26. apríla 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako vysušiť vlhké múry a steny domu?

11 min čítania

Často sa stretávam s prípadmi, kedy ľudia hľadajú riešenie ako vysušiť vlhké steny a múry ich rodinného domu, prípadne ako túto vlhkosť úplne odstrániť. Paradoxne sa vlhkosť na stenách objaví pár rokov od zateplenia domu kontaktným zateplením. Jedným z mnoha príkladov bol aj rodinný dom v Trnave.

V článku nájdete:

Vlhkosť na stenách je nepríjemná pre každý rodinný dom, no vždy sa nájde riešenie, ako absorbciu vody v murive spomaliť alebo úplne zastaviť. Vždy sa treba pokúsiť nájsť príčinu (zdroj) vlhkosti a s odstraňovaním a vysúšaním múrov začať práve tam. Nechceme totiž múry len vysušiť – ale hlavne odstrániť príčinu vlhkosti. Pri správnom výbere ochrany pred vlhkosťou sa môžeme vlhkých stien zbaviť úplne.

Tip na článok: Zateplenie domu systémom ISOTEX

V tomto článku vám ukážem možnosti, ako vysušiť vlhké múry, pokiaľ je ich príčinou dažďová voda, absorbcia (vzlínanie) vody zo zeme alebo kondenzácia vody na stenách (napr. po zateplení polystyrénom), prípadne po odstránení príčiny – ako udržať váš dom v suchu a do budúcna zabrániť tvorbe plesní.

Najčastejšie príčiny vlhkých múrov a stien

Dažďová voda môže prenikať trhlinami vo fasáde – tento problém môžeme odstrániť použitím fasádnej omietky alebo náteru, ktorý neprepúšťa zrážkovú vodu do muriva, no zároveň je priedušný a prepúšťa vodné pary.

Ďalšou príčinou vlhkých múrov a stien môže byť absorbcia (vzlínanie) vody zo zeme – tá predstavuje väčší problém a odstraňuje sa pomerne náročnejšie. Kým pristúpite k sanácii muriva – dajte si urobiť sanačný rozbor, ktorý špecifikuje zdroj vzlínania vlhkosti, určí najkritickejšie miesta výskytu vlhkosti a navrhne adekvátny spôsob sanácie muriva.

Kondenzácia vody na stenách vytvorila vrásky na čele nie jednému majiteľovi rodinného domu. Voda kondenzuje najčastejšie vtedy, keď je v miestnosti nízka teplota (ktorá sa blíži k rosnému bodu – závisí od teploty a vlhkosti) alebo sa v múroch hromadia vodné pary, ktoré sa vďaka vonkajšej izolácii nedostanú cez murivo von.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Vlhké múry a steny v interiéri 5 rokov po zateplení polystyrénom

Poďme si ale ukázať problém vlhkých múrov v praxi: oslovil ma majiteľ rodinného domu v Trnave, ktorému začali vlhnúť steny domu – a to práve tam, kde boli veľké tepelné mosty.

Dom bol postavený v roku 2002 z YPOR kvádrov – obvodová hrúbka 400 mm a zateplený 60 mm polystyrénom. Na polystyréne je vrstva lepiacej zmesi BauKleber a následne chemická silikónová omietka Inex na báze živice s bielym mramorovým pieskom.

vlhke-mury-03
vlhke-mury-05

Po cca 5 rokoch od zateplenia sa začali tvoriť vlhké pásy v interiéri na obvodových stenách – v miestach, kde sa nachádzajú železobetónové vence. Tieto boli zateplované kombi doskami a prekryté polystyrénom ako aj zvyšok stavby. Meranie termokamerou zobrazilo veľké teplotné rozdiely v týchto miestach.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Ako vysušiť vlhké múry?

Príčina: Dažďová voda a trhliny vo fasáde, tepelné mosty

Doporučil by som použiť zatepľovací systém ISOTEX® alebo len samotný termokeramický náter ClimateCoating. Ten sa dokonale postará o poškodenú fasádu trhlinami a udrží v murivo v suchu. Jeho vlastnosti zabezpečia, že do fasády (podkladu, muriva) sa nedostane dažďová voda a zároveň budú steny “dýchať” – termokeramický náter ClimateCoating je priedušný a prepúšta vodné pary. Tým, že udržuje múry domu v suchu – zabraňuje tvorbe plesní a rias na stenách. Odstránenie plesní a rias nebýva vždy jednoduché a vždy je lepšie snažiť sa tomuto kroku vyvarovať.

Dom ošetrený náterom ClimateCoating má nesporne ešte ďalšie výhody – dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Náter ClimateCoating reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu.

Príčina: Absorbcia vody zo zeme

Ak nám múry absorbujú vlhkosť zo zeme od základov domu – účinné riešenie je odvodnenie okolia domu vytvorením drenáže pri základoch. Vykope sa vyspádovaná ryha pri stenách až do úrovne základov – dno ryhy sa vyloží drenážnou fóliou, ktorá sa vytiahne popri stene až nad terén. Do takto pripravenej ryhy sa položia perforované rúrky, ktoré vodu odvedú mimo objektu a zasypú sa štrkom. Aby nedochádzalo k zanášaniu zeminy medzi kamenivo, vrstvu štrku je vhodné od zeminy separovať geotextíliou. Po odstránení zdroja vlhkosti ešte pred stavebnou konštrukciou možno použiť niektorú zo sanačných metód, ktoré odstraňujú vlhkosť z muriva a zabraňujú postupu vody murivom.

vlhke-mury-02

Ďalšou metódou na odstránenie vlhkosti vzlínaním zo zeme je injektáž. Metóda injektáže je založená na chemickom procese pri ktorom sa “upchajú póry” v základovom murive (betóne, kamenive). Zemská vlhkosť prestane vzlínať do muriva a tým sa dosiahne postupné jeho vysušenie. Chemická látka sa aplikuje do šikmých vrtov do muriva buď z exteréru alebo interiéru. Murivo sa zvlhčí a aplikuje sa mikroemulzia na báze kremíka-kremičitanov (silikóny, silikáty, silikonáty, siloxíny), ktorá prenikne do pórov muriva a na ich povrchu vytvorí chemicky viazanú vodoodpudivú vrstvu, ktorá znemožní vzlínanie vody. Metóda nie je limitovaná hrúbkou muriva, je použitelná aj v prípade veľmi zvlhkého muriva. Vhodná je pre murivo tehlové, kamenné a zmiešané. Po ukončení reakcie je účinná zložka stabilná, nerozpustná a nie je závislá na kolísaní vlhkosti. Nevýhodou je zníženie pevnosti muriva hustým vŕtaním otvorov v základoch, musí sa posúdiť vhodnosť tejto metódy podľa konkrétneho prípadu.

Aby sme zabránili vzlínajúcej vode od základov – môžeme vytvoriť clonu medzi základmi a múrmi. Clonu môžeme vytvoriť rôznymi spôsobmi. Jednou z možností je vkladanie hydroizolácie do vodorovnej škáry, ktorá vznikne postupným podrezávaním alebo šachovnicovým vybúravaním muriva. Účinnosť závisí od kvality použitého hydroizolačného materiálu. Najviac sa používajú asfaltové a PVC pásy či fólie. Táto metóda je veľmi prácna, musí sa robiť postupne, aby sa nenarušila statika stavby.

Po odstránení príčiny by som opäť doporučil ošetril dom termokeramickým náterom ClimateCoating, prípadne aplikovať omietkový zatepľovací systém ISOTEX®, ktorý je vlastne kombináciou tepelno izolačnej zatepľovacej omietky ISOTEX a termokeramického náteru ThermoShield.

Príčina: Kondenzácia vody

Na odstránenie kondenzácie vody môže pomôcť obyčajné vetranie. Pokiaľ máme na rodinnom dome plastové okná a dom obitý polystyrénom – dom “nedýcha” a vlhkosť sa hromadí v múroch. Pravidelné vetranie môže vyriešiť váš problém s vlhkosťou.

Zvyčajne sa vlhké múry objavujú práve na miestach, ktoré nie sú dostatočne vykúrené (napr. chodba, predsieň, pivnica a pod.) – kde je vďaka nízkej teplote vyššia pravdepodobnosť kondenzácie vody. Ak sa nám na stenách vytvorili plesne – doporučujem ich najskôr odstrániť napr. prípravkom ClimateCoating Sanosil S010 alebo Scalp Anti-Mousse 77.

Steny v interiéri by som doporučil následne ošetriť termokeramickým náterom ClimateCoating ThermoPlus, ktorý sa postará o vytiahnutie vlhkosti z muriva, zabraňuje tvorbe plesní a udržiava pohodové klíma v miestnosti.

ClimateCoating ThermoPlus zvýši povrchovú teplotu stien a tým zmenší riziko kondenzácie vody na stenách. Pokiaľ je totiž povrchová teplota steny nižšia ako 12°C, teplota vzduchu je pod 20°C a vlhkosť presiahne hodnotu 60% – pri týchto podmienkach nám bude voda na stenách kondenzovať, steny budú vlhké a budú vytvárať podmienky pre tvorbu plesní a rias.

Tip na článok: Zateplenie domu systémom ISOTEX

Ako budem postupovať pri odstránení vlhkosti z múrov a stien?

Vrátim sa k rodinnému domu v Trnave. Majiteľovi rodinného domu navrhnem nasledovné riešenie:

Z vonkajšieho plášťa domu odstránime súčasné zateplenie (polystyrén), aby sme sa dostali k obvodovým múrom. Najskôr bude treba opraviť všetky “diery” vo fasáde (murive), ktoré zostali po kotvení polystyrénu.

Celý dom v Trnave zateplím zatepľovacím systémom ISOTEX®, ktorý poskytne výborné tepelno izolačné vlastnosti a ochranu stavebnej konštrukcie pred vlhkosťou. Rovnako zabráni tvorbe plesní na fasáde a v interiéri.

vlhke-mury-04

Na murivo nanesiem penetračný náter ClimateCoating FixPlus a tepelnoizolačnú sanačnú omietku ISOTEX vo vrstve cca 20 mm. Tá bude tvoriť základné tepelno izolačné jadro a zároveň pomôže zbaviť sa vlhkosti. Ako ochranný náter použijem ClimateCoating ThermoProtect, ktorý zabráni prenikaniu vlhkosti do podkladu, bude účinne vyťahovať prebytočnú vlhkosť z muriva a tým udržiavať obvodové múry suché.

V celom interiéri domu sa steny ošetria termokeramickým náterom ClimateCoating ThermoPlus, ktorý sa postará o príjemné klíma v miestnosti a rovnako ako ClimateCoating ThermoProtect – bude svojimi vlastnosťami udržiavať steny v suchu a tým zabraňovať tvorbe plesní.

Produkty ClimateCoating majú aj ďalšiu výhodu – sú umývatelné a majú dlhú životnosť. Sú preto vhodné aj do náročných prevádzok, ako sú: gastronomické prevádzky, hotely a reštaurácie, nemocnice, verejné budovy, priemyslové a športové haly, školy, atď.

Použitie termokeramických náterov v interiéri

Zbaviť sa vlhkosti v interiéri alebo ušetriť na vykurovaní môžeme aj použitím špeciálnych termokeramických náterov. Ako?

Znižovanie prudko rastúcich nákladov na energie je veľkou výzvou pre domácnosti aj verejné inštitúcie. Stlmenie vykurovania znižuje náklady a spotrebu energie, ale potenciálne vedie k nepríjemnej vnútornej klíme = nižšia teplota v interiéri.

Ak sa zníži teplota v miestnosti, zvýši sa relatívna vlhkosť a teplota klesne na úroveň rosného bodu alebo nižšie – podporí to vznik plesní. Použitie správnej farby na steny tomu môže zabrániť.

Interiér je vnímaný ako príjemný, keď sú teplota vzduchu a okolitých povrchov blízko seba a zároveň sa vlhkosť vzduchu pohybuje okolo 50%. Rozhodujúcim faktorom je pocitová teplota, ktorá je výsledkom vzájomného pôsobenia teploty vzduchu a priemernej radiačnej teploty okolitých povrchov.

Tip: Ako môžem ušetriť peniaze za vykurovanie?

Energeticky úsporný účinok špeciálnej farby na steny ClimateCoating ThermoPlus v porovnaní s bežnými výrobkami sa preukázal v priebehu mnohých rokov prostredníctvom analýz klímy v miestnostiach v rôznych typoch budov. Miestnosti ošetrené náterom ThermoPlus sa rýchlejšie zahrievajú a následne oveľa pomalšie chladnú, pretože natreté povrchy obvodového plášťa majú rovnomernejšie rozloženú a zvýšenú povrchovú teplotu.

Rovnomerne rozkladá teplotu – miestnosti sa rýchlejšie vyhrejú

Osvedčená technológia funguje vo všetkých ročných obdobiach

Špeciálne vlastnosti farby na vnútorné steny ClimateteCoating ThermoPlus pôsobia čisto fyzikálne a sú založené na technológii reflexných membrán vyvinutej spoločnosťou SICC Coatings. Špeciálne vyrobené duté sklokeramické častice uzatvárajúce vákuum sú kombinované so silne priľnavou disperziou vyvinutou vo vlastnej réžii a vybranými aktivátormi.

Tip: Ako efektívne vykurovať veľký starý dom?

V zime sa vzduch v interiéri stáva príliš suchým v dôsledku nadmerného vykurovania. Tento problém odstraňuje ThermoPlus, ktorý reguluje vlhkosť. Farba na steny zabezpečuje, že vlhkosť v miestnosti zostáva konštantná a predchádza sa nepríjemným príznakom sucha, ako je svrbenie, podráždenie slizníc alebo kašeľ.

Reguluje vlhkosť v miestnosti na optimálnych 55%

ThermoPlus tiež pomáha bojovať proti nadmernej vlhkosti. Náter uchováva molekuly vody vo svojej tenkej membráne a uvoľňuje ich do vzduchu v miestnosti, keď je príliš sucho. Vysokokvalitná farba na stenu sa upravuje tak, aby vlhkosť vzduchu v miestnosti zostala v ideálnom rozmedzí. Zabezpečuje tak príjemnú a zdravú klímu v interiéri.

S interiérovým náterom ClimateCoating ThermoPlus dokážete ušetriť cca 20% nákladov za energie na vykurovanie alebo klimatizáciu.

Výsledkom je, že maľovanie kvalitným výrobkom ClimateCoating pomáha zlepšiť vnútornú klímu a ušetriť 20% až 30% energie tým, že skracuje čas potrebný na vykurovanie miestnosti, odďaľuje proces chladenia a reguluje vlhkosť v miestnosti.

Záver

O tom, ako pomohol zatepľovací systém ISOTEX a termokeramický náter ClimateCoating s odstránením vlhkosti v rodinnom dome v Trnave vás budem informovať v ďalšom článku.

Viac informácii o zatepľovacom systéme ISOTEX si môžete prečítať v našich ďalších článkoch:

4 thoughts on “Ako vysušiť vlhké múry a steny domu?

  1. Dobrý deň,chcela by som sa poradiť ohľadom starého rodinného domu ktorý má vysokú vlhkosť,plesne a celý dom je zatuchnuty. Dom je postavený v brehu,zadná strana celá v zemi a boky postupne pokryté vrstvou zeme. Materiál v zadnej časti prevažne skala,v hrúbke cca60 cm. Je možné nejaké rozumné riešenie? Ja som rozmýšľala,múry vyburat a postaviť nové z bočných strán ale čo zo zadnou stranou nemám poňatia. Budem vďačná za každé info,ktoré mi poskytnete.

    1. Dobry den,
      zateplovaci a odvlhcovaci system ETG-TS by vam urcite pomohol – doporucil by som dat nasu sanacnu omietku z vnutornej strany a pripadne aj z vonkajsej, k tomu minimalne v interieri vsetky miestnosti natriet ThermoShield Interieur (udrzuje konstantnu vlhkost v miestnosti a rovnomerne rozlozi teplo) a z vonkajsej strany ThermoShield Exterieur.
      Najlepsie by bolo, keby som sa prisiel na ten dom pozriet (chodim vela po Slovensku, nemam problem sa zastavit hocikde) – ak mate zaujem, napiste mi, prosim, vase tel. cislo do mailu: hofer(zavinac)thermoshield.sk (a pripiste, ze ste pisala komentar na nasom blogu), ja vam zavolam a vysvetlim podrobnejsie, ako vyriesit vasu problematiku.

      //pod. problem bol aj tu:
      https://www.zdrave-byvanie.com/skusenosti-so-zateplovacim-systemom-etg-ts/
      a po aplikacii ETG-TS sa vsetko zlepsilo.

      Prajem pekny den,
      Peter Hofer

  2. Dobrý deň, z určitého dôvodu nám začali v staršom rodinnom dome vlhnut múry, prešli sme všetky možné možnosti ktoré nám napadli. Všimol som si, že ste ponúkli dáme v komentári vyšie obhliadku objektu rad by som sa teda spýtal či by sme sa nemohli dohodnúť na nejakom termíne ak by ste mal cestu na východ, a skúsil mi poradiť? Ďakujem, s pozdravom Tomáš.

    1. Dobrý deň,
      nie je problém sa zastaviť na obhliadku, keď budem mať cestu okolo. Ozvite sa mi na tel.číslo: 0903 805 121 alebo mi napíšte mail na hofer[zavinac]thermoshield.sk a môžeme sa dohodnúť. Prajem pekný den,
      Peter Hofer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *