15. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Tepelné čerpadlo alebo tradičný kotol?

20 min čítania
Výhody a nevýhody tepelných čerpadiel v porovnaní s tradičným kotlom na elektrinu, zemný plyn, propán, olej alebo pevné palivo.

Tepelné čerpadlo alebo tradičný kotol?

Ak ste už dlhšie skúmali možnosti vykurovania HVAC, viete, že na výber máte zo závratného množstva možností.

Preto vám blahoželáme k zúženiu výberu na dve možnosti:

  • Bežný a spoľahlivý kotol alebo pec na vykurovanie domu vs.
  • Modernejšie (a účinnejšie!) tepelné čerpadlo pre chladné podnebie

Ktoré si vybrať?

Nuž, na oboch možnostiach je veľa zaujímavého, ale je ťažké rozhodnúť sa bez názoru odborníka, ktorý by prerazil lavínu názorov na internete.

Práve na to slúži tento sprievodca. V tomto článku vás oboznámime so všetkými faktami a výskumami týkajúcimi sa oboch možností, aby ste sa mohli rozhodnúť pre tú najlepšiu.

O čom budeme hovoriť:

Ste pripravení prekonať zmätok okolo tepelných čerpadiel a pecí? Je čas sa do toho pustiť.

Tepelné čerpadlo vs. kotol, pec – aký je vlastne rozdiel?

Predtým, ako sa ponoríme do výhod a nevýhod jednotlivých možností, je dôležité pochopiť niečo o tom, ako funguje technológia tepelného čerpadla a kotlov – pretože sú veľmi odlišné.

Najskôr o vykurovacom kotli. Je to technológia, ktorú už pravdepodobne poznáte, pretože – povedzme si to na rovinu – kotle sú najčastejšou voľbou vykurovania.

Kotle môžu fungovať na elektrinu, zemný plyn, propán, olej alebo pevné palivo a na trhu je k dispozícii množstvo rôznych typov pecí.

Kotol môže vykonávať jednu funkciu, zatiaľ čo tepelné čerpadlo môže vykonávať štyri funkcie v jednom: vykurovať, chladiť, filtrovať a odvlhčovať.

Stručná verzia ich fungovania je nasledovná: Kotol využíva zdroj energie na zapálenie horákov vo vnútri skrine kotla. Tieto horáky po zapálení ohrievajú výmenník tepla, ktorý ohrieva vzduch rozvádzaný po dome.

Je to jednoduchý a rokmi overený proces, ktorý funguje dobre na to, čo robí – ohrieva váš domov. To je jediná úloha kotla, a keď je dobre udržiavaný a spojený s dobre navrhnutým potrubím, dokáže to robiť celkom dobre.

Tepelné čerpadlo však funguje na úplne inej technológii – a vďaka tomu dokáže vykonávať viacero úloh (a všetky výborne).

Tepelné čerpadlo v skutočnosti nie je len vykurovacie zariadenie. Je to aj klimatizácia, odvlhčovač a filter vzduchu – všetko v jednom.

Tepelné čerpadlo môže v podstate nahradiť všetky ostatné zariadenia HVAC vo vašej domácnosti.

Dôvodom, prečo tepelné čerpadlo dokáže tak dobre (a efektívne) plniť viacero funkcií, je skutočnosť, že tepelné čerpadlo vôbec nevyrába teplo.

Namiesto toho prepravuje teplo.

V zime tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho prostredia a prenáša ho do vášho domu.

V lete je tento proces opačný: Odoberá teplo z vnútorného vzduchu a prenáša ho von z domu (kam patrí!).

Ak to znie ako divoká a úžasná technológia, tak… máte pravdu! Je to tak.

Čo však nie je nové.

Pár slov o tepelných čerpadlách

Tepelné čerpadlá existujú už desaťročia a využívajú rovnakú základnú technológiu, aká je vo vašej chladničke a klimatizácii – spoľahlivú technológiu, ktorá je tu už nejaký čas.

Hlavnou inováciou moderného tepelného čerpadla pre chladné podnebie je schopnosť veľmi efektívne prepravovať teplo do vášho domu a von z neho, aj keď vonku doslova mrzne.

(Ďalšia inovácia, ktorú prinieslo tepelné čerpadlo? Na rozdiel od kotlov si systémy tepelných čerpadiel nevyžadujú rozvody – veľká výhra, keď sa snažíte vykurovať staršie domy).

Tepelné čerpadlá sa vyrábajú v niekoľkých rôznych variantoch – vzduchové, vodné a zemné (tzv. geotermálne) – a každé má svoje výhody a nevýhody.

Tip: Vzduchové tepelné čerpadlo vs. geotermálne: čo je lepšie?

My sa tu budeme zaoberať tepelnými čerpadlami so vzduchovým zdrojom, pretože sú zďaleka najbežnejšie na použitie v domácnosti.

(Mimochodom, nenechajte sa vystrašiť tým, že tepelné čerpadlá využívajú elektrickú energiu! Je síce pravda, že elektrické kotle sú pri vykurovaní domu strašne neefektívne, ale elektrické tepelné čerpadlá sú zďaleka najúčinnejším systémom HVAC na súčasnom trhu).

Dobre! Takto fungujú tepelné čerpadlá a kotle. Teraz je čas pozrieť sa na ich vzájomné porovnanie.

Poďme si povedať o výhodách a nevýhodách.

Výhody a nevýhody inštalácie kotlov

Začneme známou možnosťou? Tradičné kotle sú obľúbenou voľbou – a to z niekoľkých opodstatnených dôvodov.

Tu sú niektoré z najväčších dôvodov, prečo si ľudia vyberajú kotol:

Výhody kotlov

  • Počiatočné náklady na inštaláciu kotla sú nižšie ako náklady na inštaláciu tepelného čerpadla.
  • Kotle používajú štandardnú technológiu, ktorú väčšina ľudí pozná.
  • Niektorí ľudia majú radi pocit tepla z kotla – útulný, suchý a blízky pocit.
  • Rýchle vykurovanie – dobre udržiavaný kotol dokáže vyhriať dom takmer okamžite.
  • Kotle sú k dispozícii na viacero druhov energie – plyn, olej, propán, elektrinu alebo pevné palivo.

Kotle však majú aj niektoré významné nevýhody. Tu je niekoľko z nich, ktoré treba zvážiť.

Tradičný plynový kotol

Nevýhody kotlov

  • Kotle spotrebujú oveľa viac energie ako tepelné čerpadlo – až trikrát viac.
  • Vyžadujú potrubia, ktorých inštalácia alebo modernizácia môže byť nákladná (nehovoriac o údržbe!).
  • Kotle môžu byť hlučné a pri prvom zapnutí v zime môžu vo vašom dome spôsobiť zápach spáleného prachu.
  • Kotle nedokážu udržať príjemnú teplotu v domácnosti počas celého dňa – neustále sa vypínajú a zapínajú.
  • Môžu vyžadovať viac údržby ako tepelné čerpadlá – každý rok ich treba čistiť a servisovať, aby sa predišlo požiarom a iným bezpečnostným rizikám.
  • V závislosti od značky, ktorú si vyberiete, nemusí vaša kotol vydržať tak dlho ako tepelné čerpadlo.
  • Kotle môžu poskytovať len teplo – ak je vo vašej lokalite v lete horúce podnebie, budete musieť nainštalovať a udržiavať klimatizáciu samostatne.
  • A napokon, v závislosti od použitého paliva môžu kotle prispievať k znečisteniu vzduchu, čo môže byť veľký problém, najmä pre ľudí, ktorí už bojujú so zdravotnými problémami.

Kotle sú v podstate bežnou a spoľahlivou technológiou, ale sú neefektívne z hľadiska spotreby energie, zle sa starajú o vaše pohodlie a plnia len jednu úlohu. Nie je to najlepšia voľba, ak chcete zjednodušiť údržbu vašej domácnosti!

Výhody a nevýhody inštalácie tepelného čerpadla pre chladné podnebie

Dobre, poďme sa ponoriť do tepelných čerpadiel. Čo robia najlepšie?

Výhody tepelných čerpadiel

  • Tepelné čerpadlá sú komplexný systém – tepelné čerpadlo pre chladné podnebie môže úplne nahradiť celú vašu existujúcu technológiu HVAC.
  • Údržba tepelných čerpadiel je jednoduchá a vyžadujú si servis len raz ročne.
  • Systémy tepelných čerpadiel pre chladné podnebie sú trikrát účinnejšie ako pece a počas svojej životnosti sú najlacnejšou možnosťou HVAC na prevádzku.
  • Tepelné čerpadlá majú nárok na štátne a federálne zľavy na zlepšenie domácnosti a niekedy aj vaša energetická spoločnosť ponúka stimuly na modernizáciu tepelného čerpadla.
  • Tepelné čerpadlá pracujú na elektrinu, ktorá je čistejšou energiou. Pri ich prevádzke sa vo vašom dome nespaľujú fosílne palivá a nehrozí riziko vzniku oxidu uhoľnatého ako v prípade olejových kotlov alebo kotlov na zemný plyn.
  • Mnohí ľudia považujú technológiu tepelných čerpadiel za pohodlnejšiu ako vykurovanie kotlom, pretože vzduch neustále cirkuluje a v zime nevysušuje vzduch.
  • Tepelné čerpadlá nevyžadujú žiadne potrubia, čo vám môže ušetriť veľa peňazí na inštaláciu (alebo modernizáciu). Dodávajú sa vo viacerých formách, aby sa hodili do každej domácnosti – od systémov pre celý dom, ktoré môžu využívať existujúce potrubia, až po minisplity, ktoré vykurujú (alebo chladia) jednu miestnosť.
  • Tepelné čerpadlá sú mimoriadne tiché a ľahko sa s nimi žije.
  • Mini-split tepelné čerpadlá môžu zabezpečiť reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach. (Inými slovami? Už žiadne hádky s ostatnými obyvateľmi o teplotu vo vašom dome.)

Takže veľa výhod! Tepelné čerpadlá však majú dve veľké nevýhody.

Tepelné čerpadlo

Nevýhody tepelných čerpadiel

  • Ak žijete v mimoriadne chladnom podnebí, je možné, že budete musieť tepelné čerpadlo pre prípady zriedkavého, nehorázne chladného počasia (zdravíme vás, polárny vír) pre istotu doplniť ďalšou formou vykurovania… Väčšina domov to však nevyžaduje a tepelné čerpadlá sa používajú na severe USA, Švajčiarsku, Švédsku alebo Fínsku.
  • A hoci tepelné čerpadlo môže byť výrazne účinnejšie ako tradičné vykurovacie zariadenie, počiatočná inštalácia je drahšia ako pri kotloch.

Sme veľkými zástancami prispôsobenia – každá energetická úprava domu, ktorú robíme, je úplne na mieru – preto si myslíme, že správna voľba pre vás závisí úplne od vás: Váš dom, vaše miestne podnebie, vaše osobné preferencie.

Konečný verdikt o tepelných čerpadlách a kotloch

S ohľadom na to vám prinášame niekoľko všeobecných usmernení, ktoré by vám mohli pomôcť:

Kotol môže byť pre vás vhodný, ak sa na vás vzťahuje jeden alebo viacero nasledujúcich bodov:

  • Chcete čo najnižšie počiatočné náklady na inštaláciu
  • Chcete len vykurovací systém a nepotrebujete filtrovanie vzduchu alebo reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach – žiadne zbytočnosti, prosím!
  • V dome už máte nainštalované potrubie a je vo výbornom stave bez únikov (alebo s veľmi malým počtom únikov).
  • Nevadí vám, že máte menej účinný systém HVAC
  • Ste ochotní starať sa o trochu viac údržby
  • Kvalita vzduchu v interiéri nie je veľkým problémom
  • Klimatizáciu vôbec nepotrebujete alebo vám nevadí udržiavať úplne samostatné riešenie klimatizácie so samostatnými nákladmi

Tepelné čerpadlo pre chladné podnebie môže byť pre vás vhodné, ak platí jedna alebo viac podmienok:

  • Chcete najlepšiu HVAC na trhu a ste ochotní zaplatiť viac vopred, aby ste to dosiahli
  • Uprednostňujete čo najmenej premýšľať o svojej HVAC a chceli by ste, aby sa o celú reguláciu klímy staral jeden systém
  • Uprednostňujete stabilitu cien energií
  • Nemáte v dome vzduchotechnické potrubie (alebo máte staršie, neefektívne potrubie, ktoré potrebuje vážnu opravu)
  • Chcete energeticky čo najúčinnejší systém HVAC (t. j. tepelné čerpadlo!)
  • Máte starší, komplikovaný dom, ktorý je náročné rovnomerne vykurovať
  • Máte obavy o kvalitu vzduchu
  • Chcete regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach
  • Chcete systém, ktorý potrebuje čo najmenej údržby

A keďže sme na konci, tu budeme naozaj úprimní: Po rokoch výskumu a práce s majiteľmi domov sme dospeli k názoru, že väčšina ľudí (nie všetci!) bude z dlhodobého hľadiska spokojnejšia s tepelným čerpadlom.

Nielen kvôli neuveriteľnej účinnosti tepelného čerpadla a teplému, príjemnému, prúdiacemu teplu, ale aj preto, že tepelné čerpadlá nie sú len modernizáciou HVAC, ale aj modernizáciou života.

Až 81 % opýtaných tvrdí, že sa im po výmene vykurovacích zariadení na fosílne palivá za tepelné čerpadlá zlepšil domáci komfort.

Jednoducho povedané: Keď si zvyknete na veľmi jednoduchú, nenáročnú údržbu, veľmi tichú a komplexnú reguláciu klímy, ktorú poskytujú tepelné čerpadlá, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť ku kotlom. Sú celkom skvelé.

Ale nech už si nainštalujete akýkoľvek vykurovací systém, tu je profesionálny tip, ktorý mu pomôže byť čo najefektívnejší: Uistite sa, že ste vylepšili svoju izoláciu a zabezpečili profesionálne utesnenie.

Obe tieto zlepšenia v domácnosti môžu predĺžiť životnosť systému HVAC a pomôcť vášmu systému míňať menej energie po celý rok.

51% spotreby energie vo vašej domácnosti pripadá len na vykurovanie a chladenie. A 25-40 % tejto energie sa stráca nedostatočnou izoláciou a únikmi vzduchu.

Dá sa povedať, že sa nám tepelné čerpadlá veľmi páčia, a to z dobrého dôvodu: Je to neuveriteľná technológia – špička v oblasti HVAC – a pre mnohých ľudí je to najlepšia voľba.

Tepelné čerpadlá sú čoraz populárnejšie na celom svete, ale najväčším zdržaním ich masového rozšírenia boli počiatočné náklady na inštaláciu.

A to je úplne pochopiteľné. Inštalácia tepelných čerpadiel je drahšia.

Časté otázky o tepelných čerpadlách v porovnaní s kotlami

Dostávame veľa otázok o energetických vylepšeniach domu a radi sa s ľuďmi rozprávame o systémoch HVAC.

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotol – čo je lepšie?

Najlepší vykurovací systém pre váš dom závisí od viacerých faktorov. Ak ste však ako väčšina majiteľov domov, pravdepodobne uprednostníte tepelné čerpadlo pred plynovým kotlom kvôli celkovej energetickej účinnosti a zlepšeniu kvality vzduchu v interiéri.

Plynové kotle a tepelné čerpadlá sú dva najbežnejšie typy domácich vykurovacích systémov a oba majú svoje výhody a nevýhody.

Plynové kotle sú pomerne jednoduché a priamočiare na inštaláciu a používanie. Sú tiež staršou technológiou HVAC, ktorej kúpa je relatívne cenovo dostupná.

Plynové kotle nie sú zďaleka také energeticky účinné ako tepelné čerpadlá, takže ich prevádzka a údržba bude počas ich životnosti drahšia. (Vedeli ste, že v roku 2022 boli ceny zemného plynu najvyššie od roku 2008?) A vzhľadom na palivo, ktoré plynové pece používajú, môžete mať z dlhodobého hľadiska problémy s kvalitou ovzdušia.

Tepelné čerpadlá sú pritom až 3× účinnejšie ako plynové kotle. A ich obrovskou výhodou je, že sú systémom „všetko v jednom“ – vykurujú, klimatizujú, filtrujú a odvlhčujú vzduch vo vašej domácnosti.

Elektrický kotol vs. tepelné čerpadlo – čo je lepšie?

Podobne ako plynové kotle (pozri vyššie!), aj elektrické kotle sa jednoducho inštalujú a používajú. Sú tiež relatívne cenovo dostupné vopred.

Majú však veľké problémy s účinnosťou a elektrické vykurovanie domov môže mať zlú povesť. V skutočnosti majú elektrické kotle pomerne vysoké prevádzkové náklady (preto mnohí majitelia domov predpokladajú, že by nemali používať elektrinu na vykurovanie svojich domovov).

Ale elektrina je v skutočnosti skvelý zdroj vykurovacej energie, pokiaľ máte tepelné čerpadlo!

Tepelné čerpadlá sú až smiešne efektívne pri spotrebe elektrickej energie – takže môžu dosť výrazne znížiť vaše straty energie v zime a byť cenovo dostupnejším spôsobom vykurovania domu.

Ak zoberiete do úvahy všetko? Tepelné čerpadlo je pre väčšinu majiteľov domov lepšou voľbou, najmä preto, že je mimoriadne účinné a môže nahradiť aj všetky vaše ostatné zariadenia HVAC.

Sú elektrické kotle dobré?

Určite! Elektrické kotle sú obľúbenou voľbou na vykurovanie domácností a môžu byť pre vás tou správnou voľbou.

Medzi výhody elektrických kotlov patria ich nízke počiatočné náklady a skutočnosť, že sa pomerne ľahko inštalujú. Elektrické kotle sú však najmenej účinným druhom pecí, čo znamená, že ich prevádzka môže byť z dlhodobého hľadiska veľmi nákladná.

Tepelné čerpadlá pre chladné podnebie medzitým úplne prekonali elektrické kotle, pokiaľ ide o účinnosť a celkový výkon.

Sú až 3× účinnejšie ako elektrické pece a poskytujú komplexné vykurovanie, chladenie, čistenie a odvlhčovanie vášho domova.

Potrebujete doplnkové vykurovanie, ak vykurujete tepelným čerpadlom?

Často nemusíte! Moderné tepelné čerpadlá pre chladné podnebie sú sakramentsky dobré pri udržiavaní tepla v domoch – dokonca aj v tých najchladnejších dňoch. Tepelné čerpadlá dokážu pracovať aj pri teplotách nižších ako -13 stupňov Celzia! Pre väčšinu ľudí je tepelné čerpadlo dostatočné na to, aby udržalo váš domov v pohodlí počas celej zimy.

Niektorí majitelia domov sa však rozhodnú doplniť alebo „podporiť“ svoje tepelné čerpadlá inou formou vykurovania.

Používajú tepelné čerpadlá plyn?

Nie! Tepelné čerpadlá priamo nevyužívajú žiadne fosílne palivá, ako je plyn, propán alebo olej. Namiesto toho sa spoliehajú na elektrinu, ktorá poháňa kompresor a ďalšie pohyblivé časti.

To znamená, že tepelné čerpadlá sú skvelou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri – to všetko bez sezónneho strachu z oxidu uhoľnatého.

Čo je lacnejšie na prevádzku – tepelné čerpadlo alebo plynový kotol?

Prevádzka tepelných čerpadiel je často lacnejšia ako prevádzka plynových kotlov, ale to často závisí od cien energie. Celkovo sú tepelné čerpadlá 3× účinnejšie ako tradičné vykurovanie, napríklad plynové kotle, takže na výrobu rovnakého množstva tepla spotrebujú menej energie. To môže znížiť plytvanie energiou vo vašej domácnosti – a to vo veľkej miere.

Potrebujete kotol s tepelným čerpadlom?

Nie, väčšina domov nepotrebuje kotol s tepelným čerpadlom. Tepelné čerpadlo dokáže zabezpečiť celé vykurovanie a chladenie vášho domu samo. (Ak žijete vo veľmi, veľmi chladnom podnebí, môžeme vám odporučiť doplniť tepelné čerpadlo inou formou vykurovania.)

Sú tepelné čerpadlá hlučné?

Nie! Práve naopak. Tepelné čerpadlá sú veľmi tiché – pravdepodobne si ich chod ani nevšimnete.

Môže tepelné čerpadlo nahradiť kotol?

Áno, tepelné čerpadlá môžu nahradiť kotle (a klimatizácie)! V skutočnosti sa často používajú ako komplexné riešenie HVAC, pretože zabezpečujú vykurovanie, chladenie, filtrovanie vzduchu a odvlhčovanie vášho domova.

Nezabudnite na zateplenie obvodových múrov

Pre dlhodobé udržanie tepla v dome je dôležité, aby sme mali stavbu dobre izolovanú.

Obvodové múry môžete zatepliť omietkovým zatepľovacím systémom, ktorý je výborný nie len na nové a staré domy, ale aj na historické budovy.

Tip: Zateplenie bez polystyrénu

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je zložený z tepelnoizolačnej omietky (ISOTEX) a termokeramického náteru (CC). Zateplením domu systémom ISOTEX získate systém tepelnej ochrany stavebnej konštrukcie s vynikajúcimi tepelno izolačnými vlastnosťami, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby – a to bez tvorby plesní a rias na fasáde (systém udržiava murivo v suchom stave). Povedané v športovej terminológii: toto je to pravé „termo oblečenie” pre váš dom. Aké sú teda jeho hlavné výhody?

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu rias na fasáde

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Náter ClimateCoating ThermoProtect je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating ThermoProtect nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ThermoProtect maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov náterom ThermoProtect patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S náterom ThermoProtect môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Náter ThermoProtect môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnostiach

Dobrý pocit a príjemná tepelná pohoda v miestnosti sú ovplyvnené celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu prispieva v značnej miere, lebo vďaka svojim vlastnostiam významnou mierou spoluvytvára príjemné a pohodové klíma v interiéri. Náter je okrem toho veľmi vhodný pre miestnosti, ktoré sú vystavené zvlášť vysokému zaťaženiu, napr. gastronomické prevádzky, hotely a reštaurácie, nemocnice, verejné budovy, priemyslové a športové haly, školy a pod.

V lete chladí, v zime hreje

Náter vďaka svojej difúznej otvorenosti v lete nasáva vlhší vzduch a transportuje ho jemne do steny. Stena sa behom zimy stala suchšia a môže teda nerušene vlhkosť vzduchu prijímať.

„Membrána ClimateCoating má premenlivú hodnotu sd (inak je známa len zo špeciálnych parozábran). V lete membrána blokuje vlhkosť prichádzajúcu zvonku, ktorá sleduje gradient tlaku pary smerom dovnútra. To výrazne znižuje hromadenie vlhkosti v lete. V zime t.j. počas vykurovacieho obdobia smeruje gradient tlaku pary smerom von. Tým sa vytlačí vlhkosť (suchý ohrev), ktorá je prepúšťaná membránou.“ (Dipl.-Ing. Matthias G. Bumann, Berlín)

Keramický náter ClimateCoating tak ochladzuje vaše steny, rovnako ako sa v lete ochladzuje vaša pokožka potením. Steny vydávajú osviežujúci chlad, vďaka čomu je pobyt v budove príjemný po celý deň i pri vysokých vonkajších teplotách.

Aby sa zaručil stály prísun vlhkosti aj z vonkajšieho vzduchu, môžu sa okná v lete nechať kľudne otvorené. Táto „klimatizácia“ funguje zadarmo a nemusíme sa ani izolovať od okolia. Čerstvý, chladný vzduch a človek pritom nemusí byť zavretý. Pohoda aj v tropických dňoch a nociach.

Udržuje ideálnu teplotu v miestnosti

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating

Určite to poznáte: naplno pustené kúrenie a aj tak je pri strope podstatne vyššia teplota ako pri podlahe. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus sa stará o rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti, ktoré je vyžarované do miestnosti. Steny natreté náterom ClimateCoating ThermoPlus tak dokážu znížiť rozdiel tepla medzi podlahou a stropom na menej ako 2°C. Súčasne sa zabráni tvorbe kondenzátu na stenách a tvorbe pliesní. Môže sa tiež obmedziť vetranie, pri ktorom draho získané teplo doslova vyletí oknom.

Rovnomerne rozkladá teplotu – miestnosti sa rýchlejšie vyhrejú

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating (starší názov: ThermoShield)

Termokeramický náter ClimateCoating absorbuje teplo z výhrevného telesa a rýchlo ho transportuje po celej stene – to je faktor, ktorý zvyšuje komfort bývania. Vysoký teplotný rozdiel v miestnosti medzi podlahou a stropom je pri kúrení minimálny.

Steny vybavené náterom ClimateCoating ThermoPlus vytvárajú veľký keramický povrch, a preto pôsobia behom studených mesiacov podobne ako kachlová piecka, ktorá vyžaruje svoje príjemné teplo do miestnosti. Keramické duté guličky, ktoré sú obsiahnuté v nátere, vedú teplo ako „minikachle“. Náter vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja do vzdialenejšieho povrchu stien a stropu. Kachle teraz omnoho rovnomernejšie „sálajú “ teplo do miestnosti. Súčasne sa „vytiahne“ nadmerná vlhkosť zo stien a predá sa do vzduchu. To je rozhodujúce pre izolačný efekt, lebo suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké.

Reguluje vlhkosť v miestnosti na optimálnych 55%

Výrobky ClimateCoating sú pre použitie v interiéri nastavené tak, že regulujú vlhkosť v miestnosti na optimálnu hodnotu 55%. Čím je vyššia vlhkosť vzduchu v letných mesiacoch, membrána ClimateCoating generuje chladenie odparovaním – klimatizácia zadarmo a to najmä v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

Prevencia proti plesniam: znižuje riziko tvorby plesní

Lepšie rozloženie teploty na stenách, minimálne tepelné mosty a udržiavanie stálej vlhkosti – to všetko sú výhody termokeramického náteru ClimateCoating. Vďaka týmto vlastnostiam termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stenách a tým aj tvorbu plesní. ClimateCoating neposkytuje živnú pôdu (vlhkosť) pre uchytenie a rast plesní.

Je vhodný pre alergikov

ClimateCoating interiér je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, pretože neobsahuje žiadne známe alergénne látky. Nevytvára znečistenie vzduchu v miestnosti, pretože povlak (termokeramická membrána) je bez emisií a používa vodu ako rozpúšťadlo. Typický „zápach nového náteru“ po jeho aplikácii zmizne veľmi rýchlo. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak uľahčuje alergikom dýchanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *