli sme zvedaví, aký je rozdiel medzi teplotou pri podlahe a teplotou pri strope. Pri zapnutom kúrení na bežné hodnoty bol rozdiel cca 1°C.

Je dôležitá vnútorná povrchová teplota steny?

Áno, je. Prečo? Povrchová teplota steny v izbách by nemala klesnúť pod 12°C, pretože potom hrozí vznik plesní. Aby sme zvýšili povrchovú teplotu v detskej izbe – naniesli sme aj tepelnoizolačnú omietku ISOTEX 70.

Nová generácia zatepľovacej tepelnoizolačnej omietky ISOTEX R70 má v porovnaní so súčasnými omietkami 3x menšiu hmotnosť. Vďaka svojej mimoriadne nízkej objemovej hmotnosti omietka zabezpečuje výraznú úsporu tepla. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je už po 30 dňoch od nanesenia 0,078 W/mK, po 120 dňoch od nanesenia dochádza k plnému vyzretiu fasády a súčiniteľ tepelnej vodivosti je 0,07 W/mK.

V detskej izbe sme namerali povrchovú teplotu steny pri podlahe 15,6°C a pri strope 17°C.

ClimateCoating ThermoPlus rovnomerne rozkladá teplotu – miestnosti sa rýchlejšie vyhrejú

Termokeramický náter ClimateCoating (starý názov ThermoShield) absorbuje teplo z výhrevného telesa a rýchlo ho transportuje po celej stene – to je faktor, ktorý zvyšuje komfort bývania. Vysoký teplotný rozdiel v miestnosti medzi podlahou a stropom je pri kúrení minimálny.

Steny ošetrené náterom ClimateCoating ThermoPlus vytvárajú veľký keramický povrch, a preto pôsobia behom studených mesiacov podobne ako kachlová piecka, ktorá vyžaruje svoje príjemné teplo do miestnosti. Keramické duté guličky, ktoré sú obsiahnuté v nátere ClimateCoating ThermoPlus, vedú teplo ako „minikachle“. Náter vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja do vzdialenejšieho povrchu stien a stropu. Kachle teraz omnoho rovnomernejšie „sálajú “ teplo do miestnosti. Súčasne sa „vytiahne“ nadmerná vlhkosť zo stien a odovzdá sa do vzduchu. To je rozhodujúce pre izolačný efekt, lebo suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké.

Vychladnuté priestory, napr. po návrate z ciest, sa rýchlejšie zohrejú. A pri nepretržitej prevádzke môžete tak vaše kúrenie značne zredukovať. Takto môžete ušetriť cez 30% nákladov na kúrenie.

Udržuje ideálnu teplotu v miestnosti

Určite to poznáte: naplno pustené kúrenie a aj tak je pri strope podstatne vyššia teplota ako pri podlahe. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus sa stará o rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti, ktoré je vyžarované do miestnosti. Steny natreté náterom ClimateCoating ThermoPlus tak dokážu znížiť rozdiel tepla medzi podlahou a stropom na menej ako 2°C. Súčasne sa zabráni tvorbe kondenzátu na stenách a tvorbe pliesní. Môže sa tiež obmedziť vetranie, pri ktorom draho získané teplo doslova vyletí oknom.

Reguluje vlhkosť v miestnosti na optimálnych 55%

Výrobky ClimateCoating sú pre použitie v interiéri nastavené tak, že regulujú vlhkosť v miestnosti na optimálnu hodnotu 55%. Čím je vyššia vlhkosť vzduchu v letných mesiacoch, membrána ClimateCoating generuje chladenie odparovaním – klimatizácia zadarmo a to najmä v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

V letných mesiacoch chladí aj bez klimatizácie

Náter vďaka svojej difúznej otvorenosti v lete nasáva vlhší vzduch a transportuje ho jemne do steny. Stena sa behom zimy stala suchšia a môže teda nerušene vlhkosť vzduchu prijímať. Keramický náter ClimateCoating tak ochladzuje vaše steny, rovnako ako sa v lete ochladzuje vaša pokožka potením. Steny vydávajú osviežujúci chlad, vďaka čomu je pobyt v budove príjemný po celý deň i pri vysokých vonkajších teplotách.

Aby sa zaručil stály prísun vlhkosti aj z vonkajšieho vzduchu, môžu sa okná v lete nechať kľudne otvorené. Táto „klimatizácia“ funguje zadarmo a nemusíme sa ani izolovať od okolia. Čerstvý, chladný vzduch a človek pritom nemusí byť zavretý. Pohoda aj v tropických dňoch a nociach.

Prevencia proti plesniam: znižuje riziko tvorby plesní

Lepšie rozloženie teploty na stenách, minimálne tepelné mosty a udržiavanie stálej vlhkosti – to všetko sú výhody termokeramického náteru ClimateCoating. Vďaka týmto vlastnostiam termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stenách a tým aj tvorbu plesní. ClimateCoating neposkytuje živnú pôdu (vlhkosť) pre uchytenie a rast plesní.

Je vhodný pre alergikov

ClimateCoating ThermoPlus je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, pretože neobsahuje žiadne známe alergénne látky. Nevytvára znečistenie vzduchu v miestnosti, pretože povlak (termokeramická membrána) je bez emisií a používa vodu ako rozpúšťadlo. Typický „zápach nového náteru“ po jeho aplikácii zmizne veľmi rýchlo. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak uľahčuje alergikom dýchanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *