7. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako na vlhké steny a vzlínanie vlhkosti?

13 min čítania

Ako na vlhké steny a vzlínanie vlhkosti

Vlhnú vám neustále steny domu? Uniká vám rôznym spôsobom teplo, čo sa prejaví či už vo forme zvýšených výdavkov za spotrebné energie, praskaním muriva alebo plesňami? Toto je veľmi častý problém domov, keď príčinou vlhkých stien je vzlínanie vlhkosti alebo praskliny na fasáde. Ukážeme si niektoré pracovné úkony spojené s naprávaním stavebných chýb, starnutím muriva i celej konštrukcie domu a ako sa dá brániť voči vlhnutiu vášho príbytku.

Sanačné omietkové systémy

Sanačné omietkové systémy ako prvok doplnkovej sanácie tvoria neoddeliteľnú súčasť každého správneho a komplexného sanačného riešenia. Sanačné omietky je možné charakterizovať ako špeciálne omietky, ktoré spĺňajú dôležité požiadavky pre použitie na vlhký a soľami poškodený podklad:

  • umožňujú vysokú prípustnosť vodným parám – nízky difúzny odpor materiálu
  • obsahujú veľké množstvo pórov, ktoré umožňujú prijímanie a uskladňovanie škodlivých solí
  • majú nízku kapilárnu nasiakavosť – neumožňujú vode preniknúť až na povrch omietky
  • majú nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda – efekt tepelnoizolačnej omietky

Za účelom zjednotenia požiadaviek na kvalitu a vlastnosti sanačných omietok vydala spoločnosť WTA (Vedecko-technická spoločnosť pre sanáciu stavieb a ochranu pamiatok) v roku 1985 smernicu WTA 1-85 „Sanačné omietky“, ktorá definovala súhrn najdôležitejších vlastností a funkčných požiadaviek na sanačné omietky. Táto smernica bola neskôr prepracovaná a nahradená novou smernicou WTA 2-2-91 „Sanačné omietkové systémy“. Podľa tejto smernice má potom sanačný omietkový systém nasledovnú skladbu a vlastnosti:

Sanačný prednástrek

Prednástrek zabezpečuje v skladbe systému dokonalé spojenie omietky k podkladu. Pri podklade s rôznou nasiakavosťou (napr. zmiešané murivo tehla – kameň a pod.), čo je častý prípad pri starších objektoch slúži zároveň ako regulátor nasiakavosti.

Ako prednástrek môžete použit napr. ClimateCoating FixPlus – koncentrát základného náteru na úpravu nasiakavosti minerálnych podkladov. FixPlus spevňuje všetky omietkové podklady podľa DIN 18500, ak ich nosnosť nie je dostatočná a upravuje ich nasiakavosť. FixPlus má veľmi dobrú penetráciu podkladu, rýchlo schne, je difúzny, bez rozpúšťadiel a má vysokú konečnú pevnosť.

Pórová jadrová omietka

Slúži na vyrovnanie nerovností podkladu a ako „zásobník“ solí osobitne pri murive silne zaťaženom soľami a vlhkosťou. Platí tu obvyklé pravidlo – pevnosť jednotlivých vrstiev sa znižuje smerom von.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Sanačná omietka

Sanačná omietka musí podľa smernice WTA spĺňať náročné kritéria. Musí na jednej strane umožňovať dostatočnú priepustnosť vodných pár z vlhkého muriva smerom do exteriéru, na druhej strane musí fasádu chrániť pred vplyvom počasia, vlhkosťou, mrazom a pod.

Jedna z najlepších omietok na trhu je ClimateCoating ISOTEX R70, ktorá má veľmi nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda = 0,06 W/mK. Je určená pre vonkajšie a vnútorné použitie, má výborné sanačné a tepelnoizolačné vlastnosti a preto slúži ako výborná ochrana na vlhké steny domu.

Tepelnoizolačná a sanačná omietka IsoTex R70 je vhodná pre fasádne omietanie tehlových, betónových, železobetónových, pórobetónových, sklenených, drevených a kovových podkladov v exterieri aj v interieri. Omietka IsoTex R70 je vhodná na omietanie všetkých podkladov, ktoré majú jednoduchý i zložitý tvar. Vďaka svojej objemovej hmotnosti dokáže veľmi dobre eliminovať objemové zmeny podkladových materiálov.

Konečné povrchové úpravy sanačných omietok

Pre konečnú povrchovú úpravu sanačných systémov sú prípustné iba farby a omietky, ktoré negatívne neovplyvnia difúziu vodných pár skladbou omietkového systému. Ako jednoznačne vhodné je preto možné odporučiť materiály na silikátovej, resp. silikónovej báze.

Čo sa týka vlastností – jeden z najlepších na trhu je fasádny náter ClimateCoating ThermoProtect.

Fasádny náter ClimateCoating ThermoProtect má vlastnosti, ktoré regulujú vlhkosť a teplotu. Znižuje tvorbu rias a znižuje spotrebu energie. Unikátna syntéza polyakrylátovej disperzie s keramickými dutými guľkami a aktivátormi vytvára po aplikácii reflexnú membránu, ktorá zaisťuje neporušenú, suchú fasádu a tým predlžuje jej životnosť.

  • Odvlhčovanie
    Táto membrána ClimateCoating ThermoProtect slúži ako bariéra, ktorá chráni murivo pred vniknutím zrážkových a kondenzovaných vôd. Zároveň dochádza k odvlhčeniu muriva kapilárnym pôsobením. Suché murivo izoluje oveľa lepšie ako vlhké! Strata prestupového tepla sa zníži. Suché murivo v zime efektívnejšie absorbuje slnečné žiarenie z nízko položeného slnka a zlepšuje tak energetickú bilanciu budovy.
  • Regulácia teploty
    V lete sú vonkajšie steny chladené krátkovlnnými odrazmi slnečného svetla a riadenými odparovacími procesmi. To znižuje zaťaženie chladením a tým aj náklady na energiu. Vonkajšie steny sú zároveň udržiavané v suchu, čo pôsobí proti tvorbe rias, najmä na zateplených fasádach.
    Pri použití v horúcom podnebí je prenos tepla zvonku dovnútra obmedzený.

Výhody ClimateCoating ThermoProtect:

  • odolný voči kyselinám, zásadám, ozónu, oxidom dusíka a síry
  • reguluje vlhkosť v murive
  • odráža UV žiarenie
  • odpudzuje špinu
  • zlepšuje energetickú bilanciu budovy
  • preventívne riešenie proti napadnutiu riasami, machom a hubami
  • odolný voči poveternostným vplyvom

Ako odstrániť vzlínajúcu vlhkosť?

Elektroosmóza

Spočíva v navŕtaní veľkého počtu otvorov po celom obvode objektu, do ktorých sa umiestňujú elektródy. Metóda nemá dlhodobý účinok a slúži len na dočasné odstránenie vzlínajúcej vlhkosti. Elektroosmóza sa v poslednom čase používa na predsušenie muriva, do ktorého chceme aplikovať chemickú látku, aby mohlo túto látku absorbovať.

Podrezávanie

Môže sa použiť vtedy, ak je medzi základom a murivom rovná špára, napr. tehlové murivo, tvárnice a pod. Nie je vhodné pre kamenné murivo. Robí sa ručnou alebo strojovou pílou s následným vložením hydroizolácie. Murivo sa musí po podrezaní staticky zabezpečiť klinmi z PVC. Špára sa preinjektuje cementovou maltou s prímesou hydroizolátora. Potom treba položiť hydroizoláciu aj pod podlahu a vytvoriť tzv. izolačnú vaňu. V pivničných priestoroch sa musíme zmieriť s nárastom vlhkosti. Nevýhodou sú rozsiahle stavebné práce, možnosť narušenia statiky a zvýšenie vlhkosti v pivničných priestoroch.

Narážanie antikorových plechov

Pri realizácii je tiež potrebná rovná špára. Vlnité antikorové chróm-niklooceľové plechodosky sa špeciálnym zariadením narážajú do špár v murive vysokou frekvenciou úderov tisíctristo až tisícpäťsto za minútu. Takto možno ošetriť obvodové múry a niektoré priečky podľa posúdenia statika. Pred začatím prác sa musí zaistiť prístup k murivu aspoň z jednej strany, cca sto centimetrov. Pri hrubšom murive treba obojstranný prístup. Problémom býva prekrytie plechov v rohoch, ktoré sú spravidla najviac zavlhnuté. Nevýhody sú podobné ako pri podrezávaní. Narážanie plechodosiek spôsobuje otrasy, ktoré môžu narušiť statiku budovy. Preto treba pri príprave prác zabezpečiť odborný statický posudok.

Chemická hydroizolačná clona

Treba osekať zavlhnuté omietky, vyšpárovať murivo do hĺbky troch centimetrov a oceľovou kefou ho zbaviť solí. Potom sa navŕtajú otvory do hĺbky tridsaťdva milimetrov vo vzdialenosti pätnásť centimetrov. Sklon vrtov je pätnásť až dvadsať stupňov podľa hrúbky muriva. Do otvorov sa dáva chemická látka, ktorá vytvorí tzv. film. Metóda je veľmi náročná na precíznosť a prácnosť realizácie. V praxi niekedy chemická látka stráca účinnosť už po desiatich rokoch.

Elektrofyzikálne vysúšanie budov

Elektrofyzikálne a chemické procesy v murive sú veľmi komplikované a závislé od daných okolností. Fyzikálne poznatky hovoria, že zem je vždy záporne nabitá. Voda sa pohybuje v kapilárach na základe povrchového napätia vody v murive smerom hore, a pritom vzniká elektrostatické napätie (prúdový potenciál) záporného poľa v murive. Tým silnie kapilárne pôsobenie. Za určitých podmienok možno molekuly spôsobujúce vzlínanie vody prepólovať, a tým dosiahnuť trvalé vysušovanie muriva a ostatných stavebných konštrukcií. Nové elektronické systémy na vysúšanie muriva pracujú s prirodzenou frekvenciou do desať hertzov (dá sa porovnať s aurou povrchu zeme). Aplikujú sa pomocou prístroja, ktorý potrebuje minimálny prívod el. energie štyri až päť wattov. Prístroj sa inštaluje spravidla v podkroví – nad zónou zavlhčenia. Tento systém mierneho vysúšania muriva a ostatných stavebných konštrukcií šetrí pôvodnú stavbu. Vyhýba sa mokrým procesom, neporiadku a hluku, sprevádzajúcim stavebné práce. Pôsobí stabilne a rovnomerne, čím trvalo a účinne znižuje vlhkosť v murive. Po dosiahnutí prirodzenej vlhkosti ju udržiava stálym pôsobením na molekuly vody. Elektrofyzikálne vysúšanie netreba kombinovať s inými metódami, lebo rieši jadro problému – kapilárne vzlínajúcu vlhkosť.

Najčastejšie príčiny vlhkých múrov a stien

Dažďová voda môže prenikať trhlinami vo fasáde – tento problém môžeme odstrániť použitím fasádnej omietky alebo náteru, ktorý neprepúšťa zrážkovú vodu do muriva, no zároveň je priedušný a prepúšťa vodné pary.

Ďalšou príčinou vlhkých múrov a stien môže byť absorbcia (vzlínanie) vody zo zeme – tá predstavuje väčší problém a odstraňuje sa pomerne náročnejšie. Kým pristúpite k sanácii muriva – dajte si urobiť sanačný rozbor, ktorý špecifikuje zdroj vzlínania vlhkosti, určí najkritickejšie miesta výskytu vlhkosti a navrhne adekvátny spôsob sanácie muriva.

Kondenzácia vody na stenách vytvorila vrásky na čele nie jednému majiteľovi rodinného domu. Voda kondenzuje najčastejšie vtedy, keď je v miestnosti nízka teplota (ktorá sa blíži k rosnému bodu – závisí od teploty a vlhkosti) alebo sa v múroch hromadia vodné pary, ktoré sa vďaka vonkajšej izolácii nedostanú cez murivo von.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Sanácia vlhkých stien

V praxi sa často stretávame s tým, že na historických budovách nie je zabudovaná, alebo je nefunkčná hydroizolácia a murivo vlhne. Vo vode sú rozpustené rôzne minerály – všeobecne nazývané „soli”, ktoré sa vodou transportujú do muriva. V letných mesiacoch, keď sa voda z muriva odparuje, soli kryštalizujú, čím mnohonásobne zväčšujú svoj objem a spôsobujú deštrukciu omietok a muriva. Naopak, v dažďových dňoch soli vzdušnú vlhkosť absorbujú, čím sa na fasádach alebo v pivniciach objavujú vlhké mapy. Ak takéto murivo omietneme cementovou maltou, prípadne natrieme izolačným náterom, znemožníme vode odparovať sa. Tá sa potom kapilárami dostane do vyššej úrovne, na miesta kde predtým nebola.

Na trvalú sanáciu muriva potom treba použiť takú omietku, ktorá vodu ani nezadržiava, ani ju v tekutej forme neprepúšťa. Okrem toho musí byť odolná voči škodlivým soliam. Tieto podmienky spĺňa práve sanačná omietka. Kvalitná sanačná omietka v kombinácii s kapilárnou injektážou umožní postupné vysúšanie muriva, pričom počas tohto procesu ostáva povrch sanovaných stien suchý a bez výkvetov.

Príčina: Dažďová voda a trhliny vo fasáde, tepelné mosty

Doporučil by som použiť zatepľovací systém ISOTEX® alebo len samotný termokeramický náter ClimateCoating. Ten sa dokonale postará o poškodenú fasádu trhlinami a udrží v murivo v suchu. Jeho vlastnosti zabezpečia, že do fasády (podkladu, muriva) sa nedostane dažďová voda a zároveň budú steny “dýchať” – termokeramický náter ClimateCoating je priedušný a prepúšta vodné pary. Tým, že udržuje múry domu v suchu – zabraňuje tvorbe plesní a rias na stenách. Odstránenie plesní a rias nebýva vždy jednoduché a vždy je lepšie snažiť sa tomuto kroku vyvarovať.

Dom ošetrený náterom ClimateCoating má nesporne ešte ďalšie výhody – dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Náter ClimateCoating reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu.

Príčina: Absorbcia vody zo zeme

Ak nám múry absorbujú vlhkosť zo zeme od základov domu – účinné riešenie je odvodnenie okolia domu vytvorením drenáže pri základoch. Vykope sa vyspádovaná ryha pri stenách až do úrovne základov – dno ryhy sa vyloží drenážnou fóliou, ktorá sa vytiahne popri stene až nad terén. Do takto pripravenej ryhy sa položia perforované rúrky, ktoré vodu odvedú mimo objektu a zasypú sa štrkom. Aby nedochádzalo k zanášaniu zeminy medzi kamenivo, vrstvu štrku je vhodné od zeminy separovať geotextíliou. Po odstránení zdroja vlhkosti ešte pred stavebnou konštrukciou možno použiť niektorú zo sanačných metód, ktoré odstraňujú vlhkosť z muriva a zabraňujú postupu vody murivom.

Vlhké steny a vzlínanie vlhkosti

Ďalšou metódou na odstránenie vlhkosti vzlínaním zo zeme je injektáž. Metóda injektáže je založená na chemickom procese pri ktorom sa “upchajú póry” v základovom murive (betóne, kamenive). Zemská vlhkosť prestane vzlínať do muriva a tým sa dosiahne postupné jeho vysušenie. Chemická látka sa aplikuje do šikmých vrtov do muriva buď z exteréru alebo interiéru. Murivo sa zvlhčí a aplikuje sa mikroemulzia na báze kremíka-kremičitanov (silikóny, silikáty, silikonáty, siloxíny), ktorá prenikne do pórov muriva a na ich povrchu vytvorí chemicky viazanú vodoodpudivú vrstvu, ktorá znemožní vzlínanie vody. Metóda nie je limitovaná hrúbkou muriva, je použitelná aj v prípade veľmi zvlhkého muriva. Vhodná je pre murivo tehlové, kamenné a zmiešané. Po ukončení reakcie je účinná zložka stabilná, nerozpustná a nie je závislá na kolísaní vlhkosti. Nevýhodou je zníženie pevnosti muriva hustým vŕtaním otvorov v základoch, musí sa posúdiť vhodnosť tejto metódy podľa konkrétneho prípadu.

Aby sme zabránili vzlínajúcej vode od základov – môžeme vytvoriť clonu medzi základmi a múrmi. Clonu môžeme vytvoriť rôznymi spôsobmi. Jednou z možností je vkladanie hydroizolácie do vodorovnej škáry, ktorá vznikne postupným podrezávaním alebo šachovnicovým vybúravaním muriva. Účinnosť závisí od kvality použitého hydroizolačného materiálu. Najviac sa používajú asfaltové a PVC pásy či fólie. Táto metóda je veľmi prácna, musí sa robiť postupne, aby sa nenarušila statika stavby.

Po odstránení príčiny by som opäť doporučil ošetril dom termokeramickým náterom ClimateCoating, prípadne aplikovať omietkový zatepľovací systém ISOTEX®, ktorý je vlastne kombináciou tepelno izolačnej zatepľovacej omietky ISOTEX a termokeramického náteru ClimateCoating.

Príčina: Kondenzácia vody

Na odstránenie kondenzácie vody môže pomôcť obyčajné vetranie. Pokiaľ máme na rodinnom dome plastové okná a dom obitý polystyrénom – dom “nedýcha” a vlhkosť sa hromadí v múroch. Pravidelné vetranie môže vyriešiť váš problém s vlhkosťou.

Zvyčajne sa vlhké múry objavujú práve na miestach, ktoré nie sú dostatočne vykúrené (napr. chodba, predsieň, pivnica a pod.) – kde je vďaka nízkej teplote vyššia pravdepodobnosť kondenzácie vody. Ak sa nám na stenách vytvorili plesne – doporučujem ich najskôr odstrániť napr. prípravkom ClimateCoating Sanosil S010 alebo Scalp Anti-Mousse 77.

Steny v interiéri by som doporučil následne ošetriť termokeramickým náterom ClimateCoating ThermoPlus, ktorý sa postará o vytiahnutie vlhkosti z muriva, zabraňuje tvorbe plesní a udržiava pohodové klíma v miestnosti.

ClimateCoating ThermoPlus zvýši povrchovú teplotu stien a tým zmenší riziko kondenzácie vody na stenách. Pokiaľ je totiž povrchová teplota steny nižšia ako 12°C, teplota vzduchu je pod 20°C a vlhkosť presiahne hodnotu 60% – pri týchto podmienkach nám bude voda na stenách kondenzovať, steny budú vlhké a budú vytvárať podmienky pre tvorbu plesní a rias.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *