16. mája 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zdravé bývanie bez alergií? Zlepšite vzduch v interiéri

8 min čítania

Naše bývanie by malo byť miestom, kde máme pocit bezpečia a pohodlia. Trávime v ňom dostatok času na to, aby nám záležalo na tom, akými materiálmi sa obklopujeme a aký vzduch dýchame.

Vzduch je jedným z najdôležitejších zdrojov, ktoré naše telo vyžaduje. Môžeme prežiť týždne bez jedla. Môžeme prežiť niekoľko dní bez vody. Ale priemerný človek môže len ťažko zvládnuť viac ako 40 sekúnd bez nadýchnutia. Rovnako ako jedlo a voda – je vzduch dodávaný v rôznych úrovniach kvality. Mnoho spracovaných a nezdravých potravín obsahuje látky, ktoré sú škodlivé pre vaše telo. Ak pravidelne konzumujete takéto potraviny, všimnete si negatívne účinky na vaše zdravie. Rovnako, ak je vzduch kontaminovaný škodlivými látkami – vaše zdravie bude podobne ovplyvnené. Zbaviť sa alergie v našich domoch a rôzných zdravotných problémov nebýva vždy jednoduché.

Výmena okien za plastové, náhrada závesov žalúziami, hladké podlahové krytiny a vykurovanie radiátormi sa podpísali pod to, že vzduch v panelákových bytoch je neraz znečistenejší ako ten, ktorý je v rušných uliciach. Teplo sálajúce z radiátorov víri miniatúrne čiastočky prachu, ktoré vnikajú do našich pľúc. Denne sa nadýchneme až 22-tisíckrát a pľúcami prefiltrujeme až 15 kilogramov vzduchu.

Ak váš domov generuje nezdravý vzduch, pravdepodobne ste už dopad na svoje zdravie pocítili. Môžete trpieť trvalými príznakmi podobnými chrípke, alergiami, možno mávate migrény, ktoré sa vyskytujú často, alebo máte aspoň všeobecne pocit ťažkého vzduchu, ktorý hovorí, že niečo s kvalitou vzduchu vo vašom domove nie je v poriadku. Telo je odolné a je schopné odolať zlým podmienkam vzduchu na krátku dobu. Ale pravidelným vystavením takémuto prostrediu vo vašej domácnosti, miestu, v ktorom trávite najviac času – môže zanechať zdravotné následky. Zlé vnútorné ovzdušie môže prameniť z celej rady zdrojov, našťastie väčšina z nich sú kontrolovateľné.

Zdravé bývanie so stavebnými materiálmi bez obsahu škodlivých látok

Jedným z potenciálnych zdrojov zlého vnútorného vzduchu môžu byť stavebné materiály, z ktorého je dom postavený. Vo väčšine nových domoch predstavujú stavebné materiály oveľa menší problém, ale staršie domy môžu stále obsahovať potenciálne nebezpečné chemikálie. Najviditeľnejší vinníci sú stavebné materiály na báze olova alebo azbestu, no tie sú v súčasnosti regulované omnoho lepšie, než tomu bolo v minulosti a nie sú prítomné vo väčšine moderných materiáloch.

Látkové (textilné) materiály sú veľmi citlivé na prechovávanie kontaminantov. Do tejto kategórie spadajú koberce, záclony, čalúnený nábytok, atď. Často sa odporúča, aby ľudia obzvlášť náchylný k alergiám radšej koberce nepoužívali a zvolili podlahovú krytinu, ktorá sa ľahko udržiava a čistí. Rovnako dôležitý je výber matraca, na ktorom spíte a pravidelné čistenie nábytku a posteľnej bielizne, aby sa v nich nehromadili rôzne alergény.

byvanie-bez-alergii-02

Priedušné a paropriepustné stavebné materiály sú základom pre zníženie rizika tvorby plesní

Aj keď samotné materiály nie sú vo svojej podstate škodlivé, nesprávna konštrukcia alebo kombinácia nevhodných materiálov by mohla časom spôsobiť problémy. Príliš veľa vlhkosti v dome nepomáha stavebnej konštrukcii a ani vášmu zdraviu. Horšie je, keď sa vlhkosť dostane do oblastí, ku ktorým je zlý prístup a nemôžu byť ľahko ošetrené, aby neposkytovali živnú pôdu pre tvorbu plesní. Zateplenie domu nepriedušným materiálom (polystyrén), netesné potrubie alebo vysoká vlhkosť vo vnútorných priestoroch môže spôsobiť nie malé problémy s plesňami, ktoré sa môžu podpísať na vašom zdraví.

Výbornou ochranou a prevenciou proti vlhkosti v dome je termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus.

ClimateCoating ThermoPlus zvýši povrchovú teplotu steny a postará sa o pohodové klíma v miestnosti. Zároveň udržuje steny suché – čím bráni tvorbe plesní na stenách. Reaguje na premenlivý obsah vlhkosti vo vzduchu v miestnosti pri každodennom živote a absorbuje prebytočnú vlhkosť. ClimateCoating tak riadi všetok obsah vlhkosti v miestnosti. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom “igelitovom sáčku”.

Systém membrán náteru ClimateCoating je nastavený tak, že sa vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybuje okolo optimálnych 55%. Aby sa zabránilo tropickej klíme v miestnosti a vysokej vlhkosti vzduchu, postačí omnoho kratšia fáza vetrania a napriek tomu bude vlhkosť a teplota vo veľmi prijateľnej rovnováhe. Čistý, optimálne zvlhčený vzduch uľahčí dýchanie. Stručne povedané: spôsobí pohodové klíma a bráni tvorbe plesní.

ClimateCoating ThermoPlus je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, lebo neuvoľňuje žiadne známe alergény. Nedochádza ani k zaťažovaniu vzduchu v miestnosti, pretože náter je bez emisií.

Boj s prachom

Pri boji s prachom siahame najčastejšie po vysávači. Lacné modely však narobia viac škody ako úžitku. Nachvíľu nás síce prachu usadeného na podlahe, pohovke či nábytku zbavia, časť z neho však intenzívne rozptýlia do okolitého priestoru. Preto začali výrobcovia ponúkať špeciálne modely vybavené intenzívnou filtráciou.

Nezáleží na tom, koľkostupňová filtrácia je, ale aká trieda filtra je na výstupe. Filtre zaradené v triede HEPA 12 a HEPA 13 sú natoľko účinné, že vysávač môže poslúžiť ako čistiareň vzduchu. Hlučnosť a vznikajúce teplo by však nikoho nepotešili. S kvalitným modelom možno z nasatého vzduchu odstrániť až 99,95 percenta prachových častíc.

byvanie-bez-alergii-03

Filtrácia pomocou interiérových čističiek vzduchu

I keď sa zatiaľ v bytoch príliš neudomácnili, ponuka interiérových čističiek vzduchu je na našom trhu pomerne bohatá. Ide o malé zariadenia určené pre starostlivosť o jednotlivé miestnosti alebo otvorený interiér. Z ovzdušia odfiltrujú nečistoty na úroveň, ktorá vyhovuje i citlivejším ľuďom či alergikom. Vzduch, ktorý nasajú, prečistia prostredníctvom filtrov a pred uvoľnením do miestnosti ho môžu vylepšiť ionizáciou alebo zvlhčením. Ako však vybrať vhodný model?

Keďže čistička pracuje i v noci, výrobcovia hľadajú kompromis medzi výkonom a hlučnosťou. Najjednoduchšie modely obslúžia miestnosť s výmerou 10 štvorcových metrov, tie dokonalejšie si poradia i s otvoreným priestorom celého bytu. Nenaľakajte sa, ak výrobca uvádza v parametroch objem prefiltrovaného vzduchu namiesto toho, aby určil výmeru miestnosti. Na každý štvorcový meter počítajte s rýchlosťou filtrácie 2,2 metra kubického za hodinu. Existuje jednotné označovanie výkonu indexom CADR, mnohí výrobcovia ho však ignorujú. Ak volíte slabší model, uvažujte o tom, že ho budete mobilne premiestňovať medzi miestnosťami. Filtrácia bude spoľahlivá iba vtedy, ak budú dvere na miestnosti zavreté.

V spánkovej zóne by hlučnosť čističky nemala presiahnuť hranicu 35 decibelov. Väčšina modelov je vybavená reguláciou výkonu, takže voliť možno medzi nočným režimom, štandardnou prevádzkou a rýchlym čistením. Líši sa iba úroveň komfortu. Kým pri najlacnejších strojoch musíte siahnuť na ich ovládací panel, pri tých lepšie vybavených máte k dispozícii diaľkový ovládač. Popri výkone možno často nastaviť i časovač.

Samostatnou kategóriou sú modely vybavené inteligentnou automatikou. Prachový senzor monitoruje znečistenie ovzdušia a výkon prispôsobí aktuálnemu stavu. Výhodou je tichý chod v udržiavanej domácnosti. Naopak, akustický senzor vyhodnotí hluk miestnosti a výkon čističky prispôsobí tak, aby nerušila. V noci spustí chod na nízke obrátky, pri sledovaní televízie môže pritvrdiť.

byvanie-bez-alergii-04

Úloha čistiaceho filtra vzduchu

Najdôležitejšie sú však filtre. Výrobcov je mnoho, každý používa inú taktiku a skladbu filtrovania. Elektrostatický filter z papiera alebo hliníka zachytáva čiastočky prachu bez toho, aby vstupoval do cesty veľkosťou svojich pórov. Pracuje podobne ako obrazovka starého televízneho prijímača. Uhlíkový filter absorbuje pachy, ktoré sa hromadia v miestnostiach s domácimi zvieratami či v otvorených priestoroch s kuchyňou. Najdôležitejšiu úlohu však zohráva filter HEPA, ktorý zachytáva najjemnejšie čiastočky s veľkosťou iba niekoľkých mikrónov. Pri kúpe treba zvážiť cenu filtrov a ich životnosť. Ak je čistička vybavená indikátormi, nemusíte sledovať v kalendári, kedy treba meniť filtre. Niektoré vyžadujú výmenu v šesťmesačných intervaloch, iné sú umývateľné a možno používať ich opakovane. Stretnúť sa môžete i s filtrovaním cez vodu.

Praktickým doplnkom je ionizátor. Pomocou elektród nabíja vzduch zápornými iónmi, ktoré spôsobia, že nečistoty a prachové zrnká sa zhlukujú. Výsledkom je, že prach namiesto prúdenia vo vzduchu padá na zem. Počítať však treba s tým, že okolie čističky sa bude špiniť intenzívnejšie ako zvyšok bytu. Rovnomernosť filtrácie sa snažia výrobcovia dosiahnuť i tým, že čističku osádzajú na podstavec s kmitavým natáčaním do strán.

Prevádzka čistiarní je pomerne lacná a mnohé v nočnom režime neprekračujú príkonom hranicu 25 wattov. Pri plnom nasadení záleží na výkone. Prístroje, ktoré sa starajú o celý byt, spotrebujú maximálne 75 wattov energie za hodinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *