15. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako zostať v teple v chladnom dome?

19 min čítania
Tipy, ako udržať v chladnom dome pohodlie a teplo - bez ohľadu na to, čo prinesie zima. Aj keď milujete zimu, nikto sa nemá rád nízke teploty v interiéri.

Ako zostať v teple v chladnom dome?

Vonku je veľmi chladno a jediné, čo vám zostane, je… ešte chladnejší dom? Aj keď milujete zimu, nikto sa nemá rád nízke teploty v interiéri.

Zaujíma vás, ako sa udržať v teple v chladnom dome počas chladného dňa? Máme pre vás niekoľko nápadov.

V tomto článku sa budeme venovať:

Chlad v interiéri nie je žiadna sranda. A ak už riešite sezónne problémy – ako je prievan v miestnostiach alebo prevencia vzniku ľadových zápch na streche, superchladný dom vám len pridáva ďalší stres.

A problémom nie je len nepohodlie, byť (a zostať) v chlade môže byť nebezpečné. Studený vzduch totiž často pôsobí nepriaznivo na pľúca, najmä ak už máte problémy s dýchaním (1).

Poďme sa teda pustiť do riešenia tohto problému.

13 úplne bezplatných (alebo veľmi lacných) spôsobov, ako zostať v teple počas chladného dňa

Gratulujeme! Dostali ste sa na prvú zastávku na vašej ceste za udržaním tepla. Tu sa zameriame na niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa teraz zahriať.

Žiť v zime v mimoriadne studenom dome je znakom aj ďalšieho problému: plytvanie energiou.

Vedeli ste, že tradičné systémy HVAC tvoria viac ako polovicu spotreby energie v priemernej domácnosti? Keď musíte počas chladného dňa zvyšovať teplotu na termostate, priamo sa to prejaví na vašich účtoch za energiu.

Dobre, že ešte stále čítate. Tieto rýchle a jednoduché, nízkorozpočtové tipy vám nezruinujú peňaženku, ich nastavenie nezaberie veľa času a dokonca môžu pomôcť znížiť plytvanie energiou vo vašej domácnosti.

1. Noste chlpaté ponožky (a rukavice!)

Studené nohy a ruky sú jedným z prvých spôsobov, ako vaše telo reaguje na chlad. A ich zakrytie je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako regulovať prietok krvi – čo vám pomôže zahriať sa!

Oblečte si pár mimoriadne teplých vlnených ponožiek alebo huňaté zimné rukavice. Keď už budete v tom, obujte si aj huňaté papuče. Čím viac teplých vrstiev si oblečiete, tým lepšie.

2. Presuňte tú pohovku!

Gauče, postele a kreslá môžu blokovať radiátory alebo spätné vetracie otvory, čo vedie k zablokovaniu prúdenia vzduchu a studeným miestnostiam. Odsuňte pohovku od vetracích otvorov, aby teplo ľahšie prúdilo domovom a aby ste znížili plytvanie energiou. Znie to jednoducho? Je to tak!

Príliš veľa miestností na zmenu usporiadania? Prečítajte si, ako efektívne vykurovať veľký dom.

3. Nastavte časovač termostatu

Nastavenie časovača znamená, že váš vykurovací systém si môže dať prestávku, keď je v dome správna teplota. Preťažené vykurovacie telesá navyše prinášajú vlastnú sadu problémov, ktorým sa určite chcete vyhnúť.

Ak chcete tento tip posunúť o krok ďalej (a dať do toho trochu peňazí), odporúčame vám zaobstarať si inteligentný termostat. V závislosti od toho, kde žijete, môžete mať na túto modernizáciu k dispozícii zľavy od energetických spoločností.

4. Používajte vykurovacie vankúšiky s možnosťou ohrevu v mikrovlnnej rúre

Vyhrievacie vankúšiky a fľaše s horúcou vodou sú lacným rýchlym riešením pre dodatočné teplo pri relaxácii. Používajte ich na holé ruky alebo pod rukavice a pod ponožky na nohy.

Môžete sa tiež pustiť do kutilstva a vyrobiť si vlastné – potrebujete len sušené fazule alebo nevarenú ryžu a starú ponožku. Naplňte ju a dajte do mikrovlnnej rúry na 30-sekundové intervaly, kým nebudete spokojní s teplotou.

5. Oblečte si vrstvy

Svetre, bundy a dlhé nohavice vám pomôžu rýchlejšie sa zahriať. V zime ďalšie vrstvy izolujú vaše telo a znižujú pocit chladu v interiéroch o niečo viac. A kto by nemal rád pekný a útulný škaredý sveter počas sviatkov?

6. Zapnite rúru (upečte niečo dobré!)

Mmm. Kto by to bol povedal, že lahodná vôňa teplých koláčikov, ktorá sa vznáša vaším domom, má aj ďalšie výhody? Pečte tak často, ako sa len dá, aby ste pridali trochu tepla navyše.

A ak je vaša rúra elektrická, môžete ju nechať zapnutú aj chvíľu po skončení varenia (nie však, ak máte plynový sporák – to je nebezpečné a zhoršuje to aj kvalitu vzduchu v interiéri).

7. Zapnite svoje stropné ventilátory

Áno, zapnutie stropného ventilátora v zime môže znieť trochu absurdne. Ale vypočujte si nás.

Keď sa vaše ventilátory otáčajú v smere hodinových ručičiek pomalou rýchlosťou, v skutočnosti vám pomáhajú zostať v teple tým, že tlačia stúpajúci horúci vzduch nadol. Vyskúšajte to!

8. Pohybujte sa

Hrajte karty, varte, cvičte, upratujte. Nezáleží na tom, ako sa hýbete – len sa hýbte, ak môžete! Pohyb vytvára telesné teplo, takže keď ste aktívni, vaše telo tak ľahko neprechladne.

9. Pustite k sebe slnečné lúče

Počas slnečných dní roztiahnite žalúzie alebo závesy, aby vám do domu svietilo slnko. Slnečné lúče vám pomôžu zohriať dom, ale nezabudnite ich zatiahnuť, keď sa zotmie.

10. Vymeňte si filtre

Špinavé vzduchové filtre s množstvom prachu a nečistôt môžu blokovať prúdenie teplého vzduchu, ktorý sa pohybuje do miestností vášho domu.

To vedie k nerovnomerným teplotám a, hádate správne, k studeným miestnostiam! Výmena vzduchových filtrov vo vašom domácom vykurovacom systéme vyčistí prúdenie vzduchu a môže dokonca znížiť plytvanie energiou.

11. Znížte mini prievan

Vedeli ste, že tá istá sila, ktorá spôsobuje, že teplovzdušný balón stúpa, môže spôsobiť, že dom je nepríjemný a plytvá množstvom energie? Nazýva sa komínový efekt a môžete ho poraziť tým, že zablokujete úniky vzduchu okolo svojho domu.

Vytvorte zábrany proti miniprievanu, ktorý vychádza z dvierok pre psov, poštových otvorov, otvorov pod dverami alebo oknami, aby sme vymenovali aspoň niekoľko oblastí. Pred vonkajšie dvere môžete dokonca pripevniť staré deky, aby ste zablokovali prívod studeného vzduchu.

Ak však chcete problém s prievanom vyriešiť raz a navždy, možno budete musieť zavolať profesionálov.

12. Vyhnite sa spusteniu odsávacích alebo kúpeľňových ventilátorov.

Kuchynské a kúpeľňové ventilátory sú dôležitou súčasťou zdravého prúdenia vzduchu a odstraňovania vlhkosti vo vašom dome. Ak sa však snažíte zostať v teple, ponechanie kúpeľňového ventilátora zapnutého celý deň jednoducho vysáva teplý vzduch z vášho domu a posiela ho priamo cez podkrovie.

Ak môžete, minimalizujte používanie týchto ventilátorov v zime. Spustite ho počas sprchovania, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť, ale okamžite ho vypnite, aby neunikalo teplo.

13. Postavte si vnútornú pevnosť

Ak máte deti, môže to byť zábavná aktivita, pri ktorej sa aj všetci zútulnia. (Ale je to zábava aj pre dospelých!).

Zhromaždite ďalšie deky – čím izolačnejšia látka, tým lepšie – a položte ich cez nábytok v obývačke alebo ich prehoďte cez stoly a stoličky v jedálni. Potom si urobte filmový večer v interiérovej stanovej pevnosti s vankúšmi, dekami a šálkami horúceho čaju.

Nakoniec, aj keď vám týchto 13 tipov pomôže rýchlo sa zahriať, nie je to trvalé riešenie.

(Aj keď musíme priznať, že pečenie koláčikov a stavanie pevnosti môže byť príjemný spôsob, ako sa cítiť v teple a pohode v chladnom alebo teplom dome).

Mali by byť domy studené – aj so zapnutým kúrením? Ako sa dá dom urobiť teplejším?

Ako zostať v teple v chladnom dome?

Ako si môžem urobiť dom teplejší v zime?

Existuje niekoľko rýchlych a jednoduchých spôsobov, ako zostať v teple zadarmo, napríklad hodiť na seba ponožky alebo upiecť niečo chutné v rúre.

Môžete tiež investovať do ohrievačov, termálnych závesov, flanelových obliečok a zátok proti prievanu – o ktorých budeme hovoriť nižšie – ale to všetko sú dočasné riešenia, ktoré neriešia základný problém.

Najlepší spôsob, ako zostať v teple v chladnom dome, je trvalo ho zatepliť kombináciou profesionálneho utesnenia, izolácie a modernizácie tepelného čerpadla.

5 krátkodobých a lacných spôsobov, ako sa zahriať vo vnútri

Je vám stále zima aj po vyskúšaní niekoľkých bezplatných tipov na zateplenie domácnosti?

Tu je 5 nízkonákladových spôsobov, ako sa zahriať vnútri, kým nebudete pripravení na trvalejšie riešenia:

1. Zapnite ohrievač, vykurovacie teleso

Priestorové ohrievače sú spoľahlivým dočasným riešením pre chladnú miestnosť. Nechajte ho bežať, kým sa nezahrejete, alebo ho zapájajte a odpájajte v rôznych miestnostiach podľa toho, kde sa doma zdržiavate.

Dbajte však na to, aby ste tieto ohrievače nenechávali v nečinnosti. Ponechanie zapnutého ohrievača len 8 hodín denne môže každý mesiac zvýšiť váš účet za elektrinu o cca 40 Eur! A môžu predstavovať aj nebezpečenstvo požiaru.

2. Nainštalujte tepelné závesy

Termálne závesy môžu byť slušným krátkodobým riešením nerovnomerných teplôt a prievanu okolo vašich okien. Fungujú tak, že blokujú vzduch, ktorý rád preniká okolo vašich okien – a na rozdiel od klasických plastových okenných izolačných súprav skutočne pomáhajú vášmu domu zostať teplým.

Prečítajte si, aké sú výhody a nevýhody tepelných závesov, v našom podrobnom sprievodcovi.
Záber na mladého muža, ktorý rozťahuje záclony v domácej spálni

3. Používajte flanelové obliečky

Bavlnené alebo mikroflanelové obliečky nie sú obyčajné posteľné obliečky. Flanel zachytáva teplo v izolačných vreckách svojej tkaniny, čo vám pomôže cítiť sa príjemnejšie a teplejšie ako napríklad ľahké bavlnené prestieradlo.

Keď už budete v tom, možno budete chcieť investovať do záťažovej deky. Nielenže vám pomôže udržať teplo, ale je tiež známe, že pomáha ľuďom prespať celú noc – na zimu nebudete ani myslieť!

4. Pozdĺž dverí umiestnite blokátory prievanu a zátky

Ak je vo vašom dome v zime chladno, je pravdepodobné, že sa k vám zvonku valí pomerne veľký prievan. Malým spôsobom, ako zablokovať tieto prievany, sú blokátory a zátky pri vašich dverách, kadiaľ preniká vzduch.

Profesionálny tip: Tesnenie je lacný spôsob, ako vyplniť medzery okolo vchodov, kam sa blokátory prievanu nemusia dostať. A v lete dokáže udržať chladný vzduch vo vnútri, ako aj blokovať hmyz!

5. Zateplenie dverí a okien

Hej, domáci majstri, toto je pre vás.

Tesnenie proti poveternostným vplyvom je proces pripevňovania tesnení okolo dverí a okien a všetkých viditeľných trhlín v dome, aby sa vyplnili vzduchové medzery.

Môže to stáť od 50 do 100 eur a ak všetko pôjde dobre, určite si všimnete rozdiel!

Pásky proti poveternostným vplyvom sa časom opotrebujú. Keďže to však nie je príliš drahé ani náročné, môžete si obnoviť pásky proti poveternostným vplyvom vo vašom dome, kým nebudete môcť vykonať trvalejšie zmeny.

3 dlhodobé opravy, ktoré vám v zime pomôžu udržať si teplo – natrvalo

Byť majiteľom domu má množstvo výhod, ale riešenie problémov s komfortom medzi ne rozhodne nepatrí.

Uľahčite si život tromi dlhodobými opravami zimného komfortu, ktoré vám pomôžu udržať si doma pohodu a míňať menej energie po celý rok:

  • Tepelné čerpadlá: Energeticky najúčinnejší systém vykurovania domu
  • Utesnenie vzduchu: V zimnom období môžete nadobro zastaviť studený prievan.
  • Izolácia: Správne riešenie na udržanie tepla vo vnútri domu

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá sú Tesla z možností HVAC. V zime fungujú tak, že presúvajú teplo z vonkajšieho prostredia do vášho domu. A v lete tento proces obrátia a ochladzujú váš dom tým, že presúvajú teplo z interiéru von.

Je dokázané, že tepelné čerpadlá sú 3-krát energeticky účinnejšie ako tradičné systémy vykurovania domov. Štúdie ukazujú, že to nie je len úspora energie, ktorú ľudia milujú.

V skutočnosti 81 % majiteľov domov po výmene vykurovacích zariadení na fosílne palivá za vykurovacie systémy na báze obnoviteľných zdrojov zaznamenalo zvýšenie domáceho komfortu.

Tesnenie vzduchu

Domy nasávajú vzduch zvonku cez otvorené švy, medzery, praskliny a armatúry v celej konštrukcii. (Je to ako keby ste mali celoročne otvorené okno!)

Utesnenie všetkých únikov vzduchu vo vašom dome zabráni úniku tepla v lete a chladu v zime.

Správne a profesionálne utesnený dom tiež zlepšuje kvalitu vzduchu a znižuje úroveň vlhkosti.

Izolácia

Vysokoúčinná izolácia chráni váš domov pred nerovnomernými teplotami a nežiaducim prievanom.

Okrem toho zabraňuje aj nežiaducemu hluku a môže dokonca znížiť plytvanie energiou vo vašom dome.

Aplikácia tepelno izolačnej omietky ClimateCoating ISOTEX na murivo.

Časté otázky o tom, ako zostať v teple počas chladného dňa

Pozrite si tento zoznam často kladených otázok nižšie.

  • Prečo je v mojom dome taká zima aj pri zapnutom kúrení?
  • Ako udržať teplo v zle izolovanej miestnosti?
  • Čo môžem dať na steny, aby som ich udržal v teple?
  • Ako môžem zabezpečiť svoj dom proti chladu?

Prečo je v mojom dome taká zima aj pri zapnutom kúrení?

Máte zapnuté kúrenie, ale vo vnútri sa stále chvejete? Existuje niekoľko dôvodov, prečo je vo vašom dome taká zima, aj keď máte zapnuté kúrenie: úniky vzduchu vo vašom dome pravdepodobne spôsobujú studený prievan, nedostatočná izolácia umožňuje únik zaplateného tepla a unavený systém vykurovania domu môže byť preťažený.

Dobrou správou je, že každý z týchto problémov má riešenie.

Modernizácia na vysokoúčinnú izoláciu, vzduchotesné utesnenie domu a inštalácia účinných tepelných čerpadiel môžu vášmu domovu zabezpečiť lepší pocit po celý rok bez ohľadu na počasie.

Ako udržať teplo v zle izolovanej miestnosti?

Zle izolované miestnosti vedú k nerovnomerným teplotám a prievanu, ktorý spôsobuje nepohodlie v domácnosti. Najlepšou nápravou chybnej izolácie je jej výmena za modernizovanú izoláciu v celom dome. Izolácia sa časom opotrebováva a v závislosti od typu izolácie môže byť potrebná jej výmena v čase, keď dosiahne desiate narodeniny.

Dovtedy však môžete vyskúšať rýchle alebo dočasné riešenia, ako sú tepelné závesy, koberčeky na plochu a DIY-weatherizing, ktoré pomôžu utlmiť chlad. Klepnutím sem si pozrite náš úplný zoznam tipov, ako zostať v teple v chladnom dome.

Čo môžem umiestniť na steny, aby sa udržali v teple?

Na steny doporučujeme termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus, aby sme zachovali rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti. Viac v ďalšej kapitole alebo kliknite na tu.

Nástenné tapisérie sú podobné ako plošné koberce. Môžu pôsobiť ako určitý druh izolácie na vašich stenách, ale rozhodne nie sú také silné ako profesionálne vylepšenia izolácie.

Napriek tomu, ak ste nájomník alebo chcete finančne nenáročnejší spôsob, ako si zatepliť steny, kým nebudete pripravení vymeniť izoláciu podkrovia a suterénu, veľké tapisérie vám môžu pomôcť.

Ako môžem svoj dom zaistiť proti chladu?

Zateplenie proti chladu. Vďaka modernému a účinnému utesneniu vzduchu a zlepšeniu izolácie – spolu s modernizáciou systému HVAC (ak váš systém stráca účinnosť) – môžete svojmu domovu zabezpečiť pohodlie a minimalizovať tepelné straty počas celej zimy.

Viac v ďalšej kapitole: Zateplenie obvodových múrov

Únik tepla je veľmi reálna vec: Váš dom stráca teplo, ak nie je správne izolovaný a vzduchotesný. Dá sa to však napraviť.

Pomocou celoplošného zateplenia domu nezabezpečíte svoj dom len proti chladu, ale aj proti poveternostným vplyvom počas všetkých ročných období! A môže vám pomôcť zostať chladnejšie aj v lete.

Zateplenie obvodových múrov

Pre dlhodobé udržanie tepla v dome je dôležité, aby sme mali stavbu dobre izolovanú.

Obvodové múry môžete zatepliť omietkovým zatepľovacím systémom, ktorý je výborný nie len na nové a staré domy, ale aj na historické budovy.

Tip: Zateplenie bez polystyrénu

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je zložený z tepelnoizolačnej omietky (ISOTEX) a termokeramického náteru (CC). Zateplením domu systémom ISOTEX získate systém tepelnej ochrany stavebnej konštrukcie s vynikajúcimi tepelno izolačnými vlastnosťami, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby – a to bez tvorby plesní a rias na fasáde (systém udržiava murivo v suchom stave). Povedané v športovej terminológii: toto je to pravé „termo oblečenie” pre váš dom. Aké sú teda jeho hlavné výhody?

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu rias na fasáde

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Náter ClimateCoating ThermoProtect je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating ThermoProtect nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ThermoProtect maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov náterom ThermoProtect patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S náterom ThermoProtect môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnostiach

Dobrý pocit a príjemná tepelná pohoda v miestnosti sú ovplyvnené celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu prispieva v značnej miere, lebo vďaka svojim vlastnostiam významnou mierou spoluvytvára príjemné a pohodové klíma v interiéri. Náter je okrem toho veľmi vhodný pre miestnosti, ktoré sú vystavené zvlášť vysokému zaťaženiu, napr. gastronomické prevádzky, hotely a reštaurácie, nemocnice, verejné budovy, priemyslové a športové haly, školy a pod.

V lete chladí, v zime hreje

Náter vďaka svojej difúznej otvorenosti v lete nasáva vlhší vzduch a transportuje ho jemne do steny. Stena sa behom zimy stala suchšia a môže teda nerušene vlhkosť vzduchu prijímať.

„Membrána ClimateCoating má premenlivú hodnotu sd (inak je známa len zo špeciálnych parozábran). V lete membrána blokuje vlhkosť prichádzajúcu zvonku, ktorá sleduje gradient tlaku pary smerom dovnútra. To výrazne znižuje hromadenie vlhkosti v lete. V zime t.j. počas vykurovacieho obdobia smeruje gradient tlaku pary smerom von. Tým sa vytlačí vlhkosť (suchý ohrev), ktorá je prepúšťaná membránou.“ (Dipl.-Ing. Matthias G. Bumann, Berlín)

Keramický náter ClimateCoating tak ochladzuje vaše steny, rovnako ako sa v lete ochladzuje vaša pokožka potením. Steny vydávajú osviežujúci chlad, vďaka čomu je pobyt v budove príjemný po celý deň i pri vysokých vonkajších teplotách.

Aby sa zaručil stály prísun vlhkosti aj z vonkajšieho vzduchu, môžu sa okná v lete nechať kľudne otvorené. Táto „klimatizácia“ funguje zadarmo a nemusíme sa ani izolovať od okolia. Čerstvý, chladný vzduch a človek pritom nemusí byť zavretý. Pohoda aj v tropických dňoch a nociach.

Udržuje ideálnu teplotu v miestnosti

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating

Určite to poznáte: naplno pustené kúrenie a aj tak je pri strope podstatne vyššia teplota ako pri podlahe. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus sa stará o rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti, ktoré je vyžarované do miestnosti. Steny natreté náterom ClimateCoating ThermoPlus tak dokážu znížiť rozdiel tepla medzi podlahou a stropom na menej ako 2°C. Súčasne sa zabráni tvorbe kondenzátu na stenách a tvorbe pliesní. Môže sa tiež obmedziť vetranie, pri ktorom draho získané teplo doslova vyletí oknom.

Rovnomerne rozkladá teplotu – miestnosti sa rýchlejšie vyhrejú

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating (starší názov: ThermoShield)

Termokeramický náter ClimateCoating absorbuje teplo z výhrevného telesa a rýchlo ho transportuje po celej stene – to je faktor, ktorý zvyšuje komfort bývania. Vysoký teplotný rozdiel v miestnosti medzi podlahou a stropom je pri kúrení minimálny.

Steny vybavené náterom ClimateCoating ThermoPlus vytvárajú veľký keramický povrch, a preto pôsobia behom studených mesiacov podobne ako kachlová piecka, ktorá vyžaruje svoje príjemné teplo do miestnosti. Keramické duté guličky, ktoré sú obsiahnuté v nátere, vedú teplo ako „minikachle“. Náter vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja do vzdialenejšieho povrchu stien a stropu. Kachle teraz omnoho rovnomernejšie „sálajú “ teplo do miestnosti. Súčasne sa „vytiahne“ nadmerná vlhkosť zo stien a predá sa do vzduchu. To je rozhodujúce pre izolačný efekt, lebo suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké.

Reguluje vlhkosť v miestnosti na optimálnych 55%

Výrobky ClimateCoating sú pre použitie v interiéri nastavené tak, že regulujú vlhkosť v miestnosti na optimálnu hodnotu 55%. Čím je vyššia vlhkosť vzduchu v letných mesiacoch, membrána ClimateCoating generuje chladenie odparovaním – klimatizácia zadarmo a to najmä v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

Prevencia proti plesniam: znižuje riziko tvorby plesní

Lepšie rozloženie teploty na stenách, minimálne tepelné mosty a udržiavanie stálej vlhkosti – to všetko sú výhody termokeramického náteru ClimateCoating. Vďaka týmto vlastnostiam termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stenách a tým aj tvorbu plesní. ClimateCoating neposkytuje živnú pôdu (vlhkosť) pre uchytenie a rast plesní.

Je vhodný pre alergikov

ClimateCoating interiér je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, pretože neobsahuje žiadne známe alergénne látky. Nevytvára znečistenie vzduchu v miestnosti, pretože povlak (termokeramická membrána) je bez emisií a používa vodu ako rozpúšťadlo. Typický „zápach nového náteru“ po jeho aplikácii zmizne veľmi rýchlo. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak uľahčuje alergikom dýchanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *