15. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Sú cencúle znakom zlej izolácie?

11 min čítania
Príčinou vzniku cencúľov môže byť nedostatočné vetranie alebo izolácia. Dá sa predísť ich tvorbe?

Ľudia žijúci hlavne na severe častokrát vidia v zimnom období visieť zo strechy cencúle, ktoré dodávajú každej budove elegantnú ľadovú krásu. Cencúle všetci poznáme, ale možno sa čudujeme, prečo sa tvoria práve na odkvape budov. Môžu byť cencúle znakom zlej izolácie strechy prípadne celej budovy?

Majte na pamäti, že sem-tam sa vyskytujú námrazy v chladnejších klimatických podmienkach a nedá sa veľa urobiť, aby ste im zabránili. Ľadové zátarasy sú však iné ako cencúle. Ľadové zátarasy sú väčšie a zvyčajne sa tvoria v odkvapových žľaboch. Zlé vetranie môže spôsobiť ľadové zátarasy rovnako ako zlá izolácia, pretože vetranie pomáha zabrániť tomu, aby sa podkrovie zohrialo natoľko, že by sa na strešnom plášti roztopil sneh.

V článku nájdete:

Ako vznikajú ľadové cencúle a zátarasy?

Pravdepodobne viete, že ľadové zátarasy vznikajú v dôsledku kvapkania vody zo strechy a jej následného zamrznutia v odkvape. Je toho však viac.

Keď sa na streche usadí sneh alebo ľad, nakoniec sa roztopí z tepla, ktoré sa nahromadí v podkroví. Váš odkvapový žľab však nie je taký teplý ako strecha v podkroví, takže voda v žľabe opäť zamrzne a vytvorí sa stalaktit zamrznutej kvapkajúcej vody.

Sú ľadové zátarasy škodlivé pre váš dom?

Hoci sú ľadové kryhy ikonickou súčasťou zimy, ľadové zátarasy sú dôvodom na opatrnosť.

Po prvé, ak sa ľad nahromadí v odkvape a vytvorí ľadovú priehradu, môže zastaviť fungovanie odkvapového systému. Ak niekedy dôjde k postupnému poklesu teploty, tieto obrovské bloky ľadu sa začnú topiť skôr, ako preniknú do strechy a spôsobia plesne.

Ak sú ľadové zátarasy príliš ťažké a zhromažďujú sa na jednom mieste, môžu tiež opotrebovať vaše odkvapy. V najhoršom prípade vám môžu odtrhnúť odkvapy od strechy.

Okrem toho, že ľadové zátarasy môžu spôsobiť vznik plesní, sú znakom toho, že sa v podkroví zhromažďuje príliš veľa tepla. Dobrá izolácia udržiava vašu strechu dostatočne studenú, aby sa obrovské kusy snehu neroztopili. Nedostatočná izolácia spôsobuje, že vaša strecha je dostatočne teplá na to, aby sa sneh roztopil, aj keď je vonkajšia teplota hlboko pod bodom mrazu.

Stručne povedané, príčinou ľadových zátarasov môže byť nedostatočné vetranie alebo izolácia.

Príčinou vzniku cencúľov môže byť nedostatočné vetranie alebo izolácia.

Ako zabrániť tvorbe námrazy?

Samotným námrazám sa často nedá vyhnúť. Vznikaniu ľadových zátarasov sa však dá predísť správnou izoláciou.

Tu je niekoľko krokov, ako zabrániť tvorbe námrazy a cencúľov:

1. Zlepšite izoláciu podkrovia.

Zaizolujte podkrovie správnou hrúbkou izolácie (pozrite si množstvo odporúčané výrobcom). Správna izolácia umožní, aby vaše podkrovie malo rovnakú teplotu ako vonkajší vzduch, a pomôže udržať lepšiu teplotu vo vnútri vášho domu. Hrebeňové vetracie otvory a podhľadové vetracie otvory umožňujú cirkuláciu vzduchu, ktorá udržuje teplotu vzduchu vo vnútri vášho podkrovia na vyváženej úrovni, čo pomáha predchádzať tvorbe ľadových zátarasov.

2. Utesnite netesnosti okolo krbových dymovodov, komínov a vetracích otvorov.

Ak vám uniká teplý vzduch zo zdroja tepla, napríklad z komína alebo dymovodu, toto teplo bude zohrievať spodnú časť strechy, a tomu sa snažíte zabrániť. To isté urobia aj kuchynské vetracie otvory alebo vetracie otvory sušičky – a tie pridajú do vášho podkrovia škodlivú vlhkosť – preto sa uistite, že tieto otvory odvádzajú vzduch do exteriéru a nie do vášho podkrovia.

3. Uistite sa, že je vaše podkrovie dobre vetrané.

Podkrovie musíte dobre zaizolovať, ale nezakrývajte podhľadové alebo hrebeňové vetracie otvory vytvorené na to, aby do podkrovia prúdil chladný vzduch.

4. Čistite odkvapy pred snežením a medzi ním.

Udržiavanie odkvapov bez nečistôt pomôže zabrániť tvorbe ľadových zátarasov. Keď predídete tvorbe ľadových zátarasov, predídete tvorbe námrazy.

5. Na odstraňovanie snehu niekoľko metrov od odkvapu používajte strešné hrable.

Ide o špeciálne hrable určené na odstraňovanie snehu z okrajov strechy, zatiaľ čo vy zostávate stáť na zemi. Slúži len na prevenciu tvorby ľadových zátarás a malo by sa používať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu strešných šindľov alebo odkvapov.

Ak si myslíte, že by ste mohli mať problém s izoláciou, požiadajte odborníka na izolácie, aby sa pozrel na vaše podkrovie. Bude vám vedieť povedať o rôznych izolačných technikách a možnostiach, ktoré môžu pomôcť znížiť tvorbu ľadových zátarasov. Ak chcete, urobte si fotografie alebo poukážte na miesta, kde sú ľadové zátarasy najdlhšie alebo najhrubšie, a podeľte sa o to s odborníkom na izolácie.

Prečo by ste mali svoj dom zatepľovať?

Je to klasická otázka, ale existujú aj iné odpovede ako „zateplenie vášho domu vás udrží v teple“.

Udržiavanie správnej teploty vo vašom dome pomôže zabrániť prílišnej kondenzácii vody za stenami, a tým aj vzniku plesní. Plesne vytvárajú nebezpečné spóry a u niektorých ľudí môžu spôsobiť alergické reakcie. Cez otvory v stenách by sa do vášho domu mohli dostať aj škodcovia, ako napríklad hmyz, myši alebo potkany.

Izolácia vášho domu vám predovšetkým ušetrí účty za energie. Ak ste ekologicky uvedomelí, úspora spotreby energie zníži aj vašu uhlíkovú stopu.

Nezateplenie vášho domu predstavuje niekoľko príležitostí na vznik škôd, z ktorých všetky sa môžu z dlhodobého hľadiska ukázať ako nákladné.

Zateplenie obvodových múrov

Pre dlhodobé udržanie tepla v dome je dôležité, aby sme mali stavbu dobre izolovanú.

Obvodové múry môžete zatepliť omietkovým zatepľovacím systémom, ktorý je výborný nie len na nové a staré domy, ale aj na historické budovy.

Tip: Zateplenie bez polystyrénu

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je zložený z tepelnoizolačnej omietky (ISOTEX) a termokeramického náteru (CC). Zateplením domu systémom ISOTEX získate systém tepelnej ochrany stavebnej konštrukcie s vynikajúcimi tepelno izolačnými vlastnosťami, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby – a to bez tvorby plesní a rias na fasáde (systém udržiava murivo v suchom stave). Povedané v športovej terminológii: toto je to pravé „termo oblečenie” pre váš dom. Aké sú teda jeho hlavné výhody?

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu rias na fasáde

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Náter ClimateCoating ThermoProtect je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating ThermoProtect nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ThermoProtect maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov náterom ThermoProtect patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S náterom ThermoProtect môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnostiach

Dobrý pocit a príjemná tepelná pohoda v miestnosti sú ovplyvnené celkovou atmosférou. ClimateCoating ThermoPlus k tomu prispieva v značnej miere, lebo vďaka svojim vlastnostiam významnou mierou spoluvytvára príjemné a pohodové klíma v interiéri. Náter je okrem toho veľmi vhodný pre miestnosti, ktoré sú vystavené zvlášť vysokému zaťaženiu, napr. gastronomické prevádzky, hotely a reštaurácie, nemocnice, verejné budovy, priemyslové a športové haly, školy a pod.

V lete chladí, v zime hreje

Náter vďaka svojej difúznej otvorenosti v lete nasáva vlhší vzduch a transportuje ho jemne do steny. Stena sa behom zimy stala suchšia a môže teda nerušene vlhkosť vzduchu prijímať.

„Membrána ClimateCoating má premenlivú hodnotu sd (inak je známa len zo špeciálnych parozábran). V lete membrána blokuje vlhkosť prichádzajúcu zvonku, ktorá sleduje gradient tlaku pary smerom dovnútra. To výrazne znižuje hromadenie vlhkosti v lete. V zime t.j. počas vykurovacieho obdobia smeruje gradient tlaku pary smerom von. Tým sa vytlačí vlhkosť (suchý ohrev), ktorá je prepúšťaná membránou.“ (Dipl.-Ing. Matthias G. Bumann, Berlín)

Keramický náter ClimateCoating tak ochladzuje vaše steny, rovnako ako sa v lete ochladzuje vaša pokožka potením. Steny vydávajú osviežujúci chlad, vďaka čomu je pobyt v budove príjemný po celý deň i pri vysokých vonkajších teplotách.

Aby sa zaručil stály prísun vlhkosti aj z vonkajšieho vzduchu, môžu sa okná v lete nechať kľudne otvorené. Táto „klimatizácia“ funguje zadarmo a nemusíme sa ani izolovať od okolia. Čerstvý, chladný vzduch a človek pritom nemusí byť zavretý. Pohoda aj v tropických dňoch a nociach.

Udržuje ideálnu teplotu v miestnosti

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating

Určite to poznáte: naplno pustené kúrenie a aj tak je pri strope podstatne vyššia teplota ako pri podlahe. Termokeramická membrána ClimateCoating ThermoPlus sa stará o rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti, ktoré je vyžarované do miestnosti. Steny natreté náterom ClimateCoating ThermoPlus tak dokážu znížiť rozdiel tepla medzi podlahou a stropom na menej ako 2°C. Súčasne sa zabráni tvorbe kondenzátu na stenách a tvorbe pliesní. Môže sa tiež obmedziť vetranie, pri ktorom draho získané teplo doslova vyletí oknom.

Rovnomerne rozkladá teplotu – miestnosti sa rýchlejšie vyhrejú

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s náterom ClimateCoating (starší názov: ThermoShield)

Termokeramický náter ClimateCoating absorbuje teplo z výhrevného telesa a rýchlo ho transportuje po celej stene – to je faktor, ktorý zvyšuje komfort bývania. Vysoký teplotný rozdiel v miestnosti medzi podlahou a stropom je pri kúrení minimálny.

Steny vybavené náterom ClimateCoating ThermoPlus vytvárajú veľký keramický povrch, a preto pôsobia behom studených mesiacov podobne ako kachlová piecka, ktorá vyžaruje svoje príjemné teplo do miestnosti. Keramické duté guličky, ktoré sú obsiahnuté v nátere, vedú teplo ako „minikachle“. Náter vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja do vzdialenejšieho povrchu stien a stropu. Kachle teraz omnoho rovnomernejšie „sálajú “ teplo do miestnosti. Súčasne sa „vytiahne“ nadmerná vlhkosť zo stien a predá sa do vzduchu. To je rozhodujúce pre izolačný efekt, lebo suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké.

Reguluje vlhkosť v miestnosti na optimálnych 55%

Výrobky ClimateCoating sú pre použitie v interiéri nastavené tak, že regulujú vlhkosť v miestnosti na optimálnu hodnotu 55%. Čím je vyššia vlhkosť vzduchu v letných mesiacoch, membrána ClimateCoating generuje chladenie odparovaním – klimatizácia zadarmo a to najmä v subtropických teplotách. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

Prevencia proti plesniam: znižuje riziko tvorby plesní

Lepšie rozloženie teploty na stenách, minimálne tepelné mosty a udržiavanie stálej vlhkosti – to všetko sú výhody termokeramického náteru ClimateCoating. Vďaka týmto vlastnostiam termokeramická membrána ClimateCoating minimalizuje vznik kondenzátu na stenách a tým aj tvorbu plesní. ClimateCoating neposkytuje živnú pôdu (vlhkosť) pre uchytenie a rast plesní.

Je vhodný pre alergikov

ClimateCoating interiér je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, pretože neobsahuje žiadne známe alergénne látky. Nevytvára znečistenie vzduchu v miestnosti, pretože povlak (termokeramická membrána) je bez emisií a používa vodu ako rozpúšťadlo. Typický „zápach nového náteru“ po jeho aplikácii zmizne veľmi rýchlo. Čistý, zvlhčený a zdravý vzduch tak uľahčuje alergikom dýchanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *