29. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako chrániť zateplenú fasádu pred plesňami a riasami?

4 min čítania

Asi najčastejší problém zateplených fasád polystyrénom sú plesne a riasy. Tie sa objavujú už pár rokov po zateplení a vidíme ich skoro na každom bytovom dome v podobe zelených až čiernych fľakov. Ako sa proti tomuto problému brániť? Existuje riešenie?

Čo je príčinou tvorby plesní a rias na fasáde?

Príčinou tvorby plesní a rias sú malé praskliny, ktoré vznikajú na vonkajšej fasáde. Vplyvom vonkajšieho počasia (teploty, dažďová voda, UV žiarenie) fasádny náter postupne zvetráva a vznikajú v ňom malé mikrotrhliny, do ktorých sa dostáva dažďová voda. Tieto miesta poskytujú vlhké prostredie ideálne na tvorbu a rast plesní a rias.

Postupom času sa môžu praskliny zväčšovať a vlhkosť sa môže dostať do izolácie alebo až na obvodové murivo zatepleného domu – čím nastáva ešte väčší problém: nie len že tepelná izolácia stráca veľmi rýchlo svoju funkčnosť (vysoká vlhkosť, nepriedušný polystyrén = neodvádza vodné pary), ale môžeme sa stretnúť s plesňami aj v interiéroch. A to už predstavuje veľmi vážne zdravotné riziko, nehovoriac o tom, že problémy s vlhkými múrmi sa odstraňujú o niečo horšie.

Ako zabrániť tvorbe trhlín na fasáde?

1. Pravidelná renovácia fasádneho náteru

Úplne jednoducho! Postačí, keď budete ochranný fasádny náter pravidelne renovovať – t.j. pravidelne každé 3-4 roky treba obnoviť vonkajší fasádny náter. Novým náterom opäť zalejete vznikajúce trhliny vo fasáde a znížite tak riziko tvorby plesní a rias. Samozrejme, týmto by ste mali zabrániť vnikaniu dažďovej vody do izolácie. Pokiaľ bude fasádny náter bez trhlín – neposkytne tak živnú pôdu pre rast a tvorbu rias a plesní.

Renovácia fasádneho náteru každé 3-4 roky stojí nemalé finančné prostriedky (materiál + práca) a čas, ktorý tomu musíme venovať. Renovovať fasádny náter si môžete sami svojpomocne (rodinný dom) alebo ho vykoná špecializovaná firma (bytový dom), ktorá si však nechá za svoju prácu zaplatiť. Pri bytových domoch je to o to horšie, že je potrebné lešenie alebo naniesť povrchový náter z lana (výškové práce) – a preto sa panelové domy zvyčajne nerenovujú = je to jednoducho neekonomické. Aj z toho dôvodu je skoro úplne každý bytový dom na Slovensku pokrytý riasami a plesňami.

2. Na ochranu fasády použite termokeramický náter ClimateCoating

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Termokeramický náter ClimateCoating je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Náter ClimateCoating reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ClimateCoating maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov termokeramickým náterom ClimateCoating patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S ClimateCoating môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Termokeramický náter ClimateCoating môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

Bez plesní na fasáde

S náterom ClimateCoating ochránite vašu vonkajšiu fasádu na dlhé roky a vyhnete sa tak pravidelnej obnove vonkajšieho fasádneho náteru. Vďaka elasticite náteru ClimateCoating minimalizujete tvorbu plesní a rias na vašom bytovom dome a o fasádu sa nemusíte starať dlhé roky.

Praktické skúsenosti s náterom:

Ak sa chcete dozvedieť o nátere ClimateCoating viac, tak si môžete kliknúť na stránku dovozcu www.ClimateCoating.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *