14. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako odstrániť trhliny a praskliny na fasáde?

5 min čítania

Ako odstrániť trhliny a praskliny na fasáde?

Praskliny a trhliny na fasáde sú častým javom. Praskliny sú dôsledok nevhodnej voľby materiálov a ich kombinácií alebo nesprávnej technológie výstavby, prípadne vznikajú rozdielom teplôt a v plyvom počasia – na fasáde sa tvoria mikrotrhliny, do ktorých sa dostane voda a pôsobením mrazu sa tieto trhliny zväčšujú. V tom horšom prípade môžu trhliny znamenať poškodenie statiky domu.

Je celkom bežné, že sa na fasáde budovy objavia trhliny. Často vznikajú niekoľko mesiacov po položení základov, keď sa konštrukcia stabilizuje. Vo väčšine prípadov tieto trhliny merajú od 0,2 do 2 mm a ovplyvňujú len estetiku fasády. Trhliny väčšie ako 2 mm môžu spôsobiť problémy a dokonca ovplyvniť stabilitu budovy. Preto je dôležité trhliny na fasáde riešiť okamžite. Zistite, ako na to!

Posúďte trhlinu

Pred opravou trhliny na fasáde musíte určiť jej zdroj. Trhlina môže byť spôsobená problémom s hydroizoláciou alebo stabilitou budovy.

Ak sa zdá, že poškodenie fasády vychádza zo základov, odporúčame, aby budovu skontroloval odborník. Skupina odborníkov na praskliny v základoch každoročne vykonáva mnoho kontrol, aby zistila, či praskliny súvisia s problémami so základmi. Poskytujeme služby opravy základov, ktoré odstránia problém a zabránia vzniku nových prasklín na fasáde a s nimi spojených nákladov.

Typy trhlín

Po posúdení možných príčin vzniku trhlín na fasáde je potrebné ich opraviť.

Začnite tým, že určíte, o aký typ trhliny ide. Aktívna trhlina má tendenciu časom rásť a je potrebné ju opraviť. Tieto typy trhlín sa často nachádzajú na spojoch stien. Na druhej strane, neaktívne trhliny sú stabilné a nepohybujú sa ani nerastú.

Trhliny by sa mali okamžite opraviť, aby sa zabránilo prenikaniu vody do fasády. Buďte si istí, že trhliny pravdepodobne nespôsobia zrútenie časti steny, pokiaľ tam nie sú už dlho a netvoria obrys okolo časti steny, ktorá už nie je úplne pripevnená.

Ktorý výrobok použiť

Výrobok použitý na opravu trhliny by sa mal vybrať na základe druhu materiálu použitého na stavbu fasády, veľkosti a typu trhliny a obkladu. Vždy by ste mali dodržiavať pokyny a podmienky používania výrobku.

Na utesnenie trhlín sa používajú najmä polyuretánové a epoxidové výrobky. Prvý z nich je účinným riešením na hydroizoláciu trhlín v betóne. Druhý má oveľa vyššiu odolnosť, ale používa sa predovšetkým na veľké konštrukcie, ako sú mosty, tunely a priehrady.

Na fasádu domu odporúčame použiť polyuretánovú penu, ktorá je veľmi lepivá a dobre izoluje.

Kroky na opravu trhliny na fasáde

Aby bolo možné účinne opraviť trhlinu, prvým krokom je otvorenie a vyčistenie medzery. To znamená, že bude potrebné odstrániť všetky nečistoty a uvoľnené kúsky steny.

Na trhlinu jemne naneste tmel pomocou penovej pištole a potom ho vyhlaďte špongiou, aby ste zabránili kvapkám.

Neváhajte trhlinu spevniť, aby ste zabránili jej opätovnému vzniku. Nechajte penu vytvrdnúť, potom pridajte ďalšiu vrstvu v prípade zmrštenia.

Nakoniec povrchový fasádny náter.

Ako odstrániť trhliny a praskliny na fasáde?

Z praxe: V Bratislave na Lenardovej ulici sme opravovali bytový dom, ktorý bol 10 rokov zateplený a na fasáde už bolo množstvo trhlín. Vyspravili sme praskliny šťukovým tmelom a celú fasádu natreli fasádnym náterom ClimateCoating ThermoProtect.

Ako odstrániť trhliny a praskliny na fasáde?

Ako predĺžiť životnosť fasády?

Fasáda pôsobením vonkajších atmosferických vplyvov (ako je dážď, vietor, mráz, teplota, atď.) zvetráva a tvoria sa na nej praskliny, cez ktoré preniká do muriva dažďová voda. To má za následok vlhké múry, tepelné straty a prípadne následnú tvorbu plesní. Aby sa týmto skutočnostiam predišlo – je dobré hneď na začiatku zvoliť taký fasádny náter, ktorý všetky tieto riziká minimalizuje. Fasáda vášho rodinného domu si tak dlhšie zachová svoju funkčnosť aj estetickú funkciu a v budúcnosti tiež predídete zložitejším opravám.

ClimateCoating ThermoProtect je špičkový fasádny náter, ktorý vám poskytne komplexnú ochranu vášho domu. ClimateCoating tvorí ochranný štít obvodových múrov, ktorý vďaka unikátnemu zloženiu odvedie vlhkosť, avšak zabraňuje spätnému prechodu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do materiálu stavebnej konštrukcie. ClimateCoating zabezpečuje teplotnú stálosť a teda nedochádza k degradácii (k prasklinám) muriva resp. stien vplyvom vysokého rozdielu teplôt.

Medzi jeho hlavné výhody patrí:

  • Dlhotrvajúca ochrana fasády pred škodlivými vplyvmi životného prostredia ako ultrafialové žiarenie, smog, prach, kyseliny, soli a morská voda
  • Ochrana pred poveternostnými vplyvmi ako je dážď, sneh a krupobitie…
  • Znižuje riziko tvorby plesní, rias, machov a húb
  • Energetické úspory v zime aj v lete
  • Je elastický, znižuje tvorbu trhlín v podklade
  • Dlhodobá farebnosť

S náterom ClimateCoating mám dlhoročné skúsenosti a môžem potvrdiť jeho dlhú životnosť, výbornú ochranu stavebnej konštrukcie a jeho nesporné vynikajúce vlastnosti. Vášmu domu poskytne takú ochranu, o ktorej sa môže bežným fasádnym náterom len snívať. V kombinácii s tepelnoizolačnou omietkou ISOTEX vytvorí zatepľovací systém ISOTEX, ktorý vás prežije.

Chcete praskliny odstrániť? Zavolajte nám!

Trhliny na fasáde si zriedkakedy vyžadujú núdzový zásah na opravu, ale je dobré ich sledovať. Správna oprava prasklín si vyžaduje dobrú znalosť základov a rôznych typov prasklín, preto je najlepšie zveriť prácu odborníkovi, aby vaša fasáda zostala v dobrej kondícii.

Ak chcete pomôcť s opravou prasklín, neváhajte a zavolajte nám (+421 905 649065). Naši odborníci majú bohaté skúsenosti a poznajú najlepšie techniky na spoľahlivú a dlhotrvajúcu opravu trhlín.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o stave vašich základov alebo fasády, kontaktujte nás (+421 905 649065).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *