30. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Vlhkosť v zateplených domoch: riziko tvorby plesní

2 min čítania

3d rendering the empty room with open window

Na dostatočné vetranie budov po ich zateplení sa podľa odborníkov často zabúda a ani ľudia nedostávajú dostatočné informácie. Pritom môže zásadne ovplyvňovať kvalitu prostredia a zdravia a umožňovať množenie plesní. Upozornila na to Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov (ČKAIT) v rámci odbornej konferencie k problematike tohtoročného programu Nová zelená úsporám. Pokiaľ budú chcieť podľa nej žiadatelia o dotáciu v programe uspieť, budú mať väčšiu šancu pri použití systémov núteného vetrania s rekuperáciou tepla.

V súčasnosti sa dáva podľa komory prednosť vysokému energetickému štandardu budov, a to hlavne úspore energií na vykurovanie a vetranie. Ide buď o zlepšenie tepelno-technických vlastností konštrukcie budovy a utesnenie budovy, výplne okenných otvorov.

„Stavebné firmy chcú získať zákazku na zateplenie – zateplia budovu, vymenia sa okná a už nechajú ľudí svojmu osudu bez toho, aby im niekto povedal o problémoch, ktoré môžu nastať“ povedal autorizovaný inžinier a energetický špecialista Jaroslav Šafránek.

Dom-bubble

Vetranie je síce energeticky náročné a voľba vetracieho systému je individuálna. Ľudia ale môžu zvoliť medzi prirodzeným vetraním, hybridným (kombináciou núteného a prirodzeného vetrania) a núteným s rekuperáciou alebo klimatizáciu. Iné nároky podľa ČKAIT bude mať pritom bytový dom uprostred mesta alebo rodinný dom na vidieku.

„Ak si ľudia neuvedomia, že musia nastaviť iný režim vetrania, tak dochádza ku kondenzáciám a následne k tvorbe plesní. To sú najzákladnejšie aspekty, ktoré sú ovplyvnené energetickou rekonštrukciou budovy,“ konštatoval Šafránek.

Desať kilogramov vlhkosti denne. Zateplené domy je nutné vetrať

Štvorčlenná rodina vyprodukuje denne až 10 kilogramov vlhkosti, ktorá sa musí vyvetrať. Ak vzniknú plesne, môžu nielen dráždiť, ale byť aj toxické a karcinogénne. Problémom je tiež zvyšujúce sa koncentrácie oxidu uhličitého. Ten sa bežne nachádza v utesnených bytoch i školských budovách.

p1030505

Žiadosti o dotácie začne Štátny fond životného prostredia prijímať elektronicky od 15. mája. Program ponúka dotácie na energetické úspory a zateplenie pre rodinné domy po celej Českej republike. Prvýkrát po piatich rokoch bude sprístupnený aj pre pražské bytové domy. Vyčerpať sa môže zhruba 1,1 miliardy korún, z toho 600 miliónov by malo ísť na rodinné domy a pol miliardy na „bytovky“. Podľa Šafránka je tento rok málo peňazí oproti predchádzajúcim rokom, na bytové domy sa peniaze môžu rýchlo vyčerpať.

Zdroj: TÝDEN.cz, Autor: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *